Europos Sąjungos (ES) planą susitikime Niujorke pristatys užsienio politikos vadovė Federica Mogherini.
Susitikimo išvakarėse Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius BNS sakė, kad Lietuva aktyviai konsultuojasi su ES narėmis Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje – Jungtine Karalyste, Prancūzija ir Ispanija.
Pasak ministro, Lietuva pritaria siūlymui naikinti laivus, kuriais nusikaltėliai gabena migrantus.
„Mūsų nuostata, kad reikia kovoti ne tik su šitos problemos pasekmėmis, bet ir su priežastimis, o konkrečiai kalbant, kad kovotume ir su kriminalinių grupuočių įrankiais, laivais, galėtume panaudoti (Jungtinių Tautų Chartijos) 7 skyrių, kuris kalba apie jėgos panaudojimą – prieš prekeivius žmonėmis ir kriminalinius nusikaltėlius“, – BNS sakė ministras.
Svarsto įteisinti kvotas
Per pastaruosius pusantrų metų bandydami pasiekti Europos krantus žuvo daugiau kaip 5 tūkst. migrantų.
Lietuva 2014 ir 2015 metais yra nenuolatinė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narė. Gegužę ji pirmininkauja šiai institucijai.
ES taip pat svarsto galimybę įteisinti privalomas pabėgėlių priėmimo kvotas, kad būtų sumažintas Pietų Europai tenkantis krūvis. Anot naujienų agentūros „Associated Press“, Estija ir Slovakija jau pareiškė nepritariančios tokiam planui.
Lietuvos pozicijos neatskleidė
L.Linkevičius Lietuvos poziciją komentuoti atsisakė, sakydamas, kad „čia reikia tartis, tai per daug subtilus klausimas, kad būtų galima iš karto į jį atsakyti“.
Vidaus reikalų viceministras Elvidas Jankevičius BNS sakė, kad kol kas galioja anksčiau Seimo patvirtinta pozicija pabėgėlių perkėlimo programoje dalyvauti su savanorišku – bet ne privalomu – pagrindu.
„Seimas yra patvirtinęs savanorišką dalyvavimą pabėgėlių perkėlimo programoje. Jei ta pozicija bus pakeista, ji pasikeis, bet ją turi patvirtinti Seimas. Mūsų nuomonė yra tokia pat, kaip Seimo – kitokios ir negalime laikytis“, – BNS sakė viceministras.