2010 06 10

Laikinasis generalinis prokuroras Petrauskas išeidamas nutarė trinktelėti durimis

Generalinės prokuratūros vadovas, likus mažiau nei porai savaičių iki pasitraukimo, ėmėsi vidinių pertvarkų, kurios pristatomos kaip mėginimas tobulinti įstaigos veiklą, tačiau gali priminti ir bandymą apnuodyti dirvą nuo birželio 15-osios dirbti ateinančiam naujajam generaliniam prokurorui.
R.Petrauskas
Laikinasis Generalinės prokuratūros vadovas R.Petrauskas pripažino, kad jokių kitų vidinių struktūrinių pokyčių, išskyrus vieno skyriaus panaikinimą, jis neplanuoja: „Tai – jau naujojo generalinio prokuroro prerogatyva." / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.
Temos: 1 Prokuratūra

Generalinio prokuroro pareigas laikinai einantis, bet prezidentės ir visuomenės vilčių nepateisinęs bei keičiamas kitu Raimondas Petrauskas, prieš nulipdamas nuo aukščiausio karjeros laiptelio, nutarė šiek tiek pamojuoti įstaigoje šluota.

R.Petrauskas įvykdė kelių skyrių reorganizaciją, kuri gali atrodyti ne kaip siekis pagerinti prokuratūros veiklą, o bandymas apnuodyti dirvą nuo birželio 15-osios dirbti ateinančiam paskirtajam generaliniam prokurorui Dariui Valiui.

Mat D.Valys, vos Seimas palaimino jo kandidatūrą, viešai pareiškė, kad prokuratūros atvirumas visuomenei bus vienas darbo prioritetų. Tuo tarpu R.Petrausko įsakymu Generalinėje prokuratūroje visiškai panaikinamas Viešųjų ryšių skyrius, kurio visi darbuotojai tiesiogiai atsakingi už išorinę komunikaciją bei prokuratūros įvaizdžio formavimą.

Akis badantis sutapimas: D.Valio kandidatūra Seime patvirtinta ir jo žodžiai apie atvirumą visuomenei viešai nuskambėjo birželio 3 dieną. Tuo tarpu birželio 4-ąją R.Petrauskas pasirašė įsakymą Nr. I-69 DĖL GENERALINĖS PROKURATŪROS VIEŠŲJŲ RYŠIŲ SKYRIAUS REORGANIZAVIMO.

Viešai prieinamame dokumente tiesiai šviesiai išvardyta:

3. P a n a i k i n u:

3.1. Viešųjų ryšių skyriaus vedėjo pareigybę (A lygis 16 kategorija) ir etatą;

3.2. Viešųjų ryšių skyriaus vyriausiojo specialisto pareigybės (A lygis 13 kategorija) vieną etatą;

3.3. Viešųjų ryšių skyriaus vyriausiojo specialisto pareigybę (A lygis 13 kategorija) ir vieną etatą.

R.Petrauskas pabrėžia, kad tai daro „siekdamas sustiprinti informacijos apie teigiamą prokuratūros veiklą pateikimą visuomenei bei teigiamo prokuratūros įvaizdžio formavimą, užtikrinti efektyvesnį valstybės biudžeto lėšų panaudojimą.“R.Petrauskas pažymi, jog Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyrių naikina „siekdamas sustiprinti informacijos apie teigiamą prokuratūros veiklą pateikimą visuomenei bei teigiamo prokuratūros įvaizdžio formavimą.

Tam, kad už vidinę komunikaciją, taip pat ryšius su visuomene bei žiniasklaida bent formaliai kažkas liktų atsakingas, įsakyme rašoma, jog formaliai Viešųjų ryšių skyrius prijungiamas prie Generalinio prokuroro sekretoriato, o šis perima visas Viešųjų ryšių skyriaus teises ir pareigas, paliekant Generalinio prokuroro sekretoriato pavadinimą.

Maža to, šiame įsakyme R.Petrauskas dar rašo: „Į s t e i g i u Generalinio prokuroro sekretoriate vyriausiojo specialisto pareigybės (koeficientas 18,00) vieną etatą.“

Šio naujo etato reikia tam, kad kolegą turėtų neseniai, tik gegužės 7-ąją, R.Petrausko į darbą priimta patarėja ryšiams su visuomene.

Retorinis klausimas laikinajam generaliniam prokurorui: ar tai efektyvus valstybės lėšų naudojimas, kai turėdama visą trijų darbuotojų Viešųjų ryšių skyrių Generalinė prokuratūra samdosi ketvirtą tos pačios srities specialistą?

Visos bėdos – dėl katastrofiškų ryšių su visuomene?

Pats laikinasis Generalinės prokuratūros vadovas 15min.lt pripažino, kad jokių kitų vidinių struktūrinių pokyčių, išskyrus vieno minėto skyriaus naikinimą, artimiausiu metu, kol dar eis pareigas, neplanuoja. „Tai jau naujojo generalinio prokuroro prerogatyva. Tačiau neabejoju, kad pokyčių bus, ir manau, jog jų esmė – efektyviau organizuoti darbą ir pasiekti geresnius rezultatus“, – paaiškino R.Petrauskas.

J.Kalinsko nuotr./Generalinė ir Vilniaus apygardos prokuratūros iki lapkričio vidurio planuoja įsikleti į naująjį pastatą.
J.Kalinsko nuotr./Generalinės  prokuratūros būstinė 

Naujienų portalas per naująją jo patarėją ryšiams su visuomene Jurgitą Barzdžiuvienę pateikė R.Petrauskui klausimus, susijusius su birželio 4-osios jo įsakymu dėl permainų Generalinėje prokuratūroje. Išsamius prokuroro atsakymus patarėja 15min.lt pateikė taip pat raštu.

– Kokie argumentai Jus privertė reorganizuoti Viešųjų ryšių skyrių iškart (birželio 4 d.) po to, kai būsimasis generalinis prokuroras D.Valys viešai (birželio 3 d.) pareiškė, jog ryšių su visuomene stiprinimas ir atvirumas žmonėms bus vienas pagrindinių jo darbo prioritetų? Kodėl nutarėte nepalikti šių permainų būsimojo paskirtojo Generalinės prokuratūros vadovo atsakomybei?

– Viešųjų ryšių reforma buvo numatyta ir pradėta vykdyti dar iki naujojo generalinio prokuroro skyrimo. Kad ankstesnė Generalinės prokuratūros viešųjų ryšių strategija „nieko nekomentuoti“ nepasiteisino, akivaizdu. Neatidėliotinų permainų šioje srityje būtinybę jautė patys prokurorai, to nedviprasmiškai pageidavo LR prezidentė Dalia Grybauskaitė, o ypač – Jūsų kolegos žurnalistai. Didžiulį nepasitenkinimą Viešųjų ryšių skyriaus darbu žiniasklaidos atstovai rodė nuolat. Gegužę pradėta žiniasklaidos atstovų apklausa tai tik patvirtina.

Paskirtojo generalinio prokuroro ir mano požiūris į šią problemą sutampa: ryšių su visuomene stiprinimas ir atvirumas žmonėms – vienas iš svarbiausių Generalinės prokuratūros darbo prioritetų. Todėl juo ir vadovavausi laikinai eidamas generalinio prokuroro pareigas.

– Kokiu tikslu reorganizuojant iš esmės naikinamas Viešųjų ryšių skyrius, jei tuo pačiu sekretoriate sukuriamos dvi darbo vietos ryšių su visuomene specialistams?

– Viešųjų ryšių skyrius neatliko pagrindinės funkcijos – visuomenė laiku ir tinkamai negavo būtinos informacijos apie didžiulį rezonansą turėjusius įvykius ir bylas (vadinamosios Kauno pedofilijos ir D.Kedžio bylos, ir ne tik). Viešųjų ryšių specialistai jokiu būdu negali ir neturi atsakyti už teisėsaugininkų klaidas. Tačiau, manau, turi bent iš dalies prisiimti atsakomybę už tai, kad ne viskas buvo padaryta siekiant užkirsti kelią dezinformacijai ir visuomenės klaidinimui. Tuo labiau kad galiausiai ir dėl to net buvo kilusi visuotinių neramumų grėsmė.

Reformuodami skyrių tikimės mažesnėmis sąnaudomis pasiekti geresnį rezultatą. Atsisakę kai kurių formalių, nereikšmingų su vidine komunikacija susijusių darbų ir funkcijų, viešųjų ryšių specialistai galės daugiau dėmesio ir laiko skirti tiesioginiam savo darbui – informuoti visuomenę.

– Kaip vertinate Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyriaus darbą būtent Jūsų laikinojo vadovavimo šiai įstaigai laikotarpiu (iš esmės vasario–gegužės mėnesiais), ar galėtumėte pateikti konkrečių kritinių pastabų?

– Pasigedau operatyvumo, radikalumo, iniciatyvos ir šviežių idėjų. Nežinau, gal ir nepastebėjote, bet kurį laiką Viešųjų ryšių skyriaus darbą faktiškai dirbau pats (nes ankstesnės tradicijos ir praktika, kai buvo vengiama bendrauti su žmonėmis, man neatrodė priimtina).

Viešųjų ryšių skyriaus darbą, kaip jau minėjau, įvertino patys žurnalistai. Jūsų kolegos išdėstė ir kritinių pastabų. Su daugeliu jų iš esmės sutinku.

Pasak žiniasklaidos atstovų, prokuratūra dažnai išvis niekaip nereaguodavo į skandalingus visuomenę sukrėtusius įvykius ir jų nekomentuodavo. Žurnalistai skundžiasi išvis negaudavę informacijos arba gaudavę ją pavėluotai – pažeidžiant Visuomenės informavimo įstatymo numatytus terminus.

Teigia, kad dėl nežinomų priežasčių prokuratūros atstovams būdavo draudžiama dalyvauti televizijos laidose, vengiama ar tiesiog atsisakoma komentuoti rezonansines bylas net tada, kai tyrimas jau būdavo nutrauktas arba būdavo kalbama ne apie ikiteisminio tyrimo detales.

Pasak žurnalistų, prokuratūra atsisakydavo patvirtinti, paneigti arba patikslinti žurnalistų gautą informaciją, o po publikacijų ar laidų grasindavo teismais ir reikalaudavo paneigimų.Pasigedau operatyvumo, radikalumo, iniciatyvos ir šviežių idėjų. Nežinau, gal ir nepastebėjote, bet kurį laiką Viešųjų ryšių skyriaus darbą faktiškai dirbau pats, – komunikacijos specialisčių darbą įvertino R.Petrauskas.

Kai kurie Jūsų kolegos atvirai teigia manantys, kad Viešųjų ryšių skyrius nesuvokė ir neužtikrino prokuratūros atskaitomybės visuomenei principo ir priedermės aiškinti visuomenei prokuratūros poziciją ir sprendimus.

Žurnalistai mini ir dažnai pasitaikydavusius formalaus atsirašinėjimo atvejus.

Kritinių pastabų daug ir jų kasdien daugėja, nes apklausa nebaigta. Į visas jas bus atsižvelgta formuojant naują prokuratūros viešųjų ryšių strategiją. O kad ji būtų sėkmingai įgyvendinta, sutikite, reikia naujų žmonių, kitokio mąstymo bei patirties.

Turbūt neprieštarausite – permainų reikia ir mums, ir Jums. Tikiuosi, jos bus naudingos visiems.

Galvos skausmus paliko naujokui

15min.lt primena, kad R.Petrauskas tapo laikinuoju Generalinės prokuratūros vadovu, kai atsistatydino buvęs generalinis prokuroras Algimantas Valantinas.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės vasario 9 dienos dekretu buvo kreiptasi į Seimą, kad pavestų Valstybinio kaltinimo skyriaus vyriausiajam prokurorui R.Petrauskui laikinai eiti generalinio prokuroro pareigas.

Aukščiausias pareigas pradėjęs eiti prokuroras žadėjo rimtų patobulinimų, tačiau per keturis mėnesius nespėjo padaryti nieko, išskyrus keletą neesminių vidinių pertvarkymų. Pripažįstama, kad R.Petrauskas neišvengė šiurkščių klaidų.

Todėl prezidentė D.Grybauskaitė dar gegužės mėnesio 14 dieną viešai pareiškė, kad laikinajam generaliniam prokurorui likti šiame poste ir nuolat dirbti nebus siūloma. Tokių rimtų klausimų kaip Kauno apygardos prokuratūros vadovo Kęstučio Betingio likimas ar skandalingos negerovės Marijampolės kriminalinėje policijoje R.Petrauskas ryžtingai nesiėmė spręsti (Tiesa, praėjus kiek daugiau nei valandai po šio straipsnio publikavimo prokuratūroje žaibiškai surengta spaudos konferencija, per kurią pranešta, jog K.Betingis pažeminamas pareigose.)

Naikinamame Viešųjų ryšių skyriuje, kaip minėta, dirba trys žmonės: vedėja Aurelija Juodytė ir dvi vyriausiosios specialistės. Viena jų atleidžiama po keturių mėnesių – nuo spalio 15-osios, mat augina mažą vaiką. Kitos dvi taps bedarbėmis nuo rugpjūčio 15-osios.

Ar D.Valys įgyvendins pažadus?

Gegužės 27 dieną prisistatydamas Seime kandidatas į generalinius prokurorus iš Akmenės D.Valys kalbėjo: „Pagrindinis Generalinės prokuratūros uždavinys – visuomenės pasitikėjimo teisėsauga sugrąžinimas.“

Jo žodžiais tariant, žmogus, kiek leidžia įstatymas, turėtų būti įleistas į teisinį procesą. Lig šiol iš prokurorų ir jų atstovų lūpų esą per dažnai skambėjo frazė „vyksta ikiteisminis tyrimas, todėl komentarų nebus“.

Taip pat birželio 3 dieną, kai Seime buvo tvirtinama D.Valio kandidatūra, atsakydamas į klausimą, kaip didins visuomenės pasitikėjimą prokuratūra, jis minėjo atvirumą visuomenei, organizacinę pertvarką, didesnę ikiteisminio tyrimo kontrolę, efektyvesnį ikiteisminį tyrimą, viešojo intereso gynimą, operatyvinės veiklos koordinavimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis