Klaipėdos Žvejybos uostas, kurį dalis klaipėdiečių nuo seno vadina Rybportu, vis dar kaustomas stereotipų, kad čia ir nesaugu, ir nejauku.
Tačiau, kaip teigia tarybos narys Saulius Liekis, buvęs šio rajono seniūnaitis, tai tik mitas. Rajonas neišsiskiria iš kitų Klaipėdos rajonų, gyventojai mato ryškius pokyčius.
Jam antrina ir menininkė N.Dubietytė. Vilnietė penkerius metus gyveno šiame uostamiesčio rajone ir puikiai prisimena, kaip iš pradžių girdėjo nusistebėjimus, kaip gyvenimui pasirinko būtent šią vietą.
„Tačiau, kai gyvenau čia, nepastebėjau, kad jis būtų kažkoks kitoks, kažkoks nesaugesnis“, – pastebėjo menininkė.
Diskusijos – dėl laivo pavadinimo
Išgirdusi apie Žvejybos uosto bendruomenės užmojus nykias rajono transformatorines paversti ryškiomis, N.Dubietytė pasiūlė savo eskizus. Gyventojams buvo surengtas balsavimas, Neringos darbai sulaukė palaikymo.
Bendruomenė buvo gavusi finansavimą išpiešti dviejų transformatorinių sienas, tačiau pati menininkė pasisiūlė išpiešti dar dvi.
Trys sienos jau baigtos – prie „Bangelės“ darželio atsirado siena su banginiu, Naikupės gatvėje – siena su pajūrio švyturiu.
Kalnupės gatvės transformatorinę papuošė piešinys su žvejybine valtimi ir joje sėdinčiu žveju. Ant valties borto dabar matomas pavadinimas „Ryb Portas“.
Šis pavadinimas įplieskė diskusijas bendruomenėje. Vieni, ypač vyresniosios kartos, palaikė šį pavadinimą ir teigė, kad jis yra kaip rajono identiteto žymuo. Kiti – jaunesni – tikino, kad rajonas turi vadintis lietuviškai ir reikia atsikratyti praeities ženklų. Šių buvo daugiau ir jų išsakyta nuomonė lėmė, kad valties pavadinimas bus pakeistas.
Šiuo metu autorė dirba prie ketvirtosios sienos Rambyno gatvėje. Šioji pati didžiausia – beveik 9 metrų ilgio.
„Legalūs chuliganai“
N.Dubietytė pasakojo, kad dauguma žmonių praeidami pasidžiaugia darbu, pagiria autorę. Tačiau buvo nesusipratimų. Viename rajone dirbant močiutė iš daugiabučio ėmė mėtyti į piešėjus kiaušinius. Kodėl ji taip elgėsi – neaišku.
Kitoje gatvėje laukė dar vienas nemalonumas. Kažkas buvo iškvietę policijos pareigūnus viešoje vietoje besisvaiginančiam asmeniui.
Atvykę pareigūnai susidomėjo ir sienos tapytojais. Ėmė šių klausinėti, ką daro ar turi leidimą, kieno nurodymu dirba.
Teko girdėti ir repliką iš praeivių, kad jei šie dirba su leidimu, vis tiek yra chuliganai, nors ir legalūs.
„Tačiau vis tiek dauguma palaiko ir pasigroži“, – pažymėjo menininkė, šiuo metu Klaipėdos senamiestyje įsirenginėjanti ir savo studiją.