„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 02 01 /16:59

Britiškos mutacijos COVID-19 pasiekė Lietuvą: pirmą kartą pakitęs virusas nustatytas vilnietei

Lietuvoje patvirtintas užsikrėtimas Jungtinėje Karalystėje plintančia koronaviruso atmaina, patvirtino Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
Santarų klinikų priėmimo skyrius
Santarų klinikų priėmimo skyrius / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Sausio pradžioje vilnietei buvo nustatyta COVID-19 liga. Sausio 12 dieną Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija išsiuntė šį atvejį sekoskaitos tyrimams į laboratoriją Roterdame, Olandijoje. Sausio 27 dieną NVSPL gavo patvirtinimą, kad siųstame mėginyje buvo nustatyta SARS-CoV-2 viruso atmaina su B.1.1.7 mutacija“, – pirmadienį BNS informavo SAM Spaudos tarnybos vedėjas Vytautas Beniušis.

Savo ruožtu NVSC teigia, kad mutavusia koronaviruso atmaina moteris užsikrėtė po kontakto su šeimos nariu.

„Didelės rizikos sąlytį turėjusiųjų nebuvo nustatyta, nes asmuo dėl turėto kontakto buvo izoliacijoje“, – BNS sakė NVSC atstovė Justina Petravičienė.

Epidemiologinio tyrimo metu išsiaiškinta, kad artimasis, nuo kurio, kaip manoma, užsikrėtė moteris, išvykęs į užsienį nebuvo. Jis taip pat nenurodė, jog būtų bendravęs su asmenimis, grįžusiais iš užsienio, ar užsikrėtusiais COVID-19.

„Tuomet namų aplinkoje identifikuoti trys didelės rizikos sąlytį turėję asmenys“, – sakė NVSC atstovė.

Jos teigimu, vos tik gavęs informaciją apie Lietuvoje nustatytą JK paplitusią viruso atmainą, NVSC atliko visus Europos ligų ir kontrolės prevencijos centro (ECDC) tokiu atveju rekomenduojamus veiksmus – dar kartą retrospektyviai atliko kontaktų paiešką apklausiant visus šeimos narius ir kitus kontaktavusius asmenis, įskaitant ir mažos rizikos sąlytį turėjusius žmones.

„Sąlytį turėję asmenys užregistruoti atlikti PGR tyrimus“, – komentavo J.Petravičienė.

NVSC atstovės teigimu, mutavusia atmaina susirgusi moteris jau yra pasveikusi.

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija savo ruožtu informavo, kad „kol kas tai yra vienintelis toks atvejis, su kuriuo teko susidurti“.

Pirmoji užsiminė mokslininkė

Apie tai, kad Lietuvoje užfiksuotas mutavusio koronaviruso atvejis, ketvirtadienį kalbėjo Kembridžo universiteto doktorantė virusologė Ingrida Olendraitė.

Lietuvos biotechnologų asociacijos virtualiame pokalbyje ji sakė:

„Dabar su ta B.1.1.7 atmaina – visi labai, vos ne kaip pamišę, apsėsti nori nustatyti, kur, kaip čia sugauti tą Lietuvoje pirmą atvejį. Ir šiaip, jeigu ką, tai, mano žiniomis, neseniai nustatė Lietuvoje“, – teigė I.Olendraitė.

Asmeninio archyvo nuotr. /Mokslininkė Ingrida Olendraitė
Asmeninio archyvo nuotr. /Mokslininkė Ingrida Olendraitė

Labiau užkrečiamas

Gruodžio 19 dieną Jungtinės Karalystės pareigūnai patvirtino, kad aptikta nauja koronaviruso atmaina gali plisti sparčiau.

Esą mutavęs virusas gali būti 70 proc. labiau užkrečiamas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Londonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Londonas

Siekdamos stabdyti jo plitimą daugelis Europos Sąjungos valstybių, taip pat ir Lietuva, buvo laikinai uždraudusios keleivių atvykimą iš Jungtinės Karalystės.

Premjerė Ingrida Šimonytė sausio pradžioje sakė, kad britiškosios atmainos koronaviruso plitimas Lietuvoje reikštų didelę įtampą sveikatos apsaugos sistemai.

Kauno klinikų ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai pastebėjo, kad mūsų šalyje dominuoja COVID-19 tipas, kuris dar vasaros pradžioje pastebėtas Ispanijoje ir išplito po visą Europą.

Tęsdami koronaviruso genomo (genetinės medžiagos) sekoskaitos tyrimus, mokslininkai gruodžio pabaigoje buvo ištyrę kelis šimtus koronaviruso genomų.

LSMU prorektorė mokslui profesorė Vaiva Lesauskaitė. LSMU nuotr.
LSMU prorektorė mokslui profesorė Vaiva Lesauskaitė. LSMU nuotr.

„Šiandien jau esame ištyrę per 200 koronaviruso genomų. Įvertinti virusų variantai, išplitę Lietuvoje pavasarį, rudenį ir esantys dabar. Tai – plačiausios apimties tokio tipo tyrimas Baltijos šalyse. Paskutinio tyrimo rezultatais artimiausiu metu pasidalinsime tarptautinėje duomenų bazėje GISAID“, – gruodžio pabaigoje sakė LSMU prorektorė mokslui profesorė Vaiva Lesauskaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“