„Telia Lietuva“ atstovai žiniasklaidai teigė, kad kabelis nutrauktas sekmadienio rytą, dėl to sumažėjo interneto pralaidumas.
Vis dėlto, klientai to neturėjo pajusti, kadangi buvo panaudotos rezervinės jungtys.
Tai nutiko netrukus po to, kai buvo nutrauktas ir į Vokietiją iš Suomijos per Baltijos jūrą nutiestas ryšių kabelis.
„Sabotažo versijos neatmeskime“
Laikinasis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas 15min tvirtino, kad kol kas išvadas dėl Lietuvą ir Švediją jungiančio kabelio nutraukimo daryti anksti, tačiau sabotažo versija nėra atmestina.
„Tikrai kol kas daug nekomentuosiu, vyksta tyrimas, ypač švedų visos žinybos ėmėsi tyrimo, nes preliminariai, man atrodo, ten yra jų ekonominėje zonoje įvykęs incidentas. Aiškinamasi, kokios priežastys ir kas tai padarė“, – tikino ministras.
„Išvadas kol kas daryti anksti, bet sabotažo versijos neatmeskime, be jokios abejonės“, – pridūrė jis.
Jis antradienį dalyvavo Europos Sąjungos šalių gynybos ministrų susitikime, kurio paraštėse sutarė su Švedijos kolega Palu Jonsonu gilinti bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityje.
Vienas kertinų šio sutarimo momentų – Baltijos jūroje esančios infrastruktūros apsauga.
„Mes šiandien pasirašėme su Švedijos gynybos ministru bendradarbiavimo planą, ketinimų protokolą, kur daug dėmesio skiriama ir kritinės infrastruktūros apsaugai. Bet, be abejo, įsivaizduokime, tai yra didžiuliai plotai, tie kabeliai yra išvagoję visas jūras, tai čia rimtos investicijos reikalingos“, – pasakojo L.Kasčiūnas.
Be kita ko, jis teigė iškėlęs problemą dėl nutraukto kabelio ES gynybos ministrų susitikime, tačiau valstybių narių atstovai į panašius atvejus neturi vienodo požiūrio – vieni tvirtina, kad turi būti atsakas, jeigu paaiškėtų, kad prie to prisidėjusi Rusija, o kiti apie galimą atsaką kalba nedrąsiai.
Paaiškėjus, kad už incidento Baltijos jūroje, kai pažeistas interneto ryšio kabelis, atsakinga kokia nors šalis, Europos Sąjunga (ES) turės pritaikyti sankcijas, sako L.Kasčiūnas.
„Atlikus tyrimus ir sužinojus, kad už telekomunikacijų kabelių nutraukimą Baltijos jūroje būtų atsakinga kokia nors šalis, Europos Sąjunga ir valstybės narės turi pritaikyti sankcijas prieš tokį destabilizuojantį sabotažą, nukreiptą prieš ypatingos svarbos infrastruktūros objektus“, – sako L.Kasčiūnas.