Liberalai laikosi pozicijos, kad priimtas konservatyvus įstatymas, kuris neleidžia šaldyti embrionų, neužtikrina šeimoms palankių sąlygų susilaukti vaikų, pranešė frakcija.
„Dabartinės redakcijos Pagalbinio apvaisinimo įstatymą galima vertinti kaip nesusipratimą. Realybėje įstatymo nuostatų taikymas gali net pabloginti nevaisingų šeimų padėtį ir jų galimybes susilaukti vaikų. Jau nekalbant apie tai, kad įstatymu neatsižvelgiama į moters organizmo apvaisinimo procedūros metu tausojimą“, – pranešime cituojamos Liberalų sąjūdžio frakcijos narės Viktorija Čmilytė–Nielsen ir Dalia Kuodytė.
Liberalai kritiškai vertina tai, kad pagal priimtą Pagalbinio apvaisinimo įstatymą nebus galima šaldyti embrionų, nors iki šio įstatymo priėmimo jie buvo šaldomi.
Pasak liberalų, dėl šio apribojimo moters organizmui bus daroma daugiau neigiamo poveikio, kadangi apvaisinimo procedūras reikės kartoti, kita vertus, ne visos šeimos išgalės įpirkti brangias paslaugas.
Seimas antradienį baigė kelerius metus trukusias diskusijas ir įstatymu įteisino pagalbinį apvaisinimą, pasirinkęs konservatyvųjį kelią, kuris draudžia embrionų šaldymą. Buvo priimtas variantas, kad embrionų turi būti sukuriama tiek, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą. Sukurtų embrionų skaičius negalės viršyti trijų.
Uždrausdamas embrionų šaldymą, Seimas kartu išbraukė anksčiau projekte buvusią nuostatą, kuri pagalbinio apvaisinimo procedūras leido taikyti, kai siekiama išvengti ligos, sukeliančios didelę negalią. Pagal patvirtintą reguliavimą, pagalbinio apvaisinimo procedūros bus galimos tik nevaisingoms poroms.
Seimo Sveikatos reikalų komitetas siūlė rinktis liberalų variantą, kuris neribotų sukuriamų embrionų skaičiaus, leidžiant juos šaldyti. Šį variantą remiantis sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas Juras Požela taip pat sako svarstantis galimybę prašyti prezidentės jį vetuoti.
Parlamente diskusijos dėl pagalbinio apvaisinimo vyko ne vienerius metus, susidūrus dviem skirtingiems požiūriams – vieni politikai pasisako už konservatyvų variantą, kuris draudžia embrionų šaldymą, argumentuodami gyvybės saugojimu nuo pradėjimo momento, o liberalioji stovykla ragina tai leisti, kad būtų tausojama moters sveikata ir užtikrinta didesnė procedūros sėkmė.
Naujojo įstatymo įsigaliojimas numatytas 2017 metais, tačiau jį dar turi pasirašyti prezidentė.
Lietuvoje iki šiol nebuvo įstatymo, kuris reglamentuotų pagalbinį apvaisinimą. Pagalbinio apvaisinimo procedūras teikia tik privačios medicinos įstaigos, kurios vadovaujasi 1999 metų sveikatos apsaugos ministro įsakymu „Dėl dirbtinio apvaisinimo tvarkos patvirtinimo“.
Nesant įstatymo, valstybė nefinansavo pagalbinio apvaisinimo procedūrų.