Suvokiame vykstančių procesų svarbą, todėl norime patikinti, kad ir toliau ketiname mokyti Ukrainos karius ir perimti iš jų neįkainojamą patirtį, teikti karinę pagalbą, gydyti sužeistus karius, kartu su NATO partneriais dalyvauti daugiašaliuose projektuose.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas teigė, kad Lietuva gali didinti ekspertinę pagalbą Ukrainai.
„Sveikiname Ukrainos vykdomas gynybos ir saugumo sričių reformas. Džiugu, kad turėjome galimybę prie jų prisidėti. Suvokiame vykstančių procesų svarbą, todėl norime patikinti, kad ir toliau ketiname mokyti Ukrainos karius ir perimti iš jų neįkainojamą patirtį, teikti karinę pagalbą, gydyti sužeistus karius, kartu su NATO partneriais dalyvauti daugiašaliuose projektuose, kurių tikslas – padėti įgyvendinti Ukrainos kariuomenės reformą“, – pranešime spaudai sakė L.Linkevičius.
Jis paragino Ukrainą tęsti pradėtas reformas ir išnaudoti visas priemones ir pagalbą, kurią siūlo partneriai ir sąjungininkai, taip pat pabrėžė NATO įsipareigojimą toliau plėtoti Aljanso ir Ukrainos partnerystę.
Ukrainos gynybos ministras informavo L.Linkevičių apie sudėtingą saugumo padėtį rytų Ukrainoje, pristatė Ukrainos vykdomas gynybos reformas, padėkojo Lietuvai už paramą ir prašė tęsti Ukrainos karių mokymus.
Ketvirtadienį popiet S.Poltorakas su parlamento vadovu Viktoru Pranckiečiu bei NSGK nariais, be kita ko, aptarė ir Rusijos rengiamas karines pratybas „Zapad“.
„Kaip ir mums, ukrainiečiams nerimą kelia pratybos „Zapad“. Telkiamos pajėgos prie rytinių Europos Sąjungos sienų, prie Ukrainos sienų. Akivaizdu, kad Rusijos karinis aktyvumas šalia jų sienų išaugęs ir auga. Dislokuojami kariai ir karinė technika. Konflikto eskalavimas vyksta“, – po susitikimo BNS teigė V.Bakas.
Padėtis nepasikeis tol, kol iš Ukrainos teritorijos nepasitrauks Rusijos karinė technika ir samdiniai.
Jis pabrėžė, kad dabar labai svarbu Europoje telkti partnerius, jog „spaudimas Rusijai nemažėtų ir kad imperinės ambicijos būtų sustabdytos“.
Pasak V.Bako, su Ukrainos gynybos ministru aptarta galimybė didinti Lietuvos instruktorių, ekspertų indėlį padedant Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.
„Lietuva jau siunčia savo instruktorius, ekspertus ir mes pasirengę diskutuoti dėl tos ekspertinės pagalbos stiprinimo“, – teigė NSGK pirmininkas.
Pasak V.Pranckiečio, padėtis rytų Ukrainoje kelia nerimą, ji lieka neprognozuojama ir įtempta.
„Padėtis nepasikeis tol, kol iš Ukrainos teritorijos nepasitrauks Rusijos karinė technika ir samdiniai.
Svarbu, kad ESBO stebėtojų misija turėtų prieigą ir galėtų saugiai vykdyti monitoringą“, – pabrėžė jis.