2019 03 21

Lenkų diskusijų klubo atstovė: Įvairovė yra mūsų valstybės stiprybė

Iki kovo 25 d. visuomenė balsuoja, kas labiausiai nusipelnė Nacionalinio lygybės ir įvairovės apdovanojimų. Apdovanojimų, kurie, pasak pernai metų laureatės buvusios Lenkų diskusijų klubo vadovės Ewelinos Mokrzeckos, ne tik sustiprina motyvaciją, bet ir tampa nacionaline platforma prisidėti prie pokyčių šalyje.
Lenkų diskusijų klubo vadovė Ewelina Mokrzecka
Lenkų diskusijų klubo vadovė Ewelina Mokrzecka / Augusto Didžgalvio nuotr.

Darom ir dirbam gerai“

Akimirką, kai lipo ant scenos atsiimti Tautų dialogo apdovanojimo, Ewelina jautėsi kaip tikra „Oskaro“ laureatė. Šventišką nuotaiką sustiprino ir faktas, kad lenkišką organizaciją įvertino būtent Lietuvos visuomenė.

Ewelinos teigimu, tuomet apdovanojimas tapo savotišku ruporu garsiau kalbėti apie esmines lenkų bendruomenės problemas. „Parašiau straipsnį apie vadovėlius lenkiškose mokyklose (vertimuose yra labai daug klaidų), vėliau suorganizavome diskusiją ir, įsivaizduokit, po to dėl šio klausimo susitiko Lietuvos ir Lenkijos švietimo ministrai“, – pasakoja ji.

Po apdovanojimo, žinia apie Lenkų diskusijų klubo renginius pasklido daug plačiau. Juose ne tik diskutuojama įvairiais šaliai opiais klausimais, tačiau kartu minimos Lietuvai ir Lenkijai svarbios datos. Lietuviai ir lenkai kartu švenčia valstybių atkūrimo minėjimo renginius, juose vaišinasi tradiciniais lenkiškais valgiais bei gėrimais, šoka ir kitaip linksminasi. „Visi atėję sako, kad fainas tas lenkiškas renginys“, – pastebi klubo atstovė.

Visa Lenkų diskusijų klubo komanda organizacijoje dirba neatlygintinai, tad papildomas dėmesys suteikė naujų jėgų. „Tas įvertinimas buvo motyvacija dirbti ir toliau daryti tai, ką darome. Apdovanojimas reiškia, kad darom ir dirbam gerai. Kažkas norėjo išeiti, nes neturėjo laiko, bet visi likom, visi dirbam ir visi džiaugiamės“, – sako Ewelina.

Tas įvertinimas buvo motyvacija dirbti ir toliau daryti tai, ką darome. Apdovanojimas reiškia, kad darom ir dirbam gerai. Kažkas norėjo išeiti, nes neturėjo laiko, bet visi likom, visi dirbam ir visi džiaugiamės, – sako Ewelina.

Gyvenimas dabartyje

Tautų dialogo apdovanojimo reikšmę Ewelina grindžia realia šalies tautine įvairove. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2011 m. Lietuvoje gyveno 154 skirtingų tautybių žmonės. Didžiausią tautinę grupę po lietuvių sudarė lenkai (6,6 proc.), trečioje vietoje atsidūrė rusai (5,8 proc.). Ir, atrodytų, nors visuomenė įvairi, tarpusavio supratimo, pasak Lenkų diskusijų klubo atstovės, joje trūksta.

„Kai startavome su klubu, iš lietuvių girdėjome tokius klausimus: „Tai ko jūs norit?“ Susidarė įspūdis, kad lietuviai mūsų tiesiog nepažįsta. Jei kažką girdėjo, tai per Valdemaro Tomaševskio, mokyklų uždarymo, protestų prizmę“, – kalba Ewelina, pabrėždama, jog klubas vadovaujasi ne priešinimo, bet sugyvenimo principais.

„Norime taikos. Lietuvius ir lenkus sieja labai ilga istorija ir nesąmonė pyktis dėl kažkokio trumpo istorinio laikotarpio, kuris buvo nesusipratimas. Reikia gyventi dabartimi, o ne praeitimi. Žinoma, jos nepamiršti, bet ieškoti gerų dalykų dabartyje ir ateityje“, – priduria ji.

„Dariau interviu su savo draugu, kuris yra Lietuvos lenkas, gyvenantis Malaizijoje. Jis visiems sako, kad yra lenkas, bet kai vyksta krepšinio varžybos, užsideda marškinėlius su Lietuvos vėliava ir sako, jog jis – lietuvis“, – pavyzdį apie tautinės tapatybės įvairiapusiškumą duoda Ewelina.

Jis visiems sako, kad yra lenkas, bet kai vyksta krepšinio varžybos, užsideda marškinėlius su Lietuvos vėliava ir sako, jog jis – lietuvis, – pavyzdį apie tautinės tapatybės įvairiapusiškumą duoda Ewelina.

Buvusi klubo vadovė įsitikinusi, kad įvairovė yra mūsų valstybės stiprybė, tad Europoje stiprėjančio nacionalizmo kontekste reikėtų ją puoselėti, o ne peikti. Visuomenės daugiatautiškumas vienu metu leidžia pažinti keletą kalbų bei kultūrų, kurti savitą turizmo strategiją, o skirtingos tautinės tapatybės ne konkuruoja, bet papildo viena kitą.

Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimų statulėlės bus įteiktos aštuoniose kategorijose, t.y. lyčių lygybės, įveiktos kliūties, Vaivorykštės (LGBT* lygiateisiškumo), atviros visuomenės, amžiaus, tautų dialogo, religijų ir įsitikinimų įvairovės, metų proveržio srityse. Už jums labiausiai patikusią iniciatyvą savo balsą galite atiduoti ČIA. Anketa veiks iki kovo 25 d.

Nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus 2018 organizuoja Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kartu su Nacionaliniu lygybės ir įvairovės forumu. Šiemet juos remia „Swedbank“, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Atviros Lietuvos fondas, Britų taryba, Norvegijos Karalystės ambasada, „Rimi Lietuva“, „Telia Lietuva“.

Šis tekstas yra apdovanojimų organizatorių bei partnerių turinys, tad draudžiamą jį platinti be Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos sutikimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis