Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 02 24 /19:28

Lietuvoje nustatyta vienuolika naujų britiškosios koronaviruso mutacijos atvejų: „Rezultatai neramina, signalas liūdnas ir blogas“

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad mūsų šalyje nustatyta 11 naujų britiškosios koronaviruso (COVID-19) atmainos atvejų. Tai patvirtinančius sekoskaitos tyrimų rezultatus šiandien gavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikų laboratorija, kurioje per pastarąją savaitę buvo ištirti 96 ėminiai, o šiandien 11-oje ėminių nustatyta šio viruso mutacija, rašoma pranešime spaudai.
Sekmadienio popietė Pavilnių regioniniame parke
Sekmadienio popietė Pavilnių regioniniame parke / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Paaiškėjo, kad 6 ėminiai su britiškąja koronaviruso atmaina „atkeliavo“ iš Vilkaviškio, 4 – iš Kauno, o 1 – iš Marijampolės.

Iš viso šiuo metu šalyje jau yra žinomų 12 atvejų, kai žmonės užsikrėtė britiškąja viruso atmaina. Pirmasis pacientas jau yra pasveikęs.

Taip pat SAM praneša, kad šią savaitę iš viso tirta 284 ėminiai. Kauno klinikos jau ištyrė minėtuosius 96, dar 188 ėminius tiria referentinė „European Centre for Disease Prevention and Control“ laboratorija. Tikimasi iš šios užsienio laboratorijos rezultatų sulaukti artimiausiu metu.

Primenama, kad siekiant stebėti Lietuvoje aptinkamų COVID-19 atmainų įvairovę, paplitimą ir jų genomų kitimą, nacionaliniu lygiu pradėtas vykdyti koronaviruso genomo sekoskaitos procesas. Šie tyrimai pradedami atlikti, pasitelkiant nacionalines laboratorijas, turinčias reikalingą įrangą tyrimams atlikti.

Organizuoti ir koordinuoti plataus masto koronaviruso genomo sekoskaitos procesą pavesta Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai (NVSPL).

„Signalas liūdnas ir blogas“

Vyr. šalies epidemiologę Loretą Ašoklienę neramina, kad vienu metu buvo nustatyta išties nemažai britiškosios COVID-19 atmainos atvejų:

„Mutacija jau buvo Lietuvoje anksčiau nustatyta, signalą turėjome, kad gali būti. Tiesą pasakius, kad 11 atvejų vienu metu tai didžiulis nerimas. Matysime, kokie kiti rezultatai, nes dar dalis tyrimų išsiųstą į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrą, nurodytą laboratoriją, kai turėsime dar daugiau rezultatų, bus šiek tiek lengviau kalbėti. Pirmi rezultatai neramina, signalas liūdnas ir blogas.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Loreta Ašoklienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Loreta Ašoklienė

Pastarųjų dienų užsikrėtimų skaičiai vėl šoktelėjo. L.Ašoklienė sako, kad būtų liūdniausia, jeigu tas padidėjimas būtų susijęs su britiškąja atmaina.

„Be jokios abejonės, tai gali būti viena iš priežasčių“, – neatmetė vyr. epidemiologė.

Ji dar sakė negalinti pasakyti, ar teigiami rezultatai yra tarpusavyje susijusių žmonių (6 ėminiai su britiškąja koronaviruso atmaina „atkeliavo“ iš Vilkaviškio, 4 – iš Kauno, o 1 – iš Marijampolės). Epidemiologės teigimu, tiriamųjų atranka buvo atsitiktinė.

11 atvejų vienu metu tai didžiulis nerimas.

„Sudėtinga pasakyti. Panašu, lyg vieną regioną užkabinusi mutacija. Dar per mažai turime duomenų. Esame tokioje stadijoje, kai nagrinėjame, žiūrime, iš kur ir kodėl. Patys ėminiai turi tam tikrus kriterijus, kada yra teikiami toliau sekoskaitos tyrimams. Tą reikia irgi įvertinti. Kol kas konkrečiai komentuoti ir negalėčiau. Bet tas išsibarstymas, kad yra ne iš vienos vietos, o iš kelių, yra blogas signalas“, – sakė L.Ašoklienė.

Jos teigimu, jau yra įsibėgėjusi sekoskaitos programa – šie tyrimai atliekami ir Lietuvoje, ir užsienyje, norint padidinti sekoskaitos apimtis ir pamatyti, kaip yra mutacija išplitusi.

„Kai turėsime didesnes sekoskaitos tyrimų apimtis, tada bus lengviau ir įvertinti situaciją“, – kalbėjo L.Ašoklienė.

Prieš kelias dienas skelbta, kad britiškosios atmainos atvejų nustatyta Latvijoje, tačiau, kaip sako L.Ašoklienė, ten nebuvo vienu metu tokio didelio skaičiaus atvejų.

Ėminiai su britiškąja koronaviruso atmaina buvo gauti praėjusią savaitę

Vienuoliką ėminių, kuriuose nustatyta britiškoji koronaviruso atmaina, Kauno klinikų laboratorija gavo praėjusią savaitę, sako ligoninės generalinis direktorius Renaldas Jurkevičius.

Jo teigimu, didžiąją dalį iš visų 96 tirtų ėminių sudarė gautieji iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL), likusią dalį – LSMU Kauno klinikų skubios pagalbos skyriuje paimti mėginiai.

„Praėjusią savaitę mes gavome 96 ėminius, vykdėme sekoskaitą ir 85-iuose sėkmingai buvo gautas genomas iš tų 96. Iš tų 85 vienuolikai buvo nustatyta britiška atmaina“, – trečiadienį BNS sakė R.Jurkevičius.

„Visi tie atvejai yra ne iš Kauno klinikų – šeši yra iš Vilkaviškio ligoninės, vienas iš Marijampolės apskrities ir keturi iš Kauno apskrities mobiliųjų punktų“, – teigė jis.

Anot jo, atliekant viruso sekoskaitą, laboratorija nežino pacientų istorijos, jų būklės ar to, kaip buvo atrinkti mėginiai.

„Mes mėginius gauname atsitiktiniu atrankos būdu atrinktus iš NVSPL, tiesiog, kad būtų atspindėta ta populiacija ir būtų žinomas tas išplitimas“, – kalbėjo Kauno klinikų vadovas.

Tiesa, visi mėginiai, kuriuos laboratorijai teko tirti, šioje partijoje buvo iš Kauno regiono.

R.Jurkevičius patikino, kad Klinikos informavo apie sergančiuosius Vilkaviškio ligoninę, o NVSPL turės identifikuoti mobiliuosiuose punktuose išsityrusius sergančiuosius, nes kol kas jų duomenys yra užkoduoti.

Atmaina JK nustatyta pernai gruodį

Pernai gruodžio 19 dieną Jungtinės Karalystės pareigūnai patvirtino, kad nauja koronaviruso atmaina, aptikta šalyje, gali plisti sparčiau. Šios šalies ministro pirmininko Boriso Johnsono teigimu, naujos atmainos virusas gali būti 70 proc. labiau užkrečiamas.

Nustatyta, jog ši viruso atmaina nukonkuravo kitas dominuojančias atmainas ir tapo viena iš dažniausiai aptinkamų Anglijos regione. Manoma, kad dėl jos stipriai išaugo susirgimų skaičius.

Dėl to daugelis Europos Sąjungos valstybių, tarp jų ir Lietuva, buvo laikinai uždraudusios keleivių atvykimą iš Jungtinės Karalystės.

Vėliau sausį B.Johnsonas pranešė, jog esama „tam tikrų duomenų“, jog naujos atmainos koronavirusas yra ne vien užkrečiamesnis, bet ir lemia didesnį užsikrėtusiųjų mirtingumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?