Kova su vėjo malūnais
Kaip 15min teigė su teisėsauga reiduose ir sulaikymuose kartu dalyvavusio KOPŽI vadovė Kristina Mišinienė, tokių tinklų – tikrai ne vienas.
„Visada palaikome mūsų teisėsaugininkų pastangas stabdyti sutenerius, tiek vietinius, tiek „besisvečiuojančius“ mūsų šalyje. Deja, įsigalėjusi sekso pramonė Lietuvoje parodo ir visų mūsų pastangų bejėgiškumą – suardytas vienas tinklas tuoj pakeičiamas kitu.
„Nematoma“ organizatorių ranka be kliūčių permeta moteris iš vieno miesto į kitą. Nesaugu Kaune – važiuok savaitei į Barseloną, iš ten – į Prahą ir t. t.
Dabartinė kovos su prostitucija sistema seniai reikalauja rimtų reformų – apipylę baudomis parsidavinėjančius asmenis, vėliau skatiname juos duoti parodymus prieš jų „šeimininkus“. Pagalbos sistema yra labai skurdi“, – situaciją nubrėžė K.Mišinienė.
Siūlo bausti sekso pirkėjus
Ji mato milžiniškas kriminalistų pastangas prakalbinti prostitucijoje išnaudojamas moteris, tačiau jos, deja, dažniausiai tyli, dažniausiai renkasi grįžti pas sutenerius.
„Man regis, šioje situacijoje turime labai atvirai atsakyti sau – jeigu nebausime sekso pirkėjų, kurie iš esmės ir palaiko visą milžinišką, seniai peržengusią mūsų šalies ribas, industriją, nesugebėsime sumažinti sutenerių „apetitų“, – patikino centro vadovė.
Palaužtos moterys
Kitas didelis iššūkis, anot jos, – masiškai į prostituciją patenkančios moterys iš Ukrainos: sutinkama ir buvusių mokytojų, gydytojų, IT specialisčių.
Dauguma šių moterų tvirtina, jog prostitucijoje jos tik trumpam, kol pavyks surinkti labai reikalingą pinigų sumą.
„Tačiau matome ne vieną jų jau palaužtą psichologiškai, sergančią įvairiomis priklausomybėmis, tiesiog nebeturinčią, kur grįžti“, – žiaurią realybę perpasakojo K.Mišinienė.
Turi liudytojų statusą
15min pasidomėjo, kas laukia tų išaiškintų 13-ikos prostitucija Lietuvoje besivertusių ukrainiečių. Kokį statusą jos turi byloje?
„Visos merginos šioje byloje turi liudytojo statusą, jos yra laisvos, niekaip nesuvaržytos ir atsako pačios už save. Šioms merginoms pagalbą teikė socialinis partneris KOPŽI“, – informavo Kauno apygardos prokuratūra.
Anot K.Mišinienės, visos šiame tyrime figūruojančios ukrainietės jau išvyko iš Lietuvos: vienos į namus (taip bent jau tvirtino), kitos – į kitas šalis.
„Prostitucija nėra kažkas panašaus į darbą ofise, kur atėjai ryte, išėjai po pietų, laisvu laiku lankaisi teatre. Iš jos pasitraukti yra labai sunku. Psichologinės traumos, neviltis, perspektyvų nematymas, savęs kaltinimas akumuliuojasi ir tave įcementuoja į tą subkultūrą. Visuomenė taip jas ir mato – kaip sekso mašinas. Štai ir dabar publikuojamos ne sutenerių ar sekso pirkėjų, o jų nuotraukos“, – paaiškino centro vadovė.
Prostitucijos tinkle – 13 moterų
15min primena, kad kovo 15 dieną Kauno apygardos prokuratūra pranešė apie sausį vykdytą plataus masto sulaikymų operaciją skirtinguose Lietuvos miestuose. Tyrimo metu išaiškintas vienas didžiausių pastarųjų metų prostitucijos ir sąvadavimo tinklų Lietuvoje. Jame uždarbiavo bent 13 ukrainiečių merginų.
Seksualines paslaugas galimai teikusios moterys, siekdamos būti nesusektos, laikėsi griežtos konspiracijos.
15min turimais duomenimis, suteikiamų paslaugų kainos svyravo, tačiau pusvalandis, galimai, kainavo 40 eurų, valanda – 80 eurų.
Šiame tyrime įtarimai dėl pelnymosi iš kito asmens pornografijos pareikšti dviem asmenims – vyrui (g. 1989 m.) ir moteriai (g. 1976 m.).
Atliktų kratų metu pas juos rasta apie 30 000 eurų.
Įtariamasis šiuo metu yra suimtas, įtariamajai paskirtos kardomosios priemonės – 5000 eurų užstatas, rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir intensyvi priežiūra.
Operacijos metu aktyviai į pagalbą įsitraukė ir socialinis partneris – KOPŽI, kuris moterims teikė psichologinę, apgyvendinimo ir kitokią socialinę pagalbą.
Ikiteisminis tyrimas atliekamas dėl pelnymosi iš kito asmens prostitucijos (BK 307 str. 2 d.). Už šią nusikalstamą veiką gresia laisvės atėmimas iki šešerių metų.