Pasirodė žuvusiųjų duomenų bazėse
Gruodžio 26 d. susirašinėjimų programėlės „Telegram“ kanale „Nelauk manęs iš Ukrainos“, kuris pristatomas kaip didžiausia žuvusių arba į nelaisvę patekusių Rusijos karių duomenų bazė, buvo paviešintas vyro kariška apranga portretas.
Žemiau rusiškai parašyta: Stoškus Stanislavas, Remigijaus, gim. 1994.05.24., Sovetskas (Tilžė), Kaliningrado sritis. Trumpas įrašas baigtas pajuodintu ir pabrauktu žodžiu „žuvo“.
Dviem dienomis anksčiau, Kūčių popietę, ta pati pavardė ir portretas buvo paskelbti kitame „Telegram“ kanale. Jo pavadinimas – „Sielvartas“, o interneto adresas – pechalbeda200 – sudarytas iš rusiškų žodžių „liūdesys“ ir „bėda“ bei skaičiaus 200, kuris anksčiau sovietų, dabar – Rusijos kariuomenėje yra transportuojamų žuvusių karių palaikų kodinis pavadinimas.
Taip pat skaitykite: „Krovinys 200“: kodėl ant kūdikių vežimėlio atsirado žuvusiojo kare simbolis?
Kanalo aprašyme nurodyta, kad jame skelbiama atviruose šaltiniuose rasta informacija. Dar paaiškinta: „Renkama meditacijai ir kaip raminamoji priemonė“. Iš šiame apibūdinime ir kanalo adrese jaučiamo sarkazmo galima spėti, kad duomenų bazę pildo ukrainiečiai ar jiems prijaučiantieji.
Įraše pateikti vien vyro vardas ir pavardė su numeriu 88577. Iš nuotraukos galima gauti daugiau informacijos. Fotografijoje portretas prikabintas prie kryžiaus. Į šį atremtas nemažas vainikas su gedulo juosta. Greta matyti dar vienas toks kryžius su vainiku, tad akivaizdu, kad fotografuota kapinėse ir kad jis miręs.
Juoba kad po kario portretu kabančioje lentelėje parašytas ne tik vardas (tas pats kaip pirmame įraše – Stoškus Stanislavas, Remigijaus), bet ir dvi datos – ta pati gimimo ir 2023.08.22.
Įrašas dar viename tinklalapyje, kur paviešinta ta pati kapo nuotrauka, paaiškina situaciją. Čia prie kadro nurodyta tik kario pavardė ir data – praėjusių metų gruodžio 24-oji. Taigi ta pati diena, kai nuotrauka pasirodė „Telegram“ kanale „Sielvartas“.
Ten, kur turėtų būti pateikta gimimo data, parašytas klaustukas (nors ją galima matyti lentelėje ant kryžiaus). Dar nurodyta, kad nežinia, iš kur vyras yra.
Dažnai mynė teismų slenkstį
„Google“ paieškos sistemoje įvedus S.Stoškaus vardą ir pavardę kirilica, išmetamos nuorodos į minėtus „Telegram“ kanalus. Lietuviškai nėra informacijos iš patikimų šaltinių, kad Ukrainoje būtų žuvęs karys Stoškus: nei Stanislavas, nei Stanislovas.
„Yandex“ paieškos sistemoje pateikiama daugiau nuorodų į puslapius, kur minimas asmuo tokiu vardu ir pavarde. Kadangi sutampa nurodyta gimimo data ir gyvenamoji vieta, tai turėtų būti tas pats žmogus. Tiesa, niekur nepaminėta, kad jis būtų žuvęs ar miręs, kai kur net paskaičiuotas dabartinis amžius.
Bene daugiausia apie S.Stoškų randama informacijos, susijusios su teismais ir baudžiamosiomis bylomis. Jų 2014-2021 m. būta ne vienos. Vaikinas ne sykį buvo nuteistas laisvės atėmimo bausme.
Pasirodžius pranešimams apie kaliningradiečio žūtį, jo praeitį išanalizavo vienos „Facebook“ grupės, kurioje dalijamasi Rusijos dezinformacijos pavyzdžiais, narys.
15min verdiktas: trūksta konteksto. Kaliningrado srityje tikrai gyveno ar gyvena Stanislavas Stoškus. Sprendžiant iš internete skelbiamų duomenų, jis galėjo žūti Ukrainoje, bet ne 2024 m. pabaigoje, kai imta dalytis šia informacija, o 2023-ųjų rugpjūtį.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.