Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 10 08

Kraupiame Šiaulių tardymo izoliatoriuje sudėti langai signalizuoja – artėja žiema

Šiaulių tardymo izoliatorius kuriam laikui tapo visuomenės dėmesio centru. Prezidentė pasibaisėjo sulaikytųjų gyvenimo sąlygomis. Sulaikytoji Visagino merė D.Štraupaitė prie kiaurų langų gavo plaučių uždegimą. Kalinimo įstaigos viršininko pareigas einantis Paulius Žvaliauskas teigia, kad skirtumas tarp moderniausio Kauno tardymo izoliatoriaus ir Šiaulių yra tik finansinis: „Jei uždirbi 1000 litų – renkiesi pigiausius tapetus, jei gauni šimtais tūkstančių – statai rūmus.“
Šiaulių tardymo izoliatoriuje.
Šiaulių tardymo izoliatoriuje. / Alvydo Januševičiaus nuotr.

Po šalies prezidentės Dalios Grybauskaitės vizito Šiaulių tardymo izoliatoriaus viršininko pareigas einantis Paulius Žvaliauskas tikisi tik gerų permainų. Pirmiausia – rimtesnio finansavimo sulaikytųjų gerovei užtikrinti.

Niūri ekskursija

Trumpa ekskursija po tardymo izoliatorių. Įėjus pro pirmas duris tenka palikti telefoną ir dokumentą. Durys atsidaro tik vienerios – kitoms jau užsidarius. Antroje patalpoje pareigūnas apieško įstaigos svečią. Kieme keliais amtelėjimais pasveikina juodas sarginis šuo.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiaulių tardymo izoliatorius
Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiaulių tardymo izoliatorius

Griežtai nurodoma nefotografuoti sulaikytųjų, taip pat svarbių vietų. Numatoma ekskursija tais keliais, kuriais praėjo ir Lietuvos prezidentė. Nežiūrint į tai, pro langus pasiveja riksmai: „Užeik čia – teisybę pamatysi.“

Net jei gerai vėdinama, kamera skleidžia kūno nešvaros, rūkalų ir įvairių daiktų bei maisto kvapą.

Niūrūs koridoriai su geležiniais bėgiais drabužių, patalynės bei maisto vagonėliams stumdyti. Geležinės durys su sunkiais užraktais ir aprūkusiomis apžiūros „akimis“.

Ant sienų kabo pageltę nuo laiko plakatai, skatinantys taupyti vandenį ir elektrą. Taip pat – senutės garso kolonėlės, per kurias pranešamos visiems bendros žinios.

Dalis kamerų remontuojama. Jose sienos šviesios. Neremontuotos kameros – niūros ir tvankios. Net jei gerai vėdinama, kamera skleidžia kūno nešvaros, rūkalų ir įvairių daiktų bei maisto kvapą.

Kameros kampe padėti du keisti daiktai – susukti žurnalai, o prie jų pririšti ūkinio muilo gabalėliai. Kam jie reikalingi? Galima išmąstyti, kad ant tokių ranktūrių sulaikytieji daro atsispaudimus – taip nereikia rankų dėti ant grindų.

„Matyt per daug muilo gauna“, – pykteli prižiūrėtojas ir „konfiskuoja“ savadarbius treniruoklius.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiaulių tardymo izoliatorius
Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiaulių tardymo izoliatorius

Vyrų dušai – tai patalpa, kurioje pro lubas purškiamas vanduo. Visa patalpa ruduoja nuo kalkėto vandens. Besimaudantiems duodama dešimt minučių. Visi atvestieji turi per tą laiką uoliai nusiprausti.

Teisę į dušą sulaikytieji gauna tik kartą per savaitę, o karšto vandens yra tik trijose moterų kamerose.

Atitvertame kampe galima pažaisti krepšinį. Prižiūrėtojas teigia, kad yra ir sporto salė, ir biblioteka. Jei sulaikytasis nori, yra priemonių tobulėjimui arba tiesiog laikui užmušti.

7000 litų per metus – išdaužtiems langams

P.Žvaliauskas teigia, kad izoliatorius – toli gražu ne viešbutis, o kambarinių čia nėra daug. O štai lankytojų per dieną pasikeičia beveik tiek pat kiek viešbutyje – per 20 procentų. Apie šimtas sulaikytųjų per dieną iš izoliatoriaus išvyksta ir atvyksta.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiaulių tardymo izoliatorius
Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiaulių tardymo izoliatorius

Viršininkas atremia bet kokius kaltinimus sulaikytųjų kankinimu ar kitokiu tyčiniu teisių pažeidimu: „Nuo Kauno izoliatoriaus skiriamės tik finansiškai. Jie – moderniausias izoliatorius Lietuvoje. Mes – praėjusio amžiaus pradžios carinis.“

Penktadienį prognozuoja atšilimą. Neabejoju, kad keletas langų per savaitgalį tikrai duš.

Šiandien visose kamerose jau yra sudėti langai. Šiltuoju metų laiku langai būna išimami. Jei kameros gyventojai pageidauja – jie įdedami.

Viršininkas tvirtina, kad iš tiesų kamerose be langų nebūna taip šalta, kaip lauke.

Kodėl langai išimami? „Sulaikytieji langų nedaužo tik šaltuoju metų laiku. Penktadienį prognozuojamas atšilimas. Neabejoju, kad keletas langų per savaitgalį tikrai duš. Šiais metais 3000 litų teko skirti stiklui, o 4000 Lt medienai – langams ir langų rėmams“, – paaiškino viršininkas.

Izoliatorius taupo lėšas. Visus ūkio darbus atlieka savo jėgomis: „Turime ūkio brigadą, kuri ir langus sudeda, ir plyteles kloja. Šioje brigadoje dirba ne tik mūsų darbuotojai, bet ir 33 nuteistieji. Jie atlieka įvairius darbus – nuo kamerų tvarkytojų iki elektrikų.“

Teisės – darbuotojai jaučiasi kalėjime

Šiaulių tardymo izoliatoriuje yra 104 kameros. Nuolat čia 460 sulaikytųjų. Vienam turi tekti mažiausiai 3,6 kvadratinio metro. Suskaičiavus – trimis dešimtimis žmonių per daug. Bet tai kone lengviausiai išsprendžiama problema.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiaulių tardymo izoliatorius
Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiaulių tardymo izoliatorius

Maitinimą įstaigoje P.Žvaliauskas įvertino teigiamai: „Mano asmenine nuomone, ligoninėje yra prastesnis maistas. Tai sakau iš savo artimųjų patirties.“

Į vieną kamerą negali patekti galvažudžiai ir politikai, narkotikų prekeiviai ir policininkai.

Sulaikytųjų teisės, anot pašnekovo, čia pažeidžiamos tik dėl lėšų stygiaus. Jei jus šiandien suimtų, nebūtumėte talpinamas kartu su tais, kurie sulaikomi ne pirmą kartą.

Yra vienuolika suimtųjų laikymo punktų, pagal kuriuos į vieną kamerą negali patekti galvažudžiai ir politikai, narkotikų prekeiviai ir policininkai.

„Neskirstome pagal rasę ar išsilavinimą. Yra tiksliai nurodyta. Šiek tiek daugiau privilegijų turi moterys. Taip pat izoliuojami sergantys užkrečiamomis ligomis“, – vardijo viršininkas.

Šiaulių tardymo izoliatorių Teisingumo ministerija planuoja uždaryti iki 2021 metų. Iki to laiko tikimasi pastatyti naują modernų pastatą. 2015 metais planuojama sutvarkyti dušus ir visose kamerose vietoje „tupyklų“ įrengti padorius unitazus. Taip pat – suremontuoti apie penkiolika kamerų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų