Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 05 08

Galutinis teismo sprendimas: Lietuva negrąžins Nigerijai areštuoto „Arik Air“ lėktuvo

Lietuva negrąžins Nigerijai jau trejus metus areštuoto oro bendrovės „Arik Air“ lėktuvo „Boeing 737“, galutinai nutarė Lietuvos teismas. Lėktuvas areštuotas už beveik 2,3 mln. eurų skolą Vokietijos bendrovės „Lufthansa“ antrinei įmonei ir laikomas Kauno oro uoste.
Il-96-300 lėktuvas
Il-96-300 lėktuvas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Nigerijos valstybės turto valdytojai „Asset Management Corporation of Nigeria“ (AMCON) nepavyko pasiekti, kad Lietuvoje būtų pripažintas ir vykdomas tos šalies teismo sprendimas, kuriuo remiantis ji galėtų pasiimti orlaivį.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) gegužės 3 dieną atsisakė priimti AMCON skundą – pastaroji skundė Apeliacinio teismo nutartį, kuria teismas nepripažino Nigerijos Federalinio Aukštojo Teismo sprendimo ir neleido jo vykdyti Lietuvoje.

„Kasaciniame skunde nekeliama tokių teisės klausimų, kurie atitiktų Civilinio proceso kodekse nurodytus bylos peržiūrėjimo kasacine tvarka pagrindus“, – nutarė LAT. Tokiu būdu galutinai įsiteisėjo Apeliacinio teismo nutartis.

Nigerijos teismas pernai gruodį pripažino, kad areštuotas lėktuvas ir jo variklis priklauso AMCON, o šios šalies turto valdytoja bandė įrodyti, kad ji ir „Arik Air“ yra užsienio komerciniai subjektai, kurių santykių Lietuva niekaip nereguliuoja. „Arik Air“ su tuo sutiko ir nurodė, kad AMCON turi teisę nacionalizuoti bendrovės turtą.

Apeliacinis teismas šiemet sausį konstatavo, kad abi valstybės neturi nei dvišalių, nei daugiašalių sutarčių dėl teisinės pagalbos bei teismo sprendimų pripažinimo, todėl šiuo atveju taikomi kiti teisės aktai.

Taip pat pabrėžta, kad prašomas pripažinti Nigerijos teismo sprendimas priimtas praėjus trejiems metams po to, kai Lietuvos antstolis areštavo lėktuvą.

Vykdant Vokietijos teismo sprendimą dėl beveik 2,3 mln. eurų „Arik Air“ skolos „Lufthansa“ orlaivių priežiūros ir remonto įmonei „Lufthansa Technik Aero Alzey“ išieškojimo, antstolis Marekas Petrovskis 2020-ųjų sausį areštavo Kauno oro uoste laikomą lėktuvą.

AMCON teismuose ginčijo šiuos jo veiksmus, tačiau pernai lapkritį LAT galutinai nusprendė, kad antstolis pasielgė teisėtai.

M. Petrovskis BNS sakė, kad po teismų sprendimų neliko kliūčių tęsti „Arik Air“ skolos „Lufthansa“ antrinei įmonei išieškojimą – pirmiausiai tikimasi užbaigti lėktuvo ir jo variklio vertinimą, o tuomet jį parduoti.

„Tęsiama dar 2020 metų rugpjūtį paskirta ekspertizė areštuoto turto vertei nustatyti. Ekspertui nustačius turto vertę skolininkei bus pasiūlyta pačiai susirasti pirkėją ir jį pasiūlyti už ne mažesnę turto kainą, nei nustatė ekspertas, arba turtas bus pardavinėjamas iš varžytynių“, – teigė M.Petrovskis.

2006 metais įkurtai „Arik Air“ patyrus finansinių sunkumų jos kontrolę 2017-ųjų pradžioje perėmė AMCON.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai
Reklama
Namuose drėgna, kaupiasi kondensatas ant langų. Kaip apsaugoti savo namus nuo pelėsio?
Reklama
Advento kalendoriai – nuo paprastos tradicijos iki prabangos segmento
Reklama
Kaip išvengti peršalimo komplikacijos – sinusito