Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2012 03 25

Lietuva gali labiau įsijungti į ES operaciją prieš Somalio piratus

Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė sako, kad gavus Seimo leidimą būtų svarstoma galimybė plėsti dalyvavimą prie Adeno įlankos vykdomoje Europos Sąjungos (ES) karinėje operacijoje prieš Somalio piratus.
Somalio piratas
Somalio piratas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pasak ministrės, dėl konkrečių dalyvavimo šioje operacijoje formų būtų sprendžiama Seimui išplėtus tarptautinių operacijų, kuriose gali dalyvauti Lietuvos kariai, geografiją. Tačiau R.Juknevičienė pabrėžė, jog Lietuva į operaciją ATALANTA neplanuoja siųsti savo laivų.

„Mes kalbėsimės su artimiausiais sąjungininkais, jau dalyvaujančiais operacijoje, dėl galimo Lietuvos indėlio. Gali būti, kad Lietuva suteiks trūkstamus pajėgumus kitos šalies kariniame vienete, dalyvaujančiame operacijoje, taip pat ES yra formuojamos autonominės laivų apsaugos grupės (10–12 žmonių), kurios plaukia su komerciniais civiliais laivais ir juos apsaugo nuo galimų piratų antpuolių. Tai puikiai veikiantis atgrasymo būdas, nes piratai nerizikuoja pulti laivų, kuriuose yra kokios nors ginkluotos saugumo grupės“, – BNS komentavo ministrė.

KAM vadovė sakė, kad Lietuvai svarbu parodyti solidarumą su ES ir pridūrė, kad dalyvaujant šioje operacijoje ginkluotų išpuolių ar atakų prieš karius tikimybė yra nedidelė.

„Tegu ir nedidelis mūsų indėlis būtų, bet, atsitikus bėdai mūsų jūrininkams, jaustumėmės tvirčiau prašydami kitų pagalbos“, – sakė ministrė.

Šiuo metu Lietuva negali siųsti karių į tarptautines operacijas Afrikoje ar jos jūrose. Tarp dabar galiojančiame Seimo nutarime minimų regionų, kuriuose Lietuvos kariai gali dalyvauti tarptautinėse operacijose, Afrikos nėra. Šiuo metu Seimui yra pateiktas nutarimo projektas, kuriuo siūloma suteikti mandatą Lietuvos kariams dalyvauti antipiratinėse operacijose Afrikoje ir ją supančiuose vandenyse.

„Labai tikimės, kad jau 2012 metų pavasario sesijoje Seimas priims sprendimą, kuriuo suteiks galimybę dalyvauti ES operacijoje ATALANTA. Tikimės, kad jau šių metų antroje pusėje mes galėsim pradėti konkretų dalyvavimo operacijos ATALANTA planavimą“, – teigė ministrė.

Vyriausybinių šaltinių teigimu, Lietuva politiniais ir darbiniais kanalais yra nuolat raginama prisijungti prie šios operacijos.

Praėjusią savaitę Lietuvoje viešėjęs ES karinio komiteto pirmininkas Hakanas Syrenas pareiškė, kad Lietuva, turėdama noro, galėtų į Adeno įlankoje vykdomą ES operaciją prieš Somalio piratus nusiųsti karines laivų apsaugos komandas.

„Jei būtų politinė valia ir parlamento sprendimas, jūs galėtumėte prisidėti laivų apsaugos komandomis, turiu omenyje karių grupes laivuose. Tai laivai, kurie, pavyzdžiui, vykdo Pasaulio maisto programą Somalio žmonėms. Tai būtų karių komandos buvimas laive siekiant jį apsaugoti. Tai yra, ką aš galvoju spontaniškai“, – interviu BNS sakė ES kariniam komitetui vadovaujantis Švedijos generolas.

Šiuo metu ES vykdomoje operacijoje ATALANTA prieš Somalio piratus dalyvauja vienas Lietuvos kariškis, kuris yra dislokuotas Jungtinėje Karalystėje esančiame operaciniame štabe.

ES operacija ATALANTA prasidėjo 2008 metais reaguojant į Somalyje įsikūrusių piratų vykdomus privačių ir komercinių laivų užpuolimus. Ši operacija yra svarbi tiek ekonominiu, tiek saugumo bei politiniu aspektu, kadangi ES jūros keliais iš Persijos įlankos, per Adeno įlanką, Raudonąją jūrą ir Sueco kanalą importuoja apie 50 proc. žemyne sunaudojamos naftos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos