„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 01 08

Gera žinia laukiantiems vakcinos: leista naudoti šeštąją „BioNTech“ ir „Pfizer“ dozę

Europos vaistų agentūra (EVA) penktadienį pritarė siūlymui dėl šeštos „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos „Comirnaty“ dozės panaudojimo. Nuo šiol Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ), atsakingos už gyventojų skiepijimą nuo COVID-19 ligos, galės naudoti šeštąją vakcinos dozę, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikų vakcinacija nuo COVID-19
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikų vakcinacija nuo COVID-19 / Sauliaus Žiūros nuotr.

Pranešime spaugai teigiama, kad EVA penktadienį rekomendavo Europos Komisijai (EK) papildyti Covid-19 vakcinos „Comirnaty“ charakteristikų santrauką, kad paruoštoje vakcinoje gali būti 6 dozės. Nurodoma papildoma sąlyga, kad būtų naudojami tam tikras specifikacijas atitinkantys švirkštai ir adatos.

Sveikatos apsaugos ministerija informavo ASPĮ apie galimą šeštosios dozės naudojimą. Pristatant antrąją vakcinos siuntą į sveikatos priežiūros įstaigas kartu buvo išsiųsti reikalavimus atitinkantys švirkštai, adatos ir kitos skiepijimui reikalingos priemonės. Todėl vakcinaciją šeštąja doze gydymo įstaigos gali pradėti nedelsiant.

Remiantis EVA rekomendacijomis, norint iš vieno flakono ištraukti šešias dozes, reikia naudoti mažo neveikos tūrio švirkštus ir (arba) adatas. Mažo neveikos tūrio švirkšto ir adatos derinio neveikos tūris turėtų būti ne didesnis kaip 35 mikrolitrai. Jei naudojami standartiniai švirkštai ir adatos, vakcinos gali nepakakti, kad iš flakono būtų ištraukta šeštoji dozė.

Vakcinos negalima pritraukti iš kelių flakonų, kad būtų sudaryta visa dozė.

Jei vakcinos kiekis, likęs flakone po penktosios dozės ištraukimo, negali užtikrinti visos dozės (0,3 ml), sveikatos priežiūros specialistas turi išmesti flakoną ir jo turinį. Vakcinos negalima pritraukti iš kelių flakonų, kad būtų sudaryta visa dozė.

„Europos vaistų agentūros žmonėms skirtų vaistų komitetas, vienas iš pagrindinių komitetų, kuriame dalyvauja ekspertai, šiandien ryte priėmė sprendimą rekomenduoti pakeisti vaistinio preparato – būtent vakcinos charakteristikos santrauką.

Tai yra ekspertinė nuomonė, kuri padaryta įvertinus tai, kad visoje talpykloje yra vienodos konsistencijos, vienodo veiksmingumo vakcinos tirpalas ir kad šešta dozė niekuo nesiskiria nuo pirmos ar antros dozės, ir kad to kiekio pakanka.

Tą nuomonę pateikė Europos Komisijai ir Europos Komisija turi patvirtinti ir patvirtinimo metu, jeigu pritariama, tada įnešamas šitas pakeitimas į centrinių vaistų registrą ir nuo to momento visoje ES įsigalioja tas pakeitimas“, – kiek anksčiau vykstantį procesą dėl vakcinų panaudojimo 15min paaiškino Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) vadovas G.Andrulionis.

Jis papildė, kad EK patvirtinus galimybę naudoti šešias dozes, Lietuvoje taip pat įsitvirtina tokia pati tvarka, lieka tik antraeiliai, techniniai darbai. Tačiau pabrėžiama, kad medicinos įstaigos, kurios atlieka skiepijimą, privalo turėti atitinkamą įrangą.

„Svarbus dalykas, kad EVA nuomonė, kuri buvo pateikta ekspertų, buvo nurodyta, kad šešios dozės galimos, jeigu naudojami tam tikri švirkštai.

Mes ministerijai pranešėme, kad ministerija detaliai įsivertintų, ar tokie švirkštai įstaigose yra, ar būtent tokie naudojami. Nes jeigu naudojami netinkami švirkštai, juose gali likti likutis (vakcinos – red.). Ir dėl to likučio, jei jis lieka didelis, gali nesusidaryti (šešta dozė – red.)“, – sakė G.Andrulionis.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Gytis Andrulionis
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Gytis Andrulionis

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė žiniasklaidai Aistė Šuksta nurodė, kad ministerija taip pat turi tik laukti, o pati ministerija, įsigaliojus EK sprendimui, turės tik pranešti gydymo įstaigoms, kad šios gali naudoti šešias dozes.

„Mums nieko nereikia keisti, priemonės, tie švirkštai, kurie buvo pristatyti į gydymo įstaigas, atitinka visus reikalavimus, kuriuos nurodo EVA“, – sakė ji.

Lietuva gyventojus kol kas skiepija tik kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ pagamintomis koronaviruso vakcinomis. Jos vadinamos „ledo“ vakcinomis, nes turi būti saugomos ypač žemos temperatūros sąlygomis.

Iki šiol iš vienos vakcinos nuo COVID-19 talpos buvo panaudojamos penkios dozės. Tačiau tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje specialistai nesutarė, galbūt galima naudoti ir šeštąją. Vis tik sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys nebuvo linkęs tuoj pat palaikyti tokią idėją – ragino sulaukti bendro Europos Komisijos sprendimo.

Kadenciją baigęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga savo feisbuko paskyroje kritikavo tokį A.Dulkio sprendimą ir sakė esą jis nepriisima atsakomybės.

„Atsakomybės neprisiėmėt, vakcinas išpylėt. o gal neišpylėt? Gal jos kam nors visgi atiteko? Kam nors, kas nėra jokiame prioritetų sąraše?“– feisbuke piktinosi politkas.

Lietuva su kompanijomis „BioNTech“ ir „Pfizer“, per Europos Komisijos pirkimą, yra sutarusi gauti daugiau kaip 2 mln. vakcinos dozių. Į Lietuvą tokių pristatyta jau daugiau nei 40 tūkst. dozių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs