Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 01 08

Lietuvoje italai pamatė apartheidą: kaip gimsta pasibaisėjimas galimybių pasu?

Šalyje X susiklostė gyventojų netenkinanti situacija. Vienas iš jų pasipiktinimą anonimiškai išreiškia socialiniame tinkle. Ilgą įrašą pasigauna sąmokslo teorijas skleidžiantis šalies Y tinklalapis. Šio publikuotas įspūdingo ilgio vertimas grįžta į šalį X kaip „užsieniečių pasibaisėjimas“ dėl padėties joje. Pagal tokią schemą gimė pasakojimas apie tariamą italų nustebimą dėl Lietuvos taikomo galimybių paso.
Galimybių pasų tikrinimas
Galimybių pasų tikrinimas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Mato apartheido režimą

Straipsnis apie tai, kodėl „italai pasibaisėjo Lietuvos valdžios veiksmais“, pasirodė praėjusių metų pabaigoje tinklalapyje respublika.lt. Po poros dienų jį perpublikavo refa.lt, tiesa, jau su švelnesniu pavadinimu – italai esą stebisi.

Rašinys sulaukė 300 komentarų, beveik 450 žmonių juo pasidalijo socialiniame tinkle „Facebook“.

„Pas mus minčių nekyla riboti „bepasių” gyvenimą“, – tvirtinama straipsnio, kuris paremtas Italijoje gyvenančios lietuvės pasakojimu ir šios šalies tinklalapio publikacija, pavadinime.

Rima pristatyta moteris esą tvirtino, kad nei jos vyras italas, nei jų šeimos aplinkos žmonės negali suvokti, kas vyksta Lietuvoje, ypač to, kas susiję su galimybių pasu.

Panašus naudojamas ir Italijoje – ten nuo birželio buvo įvestas žaliasis pasas (it. la Certificazione verde, bet italai jį mieliau vadina angliškai – green pass greičiausiai pagal tuomet ruoštą ES žaliąjį pažymėjimą, kuris vėliau pervadintas į ES skaitmeninį COVID pažymėjimą).

Italai esą daug jo naudojimo panašumų neįžvelgė – kaip teigiama straipsnyje, jų nuomone, Lietuvoje įsigaliojo „apartheido režimas“ (taip buvo vadinama rasinės segregacijos politika, kurią 1948-1990 m. vykdė Pietų Afrikos Respublikos baltųjų valdžia).

Italai taip pristatė aprašytus skundus dėl galimybių paso „Dramatiškas Lietuvos piliečio pratrūkimas“
Italai taip pristatė aprašytus skundus dėl galimybių paso „Dramatiškas Lietuvos piliečio pratrūkimas“

„Vieni pritaria „žaliajam pasui", kiti pasisako prieš jį, tačiau niekam nė minčių nekyla riboti „bepasių" gyvenimą, kaip šiuo metu daroma Lietuvoje“, – aiškino straipsnio herojė.

Italams esą nesuprantama, kodėl galimybių paso reikalaujama drabužių ar maisto prekių parduotuvėse.

Apsipirkti šioje pietų šalyje galima be įrodymo, kad esi persirgęs COVID-19, pasiskiepijęs nuo šios ligos ar gavęs neigiamą testo rezultatą.

Be žaliojo paso dar prieš kelias dienas buvo galima užsukti ir kavos. Tiesa, italai savo espresso dažniausiai vienu dviem gurkšniais įveikia stovėdami prie baro, tad net paplepėję su barista ar pervertę čia pat padėtą dienraštį dar telpa į „saugiomis“ laikomas 15 minučių. Tačiau jau šią savaitę, vos įėjusi į kavinę, moteris buvo paprašyta parodyti QR kodą.

Prisėdus pietų ar vakarienės taip pat iškart prisistato pardavėjas ir specialia mobiliojo telefono programėle patikrina, ar klientas turi žaliąjį pasą. Itališkasis nebūtinas, tinka ir ES skaitmeninis COVID pažymėjimas.

Turi patys ir dar griežtesnį

Apie pietiečių nuostabą pasakojusi Rima nenurodė, kad Italijoje galioja ar tuoj įsigalios dar griežtesnės darbo bei vakcinacijos taisyklės.

Žaliąjį pasą jau kurį laiką turėjo naudoti visi žmonės, dirbantys viešajame sektoriuje, pavyzdžiui, pedagogai. Jo reikėjo ir norint patekti į restoranus, kino teatrus, futbolo stadionus, kitas panašias vietas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Italija įvedė naujus suvaržymus nuo COVID-19 nepasiskiepijusiems žmonėms
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Italija įvedė naujus suvaržymus nuo COVID-19 nepasiskiepijusiems žmonėms

Tačiau nuo spalio 15 d. tvarka buvo sugriežtinta – žaliasis pasas tapo privalomas visiems dirbantiesiems, taigi absoliučiai daugumai suaugusių žmonių.

Ar žmogus turi žaliąjį pasą, privalo tikrinti darbdavys. Pažeidusiems šį reikalavimą gresia 400-1 000 eurų, o nepateikusiems žaliojo paso – 600-1 500 eurų bauda, be to, darbuotojas gali būti nušalintas nuo darbo iki 5 dienų, visą šį laiką nemokant atlyginimo.

Dėl šio reikalavimo, kuris palietė 23 mln. dirbančiųjų, to kilo nemažai protestų, gimė ir ne viena melagiena.

Taip pat skaitykite: Platina melą, esą italai streikais privertė atsisakyti COVID-19 pažymėjimo

Italijoje, kur koronavirusas nusinešė kone 140 tūkst. gyvybių, prieš mėnesį atsirado ir „super žaliasis pasas“ – toks pat, tik galiojantis pasiskiepijus arba persirgus COVID-19. Norint patekti patekti į kiną, teatrą, sporto ar naktinį klubą, slidinėjimo keltuvus, stadionus, restoranus ir barus vien neigiamo testo rezultato nebeužtenka.

Po kelių dienų įrodymo, kad yra persirgęs COVID-19 arba pasiskiepijęs, reikės ir autobusų, metro, traukinių, po šalį skraidančių lėktuvų keleiviams. Tiesa, tuo pačiu buvo nuspręsta atsisakyti privalomos saviizoliacijos po kontakto su sergančiuoju COVID-19 tiems, kurie yra pasiskiepiję triskart.

Dar daugiau – šiomis dienomis buvo nuspręsta, kad nuo sausio 15 dienų skiepai bus privalomi visiems žmonėms, vyresniems nei 50 metų. Atsisakantieji negalės dirbti ir gauti atlyginimo, tačiau atleidžiami nebus. Būti pasiskiepijusiems nuo COVID-19 jau privaloma pedagogams ir sveikatos apsaugos sistemos darbuotojams.

Lietuvoje įsiplieskė diskusijos ir kilo protestų banga dėl galimybių paso paaugliams nuo 12 metų. Italijoje šio amžiaus vaikams žaliojo paso taip pat reikia norint, pavyzdžiui, norint naudotis viešuoju transportu, valgyti restorane uždaroje patalpoje sėdint prie stalo, aplankyti muziejų ar pramogų parką.

Straipsnis – pagal lietuvio skundus

Toliau straipsnyje apie italų požiūrį į moters gimtinėje vykstančius baisumus“ cituojamas Italijos tinklalapyje byoblu.com paskelbtas tekstas pavadinimu „Lietuvoje taikomas sveikatos priežiūros apartheidas, greitai mus visus seksite!“

Straipsnis itališkame tinklalapyje paremtas lietuvio įrašais „Twitter“
Straipsnis itališkame tinklalapyje paremtas lietuvio įrašais „Twitter“

„Jame italų žurnalistai, pasibaisėję, kas vyksta Lietuvoje, pakalbino lietuvį, kuris detaliai, remdamasis faktais, nušvietė šiandieninę situaciją“, – paaiškinama mūsų šalies skaitytojams.

Rašinio autorius esą tiesiai rėžė, jog „tokiais diskriminaciniais-segregaciniais sprendimais Lietuva sparčiai juda autoritarizmo link“. Anot jo, nusprendusieji nesinaudoti galimybių pasu „ne tik nustumiami į socialinio gyvenimo užkulisius, bet ir rizikuoja likti be darbo“.

Straipsnio byoblu.com publikavimo metu Italijoje jau galiojo minėta taisyklė, kad žaliasis pasas privalomas visiems dirbantiesiems (nebent žmogus dirba tik iš namų ir nesilanko darbovietėje). Tad, vertinant šiuo aspektu, tenykštės taisyklės jau kurį laiką buvo griežtesnės.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Protestas prieš „Galimybių pasą“ vaikams
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Protestas prieš „Galimybių pasą“ vaikams

Beje, jau svarstoma dirbantiesiems taikyti ir „super žaliąjį pasą“, kitaip tariant, bilietu į darbą taptų tik persirgimas COVID-19 nesenu metu arba pasiskiepijimas, neigiamas testo rezultatas jau nebūtų pripažįstamas. Taip valdžia tikisi paskatinti gyventojus skiepytis sustiprinančiąja doze.

Tinklalapyje byoblu.com publikuotas rašinys nėra žurnalistinis straipsnis, parašytas, pavyzdžiui, pasikalbėjus su keliais žmonėmis, surinkus informaciją iš dokumentų ir kitų šaltinių, apsilankius renginyje.

Jis gimė tiesiog išvertus vienos socialinio tinklo „Twitter“ paskyros įrašus, kurių autorius prisistato kaip lietuvis tėtis, vyras ir aistringas grybautojas. Kartu su žmona jis atsisakė naudotis galimybių pasu, todėl esą prarado darbus ir iš esmės nebegali dalyvauti socialiniame gyvenime.

Kaip taikomi reikalavimai dėl galimybių paso, savo gyvenimą be jo ir pasipiktinimą įvairiais ribojimais vyras išdėstė angliškai 31 gausiai iliustruotame įraše (nuotraukos pridėtos ir prie rašinio italų kalba). Beje, ši paskyra, pavadinta „Gluboco Lietuva“, buvo sukurta rugsėjį, visi įrašai buvo publikuoti tą pačią spalio 23-iąją.

Kiek anksčiau panašią informaciją vyras, vien „Twitter“ turintis beveik 14 tūkst. sekėjų, skelbė ir kitur internete (čia, čia).

Buvo užblokuotas

Tinklalapis byoblu.com apibūdinamas kaip infodemiškas (nuo žodžio „infodemija“ – taip apibūdinamas informacijos apie tam tikrą problemą, ypač melagienų, gandų ir sąmokslo teorijų, perteklius, kuris apsunkina sprendimo paieškas).

Tinklalapio byoblu.com paskyra „YouTube“ buvo užblokuota dėl melagienų skleidimo
Tinklalapio byoblu.com paskyra „YouTube“ buvo užblokuota dėl melagienų skleidimo

Jo populiarumas ypač išaugo per pandemiją, kai nemažai žmonių ėmė labiau kliautis ne oficialių institucijų pateikiama ar žiniasklaidos skelbiama patikrinta informacija, o sąmokslo teorijas platinančiais šaltiniais.

Štai byoblu.com kanalas „YouTube“ turėjo net 500 tūkst. prenumeratorių, tačiau dėl melagingos informacijos skelbimo kovą buvo uždarytas.

Tinklalapio, kuris skelbiasi esąs laisvas ir nepriklausomas informacijos skleidėjas, „Twitter“ paskyrą dabar seka beveik 105 tūkst. žmonių.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais