„Lietuva yra tarp lyderių ES pagal pažangą atsinaujinančioje energetikoje. Šiandien kartu Liuksemburgu mes rodome dar vieną pavyzdį, kaip galima kartu siekti bendrų ES atsinaujinančios energetikos tikslų. Lig šiol egzistavusią teorinę galimybę šiandien pavertėme praktiniu dvišaliu sėkmės instrumentu“, – pranešime spaudai cituojamas energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Jis ketvirtadienį pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Liuksemburgo vicepremjeru Etiennu Schneideriu. Dvišalė sutartis pasirašyta Prezidentūroje, dalyvaujant prezidentei Daliai Grybauskaitei ir Liuksemburgo didžiajam hercogui Henriui.
ES yra numačius, kad iki 2020 metų mažiausiai penktadalis suvartojamos energijos būtų pagaminta iš atsinaujinančių energijos išteklių. Lietuvoje šis tikslas buvo pasiektas 2014 metais. Dabar šis rodiklis Lietuvoje siekia 26 proc., o 2020 metais turėtų siekti 30 proc.
Bendrijos teisė numato, kad šalys dalį viršyto rodiklio gali perleisti kitoms šalims, kurios dėl geografinės padėties ar ribotų gamtos resursų negali pasiekti savo tikslų.
Ketvirtadienį pasirašytoje sutaryje numatoma, jog 2018–2020 metais Lietuva dalį perviršio perduos Liuksemburgui, o už tai bus sumokėta ne mažiau nei 10 mln. eurų. Gautos lėšos bus investuojamos į naujus atsinaujinančios energetikos projektus bei mokslinius tyrimus. Pinigai Lietuvai turi būti sumokėti vėliausiai iki 2021 metų.
Energetikos ministerija daugiau detalių apie susitarimą ketina paskelbti, kai jis bus ratifikuotas Liuksemburge ir bus galutinai sutarta dėl konkrečių perduodamų energijos kiekių. Taip pat susitarimą turi notifikuoti Europos Komisija.
Atnaujintoje šalies energetikos strategijoje, kurią artimiausiu metu turėtų svarstyti Vyriausybė, numatyta, kad atsinaujinantys energijos šaltiniai 2020 metais pagamins 30 proc., 2030 metais – 45 proc., o 2050 metais – 80 proc. elektros.
Nori bendradarbiauti telekomunikacijų, finansų ir IT sektoriuose
Liuksemburgas su Lietuva taip pat nori bendradarbiauti telekomunikacijų, informacinių ir finansų technologijų, palydovų bei logistikos srityse, sako šalies didysis hercogas Henrikas.
„Aš manau, kad potencialas yra didelis telekomunikacijų ir palydovų sektoriuje, finansuose – žinau, kad esate labai stiprūs finansinių technologijų srityje. Mes čia taip pat esame stiprūs. Mes esame konkurentai, bet manau, kad konkurencija abiem šalims yra naudinga, nes galime sustiprinti vieni kitus ir dar geriau dirbti šioje srityje“, – po susitikimo su prezidente Dalia Grybauskaite ketvirtadienį Vilniuje žurnalistams teigė Liuksemburgo vadovas.
D.Grybauskaitė taip pat mano, jog šalys turi daugybę verslo ir ekonomikos sričių, kuriose gali bendradarbiauti.
„Pirmą kartą Lietuvoje matome tokią didelę verslo delegaciją iš Liuksemburgo. Virš 40 verslininkų. Abi šalys yra labai inovatyvios, labai greitai vystosi. Būtent dėl to, kad panašiose srityse esame pasiekę daug, tai finansų sektorius, infrastruktūra, logistika ir atsinaujinantys energijos šaltiniai. Bendradarbiavimo sričių daug“, – teigė D.Grybauskaitė.