„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 02 17

Lietuvoje ir Didžiojoje Britanijoje plinta nelegalios ir pavojingos aborto tabletės

Nėštumo nutraukimas legalus ir nemokamas daugelyje Europos šalių, tačiau moterys vis dažniau renkasi tai atlikti namuose. Jungtinėje Karalystėje sparčiai plinta aborto tabletės, kurių galima užsisakyti internetu, tačiau už jų vartojimą moteriai gresia ilgi metai kalėjimo. Tiesa, šių tablečių nesunku įsigyti ir Lietuvoje.
Nėščiosios pilvukas
Nėščiosios pilvukas / Shutterstock nuotr.

Vis daugiau moterų Jungtinėje Karalystėje internetu užsisako medicininio nėštumo nutraukimo tablečių ir procedūrą atlieka namie pačios. Medikamentų, kuriuos gydymo įstaigose naudoja specialistai, galima nusipirkti nuo 15 iki keliasdešimt svarų sterlingų. Šios tabletės naudojamos nėštumui iki 9 savaičių nutraukti.

Šalies įstatymuose nurodoma, kad nėštumas gali būti nutraukiamas tik tuomet, kai procedūros galimybė patvirtinama mažiausiai dviejų medikų. Taip pat prieš abortą nėščiajai privalo būti suteikta visa reikiama informacija gydymo įstaigoje, surengta profesionalaus nėštumo patarėjo konsultacija. To nepaisančioms gresia įkalinimas.

Daugybė moterų net nežino, kad, nutraukdamos nėštumą tokiu būdu, pažeidžia įstatymą.

Labdaros organizacijų teigimu, daugybė moterų net nežino, kad, nutraukdamos nėštumą tokiu būdu, pažeidžia įstatymą, mat šalies gydymo įstaigose medicininis abortas gali būti atliekamas.

Pardavinėja Lietuvoje neįteisintus vaistus

Medicininiam abortui reikalingi dviejų rūšių medikamentai, kuriuos galima nusipirkti kartu – kaip rinkinį ar atskirai. Kaina priklauso nuo to, kiek vaistų pakuotėje parduodama, mat gydymo įstaigos jas perka šimtais, tačiau rinkoje esama ir pakuočių po vieną tabletę.

Vaistų ir sveikatos produktų reguliavimo agentūros duomenimis, pavienių tablečių atsisiuntimų į Jungtinę Karalystę daugėja, o tai reiškia, kad jos perkamos individualių asmenų, ne gydymo įstaigų.

Lietuviškuose skelbimų portaluose siūlomi vaistai nėštumui nutraukti.
Lietuviškuose skelbimų portaluose siūlomi vaistai nėštumui nutraukti.

Ir Jungtinėje Karalystėje, ir Lietuvoje šią procedūrą namuose atliekančios moterys pažeidžia įstatymus. Abiejose šalyse nurodoma, kad legalus nėštumo nutraukimas privalo būti atliekamas specialisto ir medicinos įstaigoje.

Tiesa, Lietuvoje medicininiam nėštumo nutraukimui gydytojai neturi reikiamų vaistų, tad procedūra galima tik intervenciniu būdu, taikant vakuuminį išsiurbimą arba gimdos gramdymą. Jei abortas atliekamas vėlesnėmis nėštumo savaitėmis dėl medicininių priežasčių ar nesąmoningo moters pasirinkimo, gali prireikti ir operacijos.

Medikamentiniam abortui reikalingi dviejų rūšių vaistai: vieni – vaisiaus mirčiai sukelti, kiti – dirbtiniam gimdymui, per kurį moteris kraujuoja ir vaisius pašalinamas savaime. Antrieji vaistai Lietuvoje nėra įteisinti, tačiau jų galima nusipirkti ne tik iš užsienio.

15min apie šiuos nelegaliai parduodamus vaistus jau rašė: Juodojoje rinkoje – abortą sukeliantys vaistai, nuo kurių galima mirtinai nukraujuoti

Medikamentiniam abortui reikalingi dviejų rūšių vaistai: vieni – vaisiaus mirčiai sukelti, kiti – dirbtiniam gimdymui.

Tautiečiai lietuviškuose skelbimų portaluose siūlo įsigyti iš užsienio atsivežtų nėštumo nutraukimo medikamentų rinkinių, kuriuose yra ir nelegalizuotų vaistų tablečių. Po tokiais skelbimais gausu prašymų parduoti vaistų, tad akivaizdu, kad jų paklausa – nemaža.

Pavojaus gyvybei nepaiso

Lietuvoje abortą atlikti galima moteriai, besilaukiančiai iki 12-tos nėštumo savaitės. O Jungtinėje Karalystėje – iki 24-tos. Pastarojoje šalyje vaisiaus pašalinimas vartojant medikamentus – legalus, tačiau dėl pavojaus moters sveikatai ir gyvybei buvo uždrausta tą daryti ne ligoninėje.

Namuose pačiai nutraukus nėštumą gresia neretos ir itin pavojingos komplikacijos. Dažnu atveju dalis vaisiaus lieka moters gimdoje, prasideda uždegiminės reakcijos, nesiliauja kraujavimas. Medikams tenka ne tik iš naujo daryti abortą, bet ir gelbėti pačios pacientės gyvybę. Tokios komplikacijos gali baigtis nevaisingumu ir kitomis sveikatos problemomis. Nuvykus į ligoninę, medikai privalo pranešti policijai, kad gydo įstatymą pažeidusią moterį.

Britanijos medikai bei labdaros organizacijos baiminasi, kad šis pavojingas būdas plinta ir tarp nepilnamečių. Šalyje vienas iš didžiausių pastojančių paauglių skaičių Vakarų Europos šalyse, nepaisant to, kad didžiausias skaičius ir vartojančiųjų kontraceptinius vaistus.

Medikamentai nėštumui nutraukti neparduodami vaistinėse, išskyrus Indiją, Kiniją, Nepalą ir Bangladešą. Būtent iš ten dauguma interneto prekybininkų įsigyja pavojingų vaistų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų