„Tikimės, kad bus priimtas sąjungininkų sprendimas, kad Ukrainai nereikia įžanginio kelio, kad ateityje įstotų į NATO, bet kad šis kelias jai bus sutrumpintas“, – trečiadienį sakė A.Duda per spaudos konferenciją po susitikimo su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda.
Lenkijos vadovas pabrėžė, kad per susitikimą svarbu patvirtinti NATO sąjungininkų vienybę dėl paramos Ukrainai, iki bus baigtas Rusijos pradėtas karas.
„Labai svarbu patvirtinti mūsų sąjungininkų vienybę, parodyti Ukrainai paramą, kad NATO pagelbės Ukrainai, rems ją, kol ji neišstums iš savo žemių karių, kol nestos taika ir šis karas nesibaigs, nes neturime jokių abejonių, kas tą karą sukėlė ir pradėjo, tai Rusija užpuolė Ukrainą, jokiais būdais neišprovokuota, užpuolė, kad užgrobtų jų žemes, pratęsdama, ką pradėjo 2014 metais“, – pabrėžė A.Duda.
Lietuvos prezidentas G.Nausėda teigė, kad pradinis NATO viršūnių susitikimo tekstas ne tik Ukrainos narystės perspektyvos, bet ir kitais regionui aktualiais klausimais „gerėja, įgyja aiškesnių bruožų“.
„Aš tikiu, kad visu intensyvumu vykstančios diskusijos, ne tik dėl Ukrainos perspektyvos, bet ir dėl kitų mums svarbių klausimų NATO komunikate toliau tęsis, aš jau dabar matau, kad yra tam tikros pozityvios tendencijos ir pradinis pateiktas tekstas gerėja, įgyja aiškesnių bruožų“, – per spaudos konferenciją sakė G.Nausėda.
Prezidentas taip pat teigė, kad Lietuva ir Lenkija šiais klausimais nėra vienišos, tad yra galimybių įtikinti dėl Ukrainos atsargesnę poziciją išsakančias šalis ją pakeisti.
„Mes turime platų klubą valstybių, kurios nori stipresnio teksto dėl Ukrainos, ir kartu surėmę pačius mes galime argumentuoti pakankamai įtikinamai, kad tekstas dar gali būti pagerintas“, – pažymėjo prezidentas.
Lietuvos vadovas taip pat teigė, kad pačios NATO interesas yra turėti Ukrainą Aljanse, jai įgijus patirties tiesioginėje kovoje su Rusijos pajėgomis.
„Ukrainos armija kovoja nuožmų karą su Rusijos agresoriumi, įgyja neįkainojamos patirties, už tą patirtį moka kraujo kainą, labai didelę kainą, ir kartu moka laiko kainą, per šį laiką, kai vyksta karas, mes galime geriau pasirengti agresoriaus galimam norui patikrinti mūsų budrumą ir saugumą ateityje“, – kalbėjo G.Nausėda.
Lenkijos prezidentas su sutuoktine Lietuvos prezidento kvietimu trečiadienį atvyko į Lietuvą trijų dienų valstybinio vizito.
Jis prasidėjo dvišaliu Lietuvos ir Lenkijos vadovų susitikimu, vėliau prezidentai lankysis Valdovų rūmuose, ketvirtadienį dalyvaus Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos renginiuose, o penktadienį stebės jungtines Lietuvos ir Lenkijos specialiųjų pajėgų greitojo reagavimo ir kovinės parengties pratybas.
Specialiųjų pajėgų kontingentą Lenkija delegavo saugoti kitą savaitę Vilniuje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą.