Kaip BNS patvirtino socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis, 16 suaugusiųjų ir 19 vaikų iš Lietuvos teritorijos dviem mikroautobusais išvyko savaitgalį, juos per sieną praleido Valstybės sienos apsaugos pareigūnai.
„Jie nusisamdė, matyt, du autobusiukus ir 35 žmonės išvažiavo“, – sakė A.Šešelgis.
Anot jo, tarp pagal Europos Sąjungos (ES) programą perkeltų pabėgėlių buvo 32 sirai ir 3 irakiečiai, jie šį savaitgalį buvo sustabdyti ir patikrinti Lietuvos-Lenkijos pasienyje bei netrukus praleisti, kadangi turi Šengeno vizas ir gali keliauti visoje ES.
„Jie dokumentus susitvarkę, jų dokumentai tvarkingi, tai neužlaikysi žmonių. Ne, jie apribojimo pabėgėlių priėmimo centre neturi, jie laisvai turi kontaktų, niekas jų nekontroliuoja, su kuo kontaktuoja, kaip kontaktuoja, jie ir į parduotuves vaikšto, jiems atsižymėti nereikia centre. Tiesiog su jais buvo vykdomas darbas, o kad jie šitaip pasielgė, tai – ne pirmas kartas“, – BNS sakė viceministras.
Vidaus reikalų viceministras Justas Pankauskas BNS sakė, kad jeigu išvykę pabėgėliai į Lietuvą negrįš per mėnesį, jiems bus nebemokama socialinė išmoka.
Jie nusisamdė, matyt, du autobusiukus ir 35 žmonės išvažiavo, – sakė A.Šešelgis.
„Jie turi pilną teisę būti tris mėnesius per pusę metų Šengeno erdvėje esančiose valstybėse, įskaitant Vokietiją, kur, įtariame, jie išvyko“, – teigė J.Pankauskas.
„Jeigu per pusę metų jie negrįš į Lietuvą, bus svarstoma, ar panaikinti jiems suteiktą prieglobsčio statusą“, – pridūrė jis.
Tai jau ne pirmas kartas, kai į Lietuvą perkelti pabėgėliai palieka Lietuvą.
Dvi šeimos – irakiečių bei sirų, neturinčių pilietybės – bandė palikti Lietuvą spalio pabaigoje, viena šeima buvo grąžinta nuo Lietuvos-Lenkijos pasienio, kita buvo sustabdyta Lenkijoje. Jie, priešingai nei šį savaitgalį išvykę pabėgėliai, neturėjo teisės palikti Lietuvos teritorijos. Dar viena šeima jau anksčiau paliko Lietuvą, jie yra Švedijoje.
Jeigu per pusę metų jie negrįš į Lietuvą, bus svarstoma, ar panaikinti jiems suteiktą prieglobsčio statusą, – sakė J.Pankauskas.
Pastaruoju metu Rukloje buvo kilę keli incidentai, susiję su pabėgėliais.
Spalio viduryje du nepažįstami jaunuoliai užsipuolė dvi pabėgėlių priėmimo centro gyventojas – sirę ir irakietę, kurios vežimėlyje vežėsi mažametį vaiką. Dėl to apie 30 pabėgėlių buvo pasirengę eiti aiškintis santykių patys, tačiau pabendravę su pareigūnais planų atsisakė.
Prieš kelias savaites miestelyje vietiniai paaugliai apmėtė akmenimis paauglius sirus pabėgėlius, teigia policija.
Spalio pabaigoje Rukloje esančiame pabėgėlių priėmimo centre gyveno apie 180 pabėgėlių. Daugiausia jų – žmonių iš Artimųjų Rytų, perkeltų pagal Europos Sąjungos (ES) programą. Iš viso Lietuva įsipareigojo priimti 1105 pabėgėlius. Šiuo metu į šalį perkelta beveik 200 asmenų.