2013 08 13

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas Medininkų pasienio kontrolės punkte susipažino su taikomomis afrikinio kiaulių maro prevencinėmis priemonėmis

Premjerą laikinai pavaduojantis Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, antradienį lankydamasis Medininkų pasienio kontrolės punkte, įsitikino, kad šiuo metu vykdoma transporto priemonių padangų ir keleivių apavo dezinfekcija yra efektyvi.
Kiaulė
Kiaulė / Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr.

„Norėčiau pagirti profesionaliai ir tvarkingai šioje situacijoje dirbančią Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Kitą savaitę vyksiančiame Vyriausybės posėdyje numatyta svarstyti klausimus dėl būtinų įstatymų pakeitimų, ekstremalios situacijos paskelbimo, dėl rinkliavos už dezinfekcijos atlikimą ir kitų susijusių dalykų. Taip pat su medžiotojais bus sprendžiami klausimai dėl šernų skaičiaus kontroliavimo pasienio zonoje, jei reikės, bus numatytos galimybės pasitelkti ir Valstybės sienos apsaugos ar krašto apsaugos pajėgas“, – pabrėžė J.Olekas.

„Šiuo metu Lietuva ėmėsi visų galimų prevencinių priemonių afrikinio kiaulių maro viruso plitimui sustabdyti. Tačiau svarbu užtikrinti, kad prevencinės priemonės būtų ilgalaikės, o biosaugos reikalavimų vykdymas – nuolatinis ir griežtai kontroliuojamas. Afrikinio kiaulių maro virusas yra labai gyvybingas. Pavyzdžiui, šaldytoje mėsoje jis gali išlikti gyvybingas net iki 6 metų, sūdytoje mėsoje – iki 1 metų, o gyvūnų tarpe – apie pusę metų. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad šaltyje virusas nežūsta, o konservuojasi ir atšilus orui vėl tampa gyvybingu ir gali greitai plisti. Didžiausią susirūpinimą šiuo metu kelia padėtis laukinėje faunoje – šernuose, todėl būtina svarstyti galimas laukinių gyvūnų atbaidymo priemones pasienio teritorijoje“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius.

Šaldytoje mėsoje jis gali išlikti gyvybingas net iki 6 metų, sūdytoje mėsoje – iki 1 metų, o gyvūnų tarpe – apie pusę metų.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad dėl afrikinio kiaulių maro išplitimo pavojaus yra laikinai uždrausta importuoti iš Baltarusijos į Lietuvą šiai ligai imlius gyvūnus (kiaules ir šernus), jų produktus, šalutinius gyvūninius produktus, žaliavas, pašarus ir jų priedus (ne tik turinčius gyvūninių baltymų, bet ir augalinius).

Taip pat uždrausta  rajonuose, besiribojančiuose su Baltarusija ir Rusijos Federacija, prekiauti gyvomis kiaulėmis turgavietėse, organizuoti kiaulių parodas, muges ir kitus renginius.

Turgavietėse sugriežtinta prekybos gyvūniniais produktais, žaliavomis, pašarais ir jų priedais valstybinė kontrolė, sustiprinta kiaulių laikymo vietų veterinarinė kontrolė. Kiaulių laikytojai ir privatūs veterinarijos gydytojai perspėti dėl biologinės saugos priemonių sugriežtinimo, pavyzdžiui, draudžiama kiaules laikyti lauke.

Veterinarijos gydytojai įgalioti, o medžiotojai įpareigoti imti daugiau kiaulių ir šernų mėginių afrikiniam kiaulių marui nustatyti rajonuose, besiribojančiuose su Baltarusija ir Rusijos Federacija.

Pasienio kontrolės punktuose su Baltarusija vykdoma visų iš kaimyninės šalies įvažiuojančių transporto priemonių ratų ir sieną kertančių keleivių apavo dezinfekcija.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kreipėsi į Europos Komisiją su siūlymu įrengti pasienio teritorijoje fizinį barjerą, taip pat numatyti 10 km pasienio ruože sukurti buferinę zoną, kurioje tam tikrą laikotarpį būtų draudžiama laikyti kiaules, intensyviau naikinti šernus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos