„Mes siekiame šito standarto, ir ta struktūra, kuri visoje šalyje projektuojama, kad būtų užtikrintas vienos valandos standartas. Mes jo siekiame, ir turės būti užtikrintas privažiavimas pagal standartą, kuris numatytas“, – pirmadienį BNS sakė L.Kukuraitis.
Anot jo, vaiko teisių apsaugos sistemoje šiuo metu dirba per 350 darbuotojų, o su reformos įsigaliojimo pradžia jų reikės daugiau kaip 600.
Komentuodamas prokurorų perspėjimus, kad bus sudėtinga užtikrinti, jog visose vaikų apklausose dalyvautų psichologas, L.Kukuraitis atkreipė dėmesį, kad tai esanti prokuratūros kompetencijos sritis.
„Po pertvarkos numatyta virš šešių šimtų darbuotojų, ir tai paneigia neretą kritiką, kad šiai sistemai nesuplanuoti resursai, yra suplanuoti resursai, ir žmogiškieji ištekliai, ir finansai, kad užtikrintume, kas suplanuota“, – teigė ministras.
Jis taip sakė per vizitus savivaldybėse girdintis nuogąstavimus, kad nebus pasirengta dirbti pagal naują tvarką, tačiau tikino, jog sklandų perėjimą užtikrins mokymai.
„Kai atvažiuoju į savivaldybes, neretai girdžiu, kad mes nepasiruošę, bet kai tik išeis poįstatyminiai aktai, o tai bus pavasarį, prasidės mokymai, tiek vaiko teisių specialistams, tiek socialiniams darbuotojams“, – kalbėjo L.Kukuraitis.
Komentuodamas prokurorų perspėjimus, kad bus sudėtinga užtikrinti, jog visose vaikų apklausose dalyvautų psichologas, L.Kukuraitis atkreipė dėmesį, kad tai esanti prokuratūros kompetencijos sritis.
„Yra sunkumų psichologų darbo vietų sukūrimui ir užtikrinimui, kad psichologinis konsultavimas vyktų viso tiriamojo proceso metu. Esu apie tai girdėjęs, bet palieku tai prokuratūrai spręsti, nes tai jų atsakomybė, kaip kad policijai – policijos sritis. Mūsų srityje pagrindiniai iššūkiai – atskirti vaikų teisių specialistų ir socialinių darbuotojų funkcijas ir užtikrinti, kad algoritmas veiktų“, – sakė L.Kukuraitis.
Atsakydamas į kritiką, kad pigiam populiarumui panaudojo vaiko tragediją, ministerijos viešųjų ryšių specialistams paviešinus jo nuotrauką prie keturmečio Mato kapo, ministras sakė norėjęs „pasiųsti žinią, kad tokių mirčių būti nebegali“.
„Prisimenant tai, kad Mato tragedija buvo didžiulis proveržis, kuris davė visiems politikams išminties ir jėgų priimti šituos sprendimus, aš kaip ir prieš metus aplankiau Matą ligoninėje, taip po metų aplankiau jį prie kapo. Tai buvo noras ir prisiminti, ir priminti visiems, pakviesti visus, kad tokių mirčių nebegali būti. Pagrindinė žinia, kuri skleidžiama, kad tokių mirčių nebegali būti, daugiau nebeturi būti“, – kalbėjo L.Kukuraitis.
Įtariama, mamos ir patėvio mirtinai sumuštas keturmetis Matas, tapo vaiko teisų apsaugos reformos simboliu. Po jo mirties Seimas skubiai priėmė įstatymą, kuriuo uždrausta vaikus bausti fizinėmis bausmėmis. Vėliau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija inicijavo visą vaiko teisių apsaugos reformą, ji įsigalioja nuo liepos.
Pagal priimtus pakeitimus, centralizuojama vaiko teisių apaugos sistema, nustatoma bendra schema, kaip turi elgtis institucijos, gavusios pranešimą apie skriaudžiamą vaiką.