Daugiau jų – tik Baltarusijoje (335) ir Rusijoje (468), statistiką trečiadienį Lietuvos Aukščiausiame Teisme (LAT) pristatė teismo pirmininkas Rimvydas Norkus.
„Teismai neretai kritikuojami dėl tariamai pernelyg švelnių bausmių, tačiau statistika rodo ką kitą. Akivaizdu, kad baudžiamoji politika egzistuoja pakankamai griežta, orientuota į laisvės atėmimo bausmę“, – žurnalistams sakė LAT pirmininkas.
„Mano nuomone, tais atvejais, kai realus tikslas – pataisyti asmenį ir įgyvendinti teisingumo principą – pasiekiamas be laisvės atėmimo bausmės įgyvendinimo, to reikėtų ir siekti. Apibendrintai pasakyti, kad baudžiamoji politika Lietuvoje yra per griežta, galima remiantis tiktai statistiniais duomenimis tačiau tendencija, kurią mes turime, iš tikrųjų suteikia pagrindo truputį nerimauti“, – pridūrė jis.
R.Norkui antrino ir LAT Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas Jonas Prapiestis.
„Nelabai mes čia turime, kuo didžiuotis. Ir kalbant apie laisvės atėmimo terminus, kurie yra skiriami, na, ir realiai kokių terminų bausmės yra atliekamos, tai yra didžiuliai praradimai visiems“, – sakė J.Prapiestis.
Pasak jo, teismai turėtų glaudžiau bendradarbiauti su Seimu ir teikti pastabas svarstomiems projektams.
„Pasiekiama racionali, protinga, ekonomiška, humaniška, teisinga baudžiamoji politika, kai dirbama kartu su įstatymų leidėju, nes teisėjas taiko įstatymus tokius, kokie jie yra“, – teigė J.Prapiestis.
Latvijoje 100 tūkst. gyventojų tenka 264 kaliniai, Estijoje – 224, Lenkijoje – 203 įkalintieji.