Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 08 09 /15:31

Lietuva atsiprašo Baltarusijos, bet pareigūnai lieka postuose

Lietuva atsiprašo Baltarusijos už „gėdingą, vienkartinį ir netyčinį“ atvejį, kai suteikė Baltarusijos valdžios institucijoms informaciją apie šios šalies demokratinės opozicijos visuomeninių organizacijų bankines sąskaitas.
Alesius Beliackis
Alesius Beliackis / Redo Vilimo/BFL nuotr.

Tiesa, dėl šio nutikimo Teisingumo minitras Remigijus Šimašius atsistatydinti kol kas neketina. Ministras nenusprendė ir skubiai atleisti informaciją suteikusios Teisingumo ministerijos Tarptautinės teisės departamento direktorės Aušros Bernotienės.

„Aš puikiai suprantu, kad tokioje situacijoje, kai įvyksta klaida, yra noras surasti, kas yra kaltas, ir iš karto jį nubausti, bet mes visi žinome, kas atsitinka su tais greitais darbais. Gal reikėjo ir šį kartą labiau koordinuotis įvairioms institucijoms ir Teisingumo ministerijai ir Užsienio reikalų ministerijai ir Valstybės saugumo departamentui. Kol kas norėčiau susilaikyti nuo pabaksnojimo pirštu į konkrečius asmenis“, – sakė R.Šimašius

„Ar tie pareigūnai, kurie siunčia informaciją apie kriminalius nusikaltėlius, turi žinoti Baltarusijos opozicionierių pavardes, aš nesu toks tikras“, – pridūrė jis.

Komitete sutarta suburti tarpžinybinę komisiją iš Teisingumo ministerijos, Užsienio reikalų ministerijos ir Valstybės saugumo departamento, kurie ištirs visas šio atsitikimo aplinkybes ir nustatys kaltuosius.

A.Bernotienė, pasirašiusi informacijos teikimo Baltarusijai raštą, šiuo metu atostogauja.

Lietuva atsiprašo Baltarusijos žmonių

Lietuvos Užsienio reikalų komitetas antradienį pareiškė atsiprašantis Baltarusijos tautos ir nukentėjusių nuo šio „netyčinio, vienetinio atvejo“ iškilių žmonių.

„Ambasadorius Baltarusijoje jau atsiprašė A.Beliackio šeimos ir galiu tik prisijungti prie visų atsiprašymų, kad toks atvejis Lietuvoje atsitiko. Galima konstatuoti, kad buvo koordinavimo stoka, nepakankamas koordinavimas“, – po daugiau nei 3 valandas vykusio Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdžio sakė R.Šimašius.

Jam pritarė ir komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris teigdamas, kad šis įvykis – tai Lietuvos gėda.
„Šis faktas yra apgailėtinas, mes dėl jo atsiprašome. (...) Labai gėda“, – sakė Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas.

E.Zingeris pripažino, kad Lietuva po šio įvykio sulaukia gausybės laiškų iš baltarusių opozicijos veikėjų, kurie bijo grįžti į tėvynę, nes jų sąskaitos yra Lietuvos bankuose apie tai, ar informacija apie juos nebuvo išduota.

„Mes atsakome, kad Lietuva yra ES ir NATO šalis ir, kad mes tikrai atsiremsime į 19 sutarties straipsnį, kuris leidžia informacijos neduoti“, – tvirtina E.Zingeris.

Tai buvo A.Beliackio apsisprendimas išvykti iš Lietuvos, – sako R.Šimašius. Taip pat politikas pažymėjo, kad Lietuvos partneriai teikiantys paramą Baltarusijos opozicijai per Vilnių, gali būti ramūs, kad daugiau tokia klaida nesikartos.

„Aš patikinau, kad mes tikrai nepavedinėsime Lietuvos sąjungininkų, kurie per Lietuvą ir per Varšuvą vykdo paramą Baltarusijos demokratijai ir bus sukurtas instrumentas priversiantis valdininkus pasidomėti, ar po kriminaliniu šydu nėra užsplėptas politinis užsakymas su diktatūros užsakymu“, – sako E.Zingeris.

Stengsis padėti

Lietuva, kaip sutarta Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdyje, stengsis visomis išgalėis išgalėmis padėti A.Beliackiui išvengti bausmės Baltarusijoje. Žadama ne tik visokeriopa teisinė, bet ir gausesnė finansinė parama.

„Negaliu šiandien atskleisti visų detalių, bet viskas: pradedant politiniu palaikymu ir konkrečiu konstatavimu, kad tai nėra vyriausybinis nusistatymas prieš Baltarusijos opoziciją ir žmogaus teisių gynėjus ir baigiant teisine pagalba, jei paaiškės, kad tokios reikia, visos priemonės bus svarstytinos ir pritaikomos“, – žadėjo R.Šimašius.

Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas E.Zingeris pridūrė, kad Lietuva turėtų ir bandyti pasirūpinti, kad Baltarusija jai suteikta informacija teimo procese nesiremtų.

Baltarusijoje ketvirtadienį suimtas žmogaus teisių gynimo organizacijos „Vesna“ lyderis Alesius Beliackis, kuris įtariamas mokesčių slėpimu. Baltarusijos pareigūnai teigia įtarimus pateikę remdamiesi iš Lietuvos teisingumo ministerijos gautais duomenimis apie A.Beliackio turimas banko sąskaitas ir įplaukas į jas.

Teisingumo ministerija teigia dar kovą suteikusi tokią informaciją vykdydama teisinės pagalbos sutartį. Gavus užklausą nekilo įtarimų, kad informacija gali būti panaudota politiniam susidorojimui.

Buvo Lietuvoje

Ministro R.Šimašiaus teigimu, kad informacija suteikta apie žmogaus teisių gynėjus paaiškėjo birželio pabaigoje. Tuomet tiek A.Beliackis, tiek Valentinas Stefanovičius buvo Lietuvoje. Abiems baltarusiams Lietuva pranešė, kad informacija apie juos suteikta kaimyninei šaliai.

R.Šimašius teigia, kad A.Beliackis žinodamas, kad gali būti persekiojmas, pats nutarė vis tiek vykti į Minską.

„Tai buvo jo apsisprendimas išvykti. Šiuo atveju, turbūt ypatinga pagarba tam žmogui, kuris pasirenka žmogaus teisių gynimą iki paskutiniųjų“, – teigė ministras.

Ministras R.Šimašius pažymi, kad teisinės pagalbos prašymai visuomet buvo svarstomi pagal tas pačias procedūras, kaip ir A.Beliackio klausimu. „Deja, procedūros netobulumas po 18 metų veikimo atsiskleidė būtent šituo atveju“, – kalbėjo R.Šimašius.

Po arešto Lietuva praėjusią savaitę paskelbė stabdanti teisinės pagalbos teikimą Baltarusijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų