„Man atrodo, kad kuo greičiau viską priimtų, tuo būtų geriau - bet ne tik sąvokos apibrėžimą, bet ir visą priemonių paketą. Aš už tai, kad kuo greičiau viską priimtų – vienokį ar kitokį smurto apibrėžimą“, – BNS antradienį sakė ministras.
Seimo Savižudybių prevencijos komisijos inicijuotomis pataisomis siūlyta nustatyti, kad visų formų – fizinis, emocinis, seksualinis – smurtas prieš vaiką, įskaitant fizines bausmes, yra draudžiamas. Kaip smurtas būtų apibrėžiama ir nepriežiūra – nuolatinis nepakankamas pagrindinių vaiko fizinių, emocinių, socialinių poreikių tenkinimas ar netenkinimas, keliantis grėsmę vaiko sveikatai, raidai ar orumui.
Šios pataisos sulaukė prieštaringų vertinimų ir, pasak ministro, ministerijoje buvo mėginama rasti kompromisinį variantą, artimą abiems pusėms, tačiau to padaryti nepavyko.
„Nusikalstamai vilkinama su reglamentavimu, su vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo įteisinimu. Kaip žinia – jau dveji metai. Šiandien atidėtos smurto apibrėžimo sąvokos pataisos taip pat, reikia pripažinti, kad sukėlė daug diskusijų, daug įtampos visuomenėje. Buvo dveji mitingai ir dvi pusės atrodo, kad turi labai aiškias pozicijas. Gal ir gerai, kad atveriamas kelias susitarti, bet ar tai susitarimas – sunku pasakyti“, – svarstė L.Kukuraitis.
„Svarbiausia, kad smurtas būtų apibrėžtas, kad apibrėžimas būtų artimas vaiko teisių apsaugos konvencijai ir kad kuo greičiau būtų įteisinamos ir priemonės, kurios stiprintų šeimas ir taip pat kovos su smurtu priemones. Nes vien sąvokos apibrėžimas, jis iš esmės nieko nekeičia“, – pridūrė jis.
Ankstesnių kadencijų parlamentarai taip pat svarstė iniciatyvas uždrausti vaikams taikyti fizines bausmes, tačiau jos taip ir nebuvo priimtos. Pataisų kritikai paprastai argumentuodavo, kad tai būtų kišimasis į šeimos gyvenimą, neleisiantis tėvams savo nuožiūra auklėti vaikų.
Praėjusią kadenciją Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pateikė naujos redakcijos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo projektą, kuriame, be kita ko, uždraudžiamos fizinės bausmės vaikams, tačiau jį Seimas grąžino tobulinti.