Kaip praneša tarnyba, skundą pateikusios Asociacijos teigimu, rekonstrukcijos projekte buvo numatoma palikti neįgaliųjų poreikiams nepritaikytus įėjimus į dalį Laisvės alėjoje esančių pastatų, o kai kur jau įrengtus pandusus neįgaliesiems vykdant rekonstrukcijos darbus planuota nugriauti, kadangi jie, pasak rekonstrukcijos projekto autoriaus, „gadina bendrą gatvės estetinį vaizdą“.
Rekonstrukcijos projekte numatyta pašalinti dalį įrengtų pandusų prie įėjimų į pastatus, tačiau nepateikta sprendimų, kaip po to neįgaliesiems į juos patekti.
Skunde nesutinkama su rekonstrukcijos projekto autoriaus pasiūlymu prie Laisvės al. pastatų įėjimų įrengti skambutį, kuriuo paskambinus būtų iškviečiamas darbuotojas, kuris išneštų negalią turinčiam žmogui į lauką reikalingus dokumentus ar kavą (tokį skambutį dabar jau yra įsirengęs vienas biuras Laisvės alėjoje).
Tarnybai pateiktoje ekspertų išvadoje konstatuota, jog vienoje iš rekonstruojamos Laisvės alėjos atkarpų 10-yje objektų įėjimai neatitinka žmonių su negalia reikalavimų, o dar 6 objektų sprendiniai nėra detalizuoti. Todėl įvykdžius rekonstrukcijos projekto darbus, nėra užtikrinama galimybė savarankiškai patekti į dalį alėjos pastatų ne tik judėjimo negalią turintiems asmenims, tačiau ir asmenims su vaikų vežimėliais bei sunkiai judantiems pagyvenusiems žmonėms.
Tarnyba nustatė, kad Kauno miesto savivaldybės administracijos užsakymu projektavimo įmonės parengtame rekonstrukcijos projekte nėra numatyti visi sprendiniai, užtikrinantys asmenų su negalia galimybes savarankiškai patekti į visus Laisvės alėjoje esančius viešuosius pastatus. Todėl savivaldybės administracija, tvirtindama projektą, neužtikrino lygių teisių ir galimybių neįgaliesiems.
Lygių galimybių įstatyme numatyta, jog valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos pagal kompetenciją privalo užtikrinti, kad visuose teisės aktuose būtų įtvirtintos lygios teisės ir galimybės nepaisant lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės, religijos.
Tarnyba kreipėsi į Kauno miesto savivaldybės administraciją bei projektą parengusią įmonę ir siūlo tikslinti Laisvės alėjos rekonstrukcijos projekto techninę dokumentaciją, užtikrinant čia esančių objektų prieinamumą neįgaliesiems.
2014 m. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje buvo atlikti 25 tyrimai dėl negalios diskriminacijos. Tai sudarė apie 10 proc. visų pernai atliktų tyrimų. 2015 m. dėl negalios diskriminacijos atlikti 22 tyrimai.
Kauno savivaldybė: neįgaliųjų niekas neužmiršo
Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Gintaro Petrausko teigimu, neįgaliųjų poreikiai nėra pamiršti. Tai numatyta padaryti vėliau - atskirais projektiniais sprendimais.
Miestas investuoti pinigų į privačius pastatus negali, tačiau radome modelį, kuris tinka ir mums, ir verslui. Patalpų savininkai, savo lėšomis patalpų viduje įrengę neįgaliųjų įvažiavimus, galės gauti nekilnojamojo turto lengvatas.
„Laisvės alėjos rekonstrukcijos projekte numatyta, kad neįgaliųjų įėjimai turi būti sprendžiami atskirais projektiniais sprendiniais. Tie projektiniai sprendiniai yra parengti.
Miestas investuoti pinigų į privačius pastatus negali, tačiau radome modelį, kuris tinka ir mums, ir verslui.
Patalpų savininkai, savo lėšomis patalpų viduje įrengę neįgaliųjų įvažiavimus, galės gauti nekilnojamojo turto lengvatas.
Beje, dalis patalpų savininkų jau įsirengė kokybiškus ir patogius įvažiavimus. Tiesa, yra 3-5 probleminės vietos, kur įrengti neįgaliųjų įvažas nėra taip paprasta. Tačiau ieškome sprendimų ir juos rasime“, - teigė Kauno miesto savivaldybės atstovas.