Netekus darbo ar jį keičiant, nutikus nelaimei ar esant kitoms aplinkybėms vartojamoji paskola gyventojams gali tapti našta. Tačiau, pasak bankų atstovų, svarbu apie tai visų pirmiausia pranešti bankui.
„Per 7 metus pasitaikė vos vienas atvejis, kai skolą teko išieškoti per teismus ir antstolius. Jei žmogus dėl kažkokių priežasčių nebegali išmokėti paskolos, visų pirma jis turi kreiptis į banką“, – sakė „Danske“ banko atstovas spaudai Rolandas Kajokas.
Anot jo, panikuoti ir „dėti į krūmus“ tikrai neverta – pranešus bankui apie savo padėtį, galima rasti išeitį.
„Bankas gali išskaidyti įmokas į ilgesnį laikotarpį, pailginti paskolos mokėjimo terminą, galbūt žmogus gali rasti paskolos laiduotoją“, – patarė R.Kajokas.
Išeičių yra
„Iškilus sunkumams grąžinti paskolą, reikia apgalvoti savo galimybes, išdėstyti jas bankui ir klientui bus pasiūlyta išeitis. Jei netenkama darbo, paskolos sutartyje paprastai numatoma, kad paskolos mokėjimas atidedamas 3 mėnesiams“, – sakė „Swedbank“ vartojamojo finansavimo departamento direktorė Loreta Lapinskaitė.
Galimybė rytoj laimėti „Aukso puodą“ yra nedidelė, todėl geriau blaiviai įvertinti situaciją, aptarti ją su banku ir išeitis bus rasta. Patarė M.Melamedas.
SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė perspėjo, jog pamačius, kad nebepavyksta susimokėti paskolos įnašo, svarbiausia neimti dar vienos paskolos.
„Taip žmogus tik klimpsta giliau. Trumpalaikė paskola gali būti išeitis, jei žmogus tiksliai žino, kad kitą mėnesį turės lėšų grąžinti trumpalaikei paskolai ir susimokėti pirmosios paskolos įnašą. Tačiau dažniau nutinka taip, kad žmogus įsisuka į paskolų „karuselę“ – ima vieną paskolą po kitos, kad išmokėtų ankstesnę. Tai ne išeitis“, – aiškino J.Varanauskienė.
Įvertinti galimybes
Jei paskolą išmokėti tampa sunku, bankai rekomenduoja peržvelgti savo išlaidas.
„Visuomet yra kur sutaupyti: galima pabandyti apkarpyti savo asmenines išlaidas. Pavyzdžiui, galbūt galima parduoti automobilį ir važinėti visuomeniniu transportu, atsisakyti pietų restoranuose. Peržiūrėjus savo biudžetą, reikia nuspręsti, kurios išlaidos yra nebūtinos. Galimybė rytoj laimėti „Aukso puodą“ yra nedidelė, todėl geriau blaiviai įvertinti situaciją, aptarti ją su banku ir išeitis bus rasta“, – sakė vartojamųjų paskolų banko „Bigbank“ vadovas Maksimas Melamedas.