2015 11 21

Kultūros ministerija ir Vilniaus valdžia neranda sutarimo dėl paminklo J.Basanavičiui

Kultūros ministerija ir Vilniaus valdžia kol kas neranda bendro sutarimo dėl paminklo tautos patriarchu vadinamam Jonui Basanavičiui. Kultūros ministro Šarūno Biručio sudaryta komisija apsisprendė, jog paminklas visuomenės ir kultūros veikėjui Jonui Basanavičiui turėtų iškilti Konstantino Sirvydo skvere ir ragina, kad sprendimas būtų patikėtas visai Vilniaus miesto savivaldybės tarybai.
Paminklas Jonui Basanavičiui
Paminklas Jonui Basanavičiui / Sauliaus Žiūros/Vilniaus savivaldybės nuotr.

Sostinės vadovybė paminklą siūlo statyti kitoje vietoje, prie Lietuvos nacionalinės filharmonijos.

„Dar kartą atėjo ekspertai, buvo pakviesti architektai – išsakius visus argumentus, komisijos nariai balsavo ir didžioji dauguma o gal beveik absoliuti dauguma komisijos narių pasisakė už tai, kad paminklas atsirastų dabartiniame Sirvydo skvere nenurodant konkrečios vietos – tai turėtų būti atlikta vėliau, žiūrint į vizualizaciją. Tai gali būti tiek viršutinėje, tiek apatinėje skvero dalyje“, – BNS sakė Š.Birutis.

Anot jo, penktadienį komisijos nariai paskutiniame diskusijų etape rinkosi iš dviejų galimų vietų paminklui: Sirvydo skvero ir netoliese esančios erdvės Bokšto ir Didžiosios gatvės sankryžoje, prie cerkvės.

Ministro teigimu, savivaldybės argumentai, kad paminklą statyti prie filharmonijos „paprasčiau ir pigiau“, komisijos narių buvo atmesti kaip „nelogiški ir net nepagarbūs“.

Š.Birutis pažymėjo, jog į komisiją buvo įtraukti ir Vilniaus savivaldybės atstovai, tačiau penktadienį vykusiame paskutiniame posėdyje niekas iš savivaldybės nepasirodė.

„Gaila, kad Vilniaus miesto savivaldybė nerado argumentų, ir, tikriausiai, nematė reikalo dalyvauti posėdyje – tiesiog atsiuntė raštą, kad jie turi nuomonę. Kas tie jie, kol kas lieka neaišku, nes miesto taryboje šis klausimas nebuvo svarstytas (...). Priimtas rekomendacinis sprendimas, dabar jis turėtų būti svarstomas Vilniaus miesto taryboje ir taryba, manome, apsispręs ir pritars“, – sakė jis.

Nacionalinės dailės galerijos nuotr./Jono Basanavičiaus portretas
Nacionalinės dailės galerijos nuotr./Jono Basanavičiaus portretas

Šį klausimą savivaldybėje prižiūrintis vicemeras Gintautas Paluckas tvirtino nematantis problemų, ir jei tokį pageidavimą gaus, tarybai sprendimas bus teikiamas.

„Jeigu tai pakeis ministro nuomonę ar jį įtikins, kad mes tikrai tai turime galvoje, tai mes tai tikrai ir padarysime. Aš dėl to nematau problemų, nes žinau tarybos narių nuomonę. Jei tai yra tam tikras formalumas, kurio ministerija pageidauja, mes galime padaryti. Bet rezultatas bus toks pat – ta pati vieta“, – sakė G.Paluckas.

Paminklo J. Basanavičiui pastatymas numatytas Vyriausybės patvirtintoje Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programoje.

Svarstoma, jog skulptūra galėtų būti liejama pagal tarpukaryje sukurtą Rapolo Jakimavičiaus maketą, kuris priklauso Lietuvos nacionaliniam muziejui. Muziejaus direktorė Birutė Kulnytė bei kiti kritikai sako, kad vieta prie filharmonijos skulptūrai netinkama, nes erdvė pernelyg uždara. Jos nuomone, S.Sirvydo skvero savivaldybė nesirenka, nes ateityje čia planuoja statybas. Savivaldybės atstovai tai neigia.

Viliamasi, kad paminklą pavyks pastatyti dar iki 2018-ųjų, kai bus minimas valstybės atkūrimo šimtmetis.

J. Basanavičius (1851-1927) – lietuvių visuomenės veikėjas, pirmasis laikraščio „Aušra“ redaktorius, vienas svarbiausių nepriklausomybės siekėjų, mokslininkas, gydytojas. Jo vadovaujama Lietuvos Taryba 1918 metų vasario 16 dieną paskelbė Lietuvos nepriklausomybę. J. Basanavičius pirmasis pasirašė Nepriklausomybės aktą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų