„Čia ne kaltų reikia ieškoti, o galų gale trumpinti tas diskusijas, priimti sprendimus ir greičiau važiuoti į rezultatą“, – ketvirtadienį LRT radijui sakė ministras.
Jis priminė, kad žiniasklaidos rėmimo modelis pakeistas prašant žurnalistų ir leidėjų atstovams, o naujoji tvarka remiasi savireguliacijos bei savitvarkos principu.
„Biudžetas yra užtikrintas, viskas yra užtikrinta, šioje vietoje pagrindiniai sprendimai yra Medijų rėmimo fondo taryboje, kuri iki šiol tebediskutuoja dėl dvigubai didesnio finansavimo paskirstymo proporcijų“, – tvirtino S. Kairys.
Anot jo, visi instrumentai ir laiko valdymas, sprendimai yra būtent žiniasklaidos sektoriaus rankose.
„Tikrai labai linkiu, kad tie susitarimai būtų kuo greičiau formalizuoti, aš laukiu nesulaukiu fondo tarybos, kuriai vadovauja būtent Kultūros periodinių leidinių asociacijos vadovas, sprendimų, kuriuos tikrai pasirašysiu tą pačią sekundę“, – sakė kultūros ministras.
Medijų rėmimo fondas įsteigtas pernai rudenį, jis nuo sausio pakeitė iki šiol paramą žiniasklaidai, įskaitant kultūrinę, administravusį Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą. Naujojo fondo biudžetas yra dvigubai didesnis nei ankstesniojo ir siekia 6,5 mln. eurų.
Tačiau Medijų rėmimo fondas kol kas nepaskelbė kvietimo teikti paraiškas, tad dalis paramos nesulaukiančių kultūros leidinių reiškia susirūpinimą dėl savo išlikimo. Apie tai, kad bus priverstas nutraukti veiklą, paskelbė žurnalas „Kultūros barai“, kiti tvirtina lėšų turintys iki vasario arba kovo mėnesio, žurnalas „Metai“ atsisakė mokėti honorarus.
Dalis kultūros leidinių dalyvavo Kultūros tarybos skelbiamuose konkursuose ir gavo finansavimo projektams, tikėdamiesi išgyventi, kol pradės veikti Medijų rėmimo fondas.
„Kultūros barų“ vyriausioji redaktorė Laima Kanopkienė teigė, kad leidinys Kultūros tarybos konkursuose nedalyvavo, nes turint specialų žiniasklaidos rėmimo fondą atrodė nesąžininga atimti finansavimą iš kitų kultūros sričių.
„Dabar dėl to tenka apgailestauti“, – sakė ji.
„7 meno dienų“ redaktorė Agnė Narušytė pabrėžė, kad kuriant naują žiniasklaidos rėmimo modelį, turėjo būti užtikrintas finansavimo tęstinumas.
„Taip išeina, kad spauda turės sustoti. Per 20 metų blogo rėmimo, kurį vykdė jau panaikintas fondas, ir jis ne veltui panaikintas, mes jau išnaudojome visus savo resursus, kuriuos turėjome“, – sakė ji.
„Dabar neaišku, kokie yra terminai, visi kalba apie vasarą. (...) Aišku, kad „7 meno dienos“ turės sustoti, nes mes negalime be pinigų dirbti, nemokėti honorarų, patys negalime už dyka dirbti, aišku, reikia mokėti už pačią spaudą“, – LRT radijui kalbėjo A. Narušytė.
Medijų rėmimo fondo direktorius Ruslanas Iržikevičius ketvirtadienį pranešė, jog du konkursus finansavimui gauti planuojama skelbti po mėnesio, vasario pabaigoje.
„Tikslas yra, kad vasario pabaigoje paskelbtume du konkursus – veiklai ir turiniui. Veiklai turėtų būti greičiausias, jis užims keturias–penkias savaites, turiniui – plius minus aštuonias savaites. Yra tokie terminai. Kai žinosime konkurso laimėtojus, pinigai sąskaitas pasieks maždaug po savaitės“, – tvirtino jis.
R. Iržikevičius sakė pats darbą pradėjęs tik pernai lapkričio 9 dieną, Medijų rėmimo fondo taryba į pirmą posėdį susirinko gruodžio 11 dieną.
„Dirbama ties tuo, kad konkursai būtų paskelbti vasario mėnesį“, – teigė jis.
Nors akcentavo, kad kamuolys dabar yra Medijų rėmimo fondo tarybos rankose, S. Kairys teigė, jog Kultūros ministerija pasirengusi skubiai gelbėti situaciją.
Pasak jo, svarstoma skelbti viešinimo paslaugų pirkimą iš kultūrinės žiniasklaidos, kad ji tokiu būdu gautų pajamų.
Reaguodamas į repliką, kad Kultūros ministerija taip reklamuos save, ministras teigė, kad perkant šias paslaugas nebūtina viešinti ministerijos veiklą. Jis pabrėžė, jog šis siūlymas – tik laikina priemonė padėti kultūrinei žiniasklaidai.
Daliai žiniasklaidos parama iš valstybės biudžeto sudaro reikšmingą pajamų dalį.
Viešoji įstaiga Medijų rėmimo fondas įregistruota praėjusių metų rugsėjo mėnesį, fondo taryba veiklą pradėjo gruodžio pradžioje. Fondą įsteigė valstybė, atstovaujama Kultūros ministerijos, Visuomenės informavimo etikos asociacija ir Kultūros periodinių leidinių asociacija, rugpjūčio pabaigoje pasirašiusios Medijų rėmimo fondo steigimo sutartį.
Fondo misija – remti visuomenei ir valstybei reikšmingo, kokybiško, etiško ir politiškai neutralaus visuomenės informavimo priemonių turinio kūrimą, sklaidą ir viešosios informacijos rengėjų veiklą.
Visuomenės informavimo įstatyme numatyta, kad į valstybės parama gali pretenduoti kultūrinė, regioninė, tautinių mažumų ir lietuvių išeivijos žiniasklaida, naujienų, tiriamoji ir šviečiamoji žurnalistika bei projektai, pagal tarybos siūlomas programas.
Be to, Medijų rėmimo fondas gali skirti stipendijas žurnalistams.