Apie Valstybės ekstremaliųjų situacijų centro sprendimus plačiau skaitykite ČIA.
59 tyrimai neigiami, 8 atsakymų laukiama
17:59
Sveikatos apsaugos ministerijos 16.30 val. duomenimis:
- Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų: 0
- Iki šiol iš viso atlikta tyrimų dėl įtariamo koronaviruso: 59
- Laukiama rezultatų dėl: 8 mėginių
- NVSC turimi duomenys apie keliavusius į Kiniją ir Šiaurės Italiją (stebima jų sveikatos būklė): 2787 asmenų.
Pasienyje su Lenkija ir Latvija įvažiuojantiems teikiama informacija apie koronavirusą
16:20
Europoje plintant koronovirusui, Lietuvos pasieniečiai pradėjo teikti informaciją iš Lenkijos ir Latvijos į Lietuvą atvykstantiems asmenims.
„Stebime situaciją, pradėjome papildomų priemonių taikyti prie Latvijos sienos: vakar mes daugiau kreipėme dėmesį į Lietuvos ir Lenkijos pasienį, bet kai šiandien atsirado informacija apie tai, kad koronavirusas atsirado jau ir Estijoje, priėmėme sprendimą papildomas priemones taikyti jau ir prie sienos su Latvijos Respublika“, – BNS ketvirtadienį sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas.
Jis pabrėžė, kad pasienio kontrolė ties vidaus Šengeno zonos sienomis nėra atnaujinama, o pasirinktinai automobilius stabdantys pasieniečiai tiesiog teikia atvykstantiesiems informaciją ir dalija skrajutes.
„Mes negalime taikyti sisteminio patikrinimo procedūrų prie šių sienų, todėl pareigūnai matydami numerius ir vertindami situaciją savo nuožiūra stabdo transporto priemones ir tiesiog informuoja, gauna informaciją, iš kur žmonės važiuoja ir jeigu pasitvirtina, kad jie važiuoja iš rizikingų regionų, teikia informaciją dėl to, kaip turėtų tie žmonės elgtis, kur turėtų kreiptis esant tiems požymiams“, – sakė pasieniečių vadas.
Ties išorine Europos Sąjungos siena stebėseną dėl galimų koronaviruso rizikų vykdo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Latvijos ir Lenkijos pasienyje patruliuojantys pareigūnai vertinti asmenų sveikatos būklės galimybių neturi.
Jie dirba ties pagrindiniais įvažiavimais iš šių šalių. Pasak R. Liubajevo, šį darbą atlieka įprastai pasienyje patruliuojantys pareigūnai, jie tiesiog koncentruojami prie pagrindinių kelių.
Pasieniečiai sako esantys apsirūpinę apsaugos priemonėmis pareigūnams: jie turi pakankamai dezinfekcinių priemonių, pirštinių bei medicininių kaukių, tačiau jeigu šią veiklą reikėtų tęsti ilgiau, prašytų skirti jiems respiratorių.
„Jeigu situacija pasunkės ir užsitęs, mums tikrai reikės papildomų apsaugos priemonių. Domėjomės, jų rinkoje nėra, tai planuojame kreiptis į Valstybės ekstremalių situacijų komisijos operacijų vadovą ir prašyti skirti mums iš rezervo papildomų apsaugos priemonių. Kalbame apie respiratorius“, – sakė jis.
„Pirmom dienoms mums tikrai turėtų užtekti tų apsaugos priemonių“, – sakė pasieniečių vadas.
Pasak R.Liubajevo, šiuo metu nė viena ES valstybė nesiruošia atnaujinti kontrolės prie vidinių sienų, tačiau Lietuvos pasieniečiai šią informaciją seka, nors dabartinėje situacijoje poreikio kontrolę atnaujinti nemato.
„Sienos kontrolės atstatymas prie vidinių sienų būtų neproporcinga priemonė“, – sakė R. Liubajevas.
Jeigu atstatyti sienos kontrolę vis dėlto prireiktų, VSAT tam būtų pasiruošę, tačiau tai pareikalautų papildomų lėšų, todėl, pasak pasieniečių vado, toks sprendimas turėtų būti priimamas tik labai atsakingai įvertinus situaciją.
Dėl plintančio koronaviruso į rizikingų teritorijų sąrašą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ketvirtadienį Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą.
Anksčiau tokiomis buvo laikoma visa Kinija ir Šiaurės Italijos regionai.
Visų keliautojų, per pastarąsias dvi savaites buvusių Kinijoje, Šiaurės Italijoje – Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionuose, taip pat Honkonge, Irane, Japonijoje, Pietų Korėjoje ir Singapūre prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų.
Socialinės globos įstaigoms nurodyta imtis koronaviruso prevencijos
16:05
Stengiantis apsaugoti labiausiai pažeidžiamus asmenis nuo galimo koronaviruso (COVID-19) užkrato, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis pavedė socialinės globos įstaigoms imtis atsargumo priemonių.
Nurodoma riboti globos įstaigų klientų kontaktus su lankytojais, neseniai grįžusiais iš šalių, kuriose nustatyti dažni koronaviruso atvejai, užtikrinti bendrų higienos reikalavimų laikymąsi, pagal galimybes ir poreikį papildyti asmeninių apsaugos priemonių atsargas.
Taip pat nurodyta, kokius veiksmus reiktų atlikti, jeigu socialinės globos įstaigų klientams pasireikštų koronavirusui būdingi simptomai ar jie praneštų turėję kontaktų su asmeniu, keliavusiu šalyse, kurios tapo koronaviruso židiniais.
Pavyzdžiui, pasireiškus būdingiems simptomams globos įstaigos klientui turi būti skiriama atskira patalpa, darbuotojai, kurie privalo kontaktuoti su globos įstaigos gyventoju, turi būti aprūpinti apsaugos priemonėmis ir laikytis medikų rekomenduojamų higienos reikalavimų, įstaigoje turi būti skelbiamas karantinas, kurio metu būtų ribojamas klientų lankymas bei dalyvavimas masiniuose renginiuose.
Protingas atsargumas visuomet būtinas, nepaisant fakto, kad šiuo metu nerimui nėra pagrindo.
Šie pavedimai aktualūs 35-ioms ministerijai pavaldžioms socialinės globos įstaigoms ir Pabėgėlių priėmimo centrui.
„Ministerijai pavaldžiose socialinės globos įstaigose gyvena ir paslaugas gauna daugiausia žmonės su proto ar psichikos negalia, tačiau tarp jų yra ir senyvo amžiaus asmenų, kurių imuninė sistema gali būti šiek tiek silpnesnė.
Tai reiškia, kad visi turime aiškiai žinoti, ką darome siekdami užkirsti kelią užkrato plitimui arba ką reiktų daryti, jeigu globos įstaigos klientui pasireikštų būdingi simptomai. Protingas atsargumas visuomet būtinas, nepaisant fakto, kad šiuo metu nerimui nėra pagrindo“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis.
Rekomendacijos trumpai:
- Peržiūrėti ir atnaujinti įstaigų tvarkas dėl koronaviruso profilaktikos, kontrolės priemonių ir veiksmų taikymo.
- Įvertinti įstaigoje turimų apsaugos priemonių atsargas, pagal poreikį ir galimybes jas papildyti.
- Riboti asmenų lankymą artimiesiems, kurie yra grįžę iš koronavoruso paveiktų valstybių ir regionų.
- Užtikrinti higienos reikalavimų laikymąsi.
- Jei pasireikštų simptomai darbuotojui – uždrausti visus jo kontaktus su įstaigos globotiniais.
- Jei pasireikštų simptomai įstaigos globotiniui – ligoniui skirti atskirą patalpą, darbuotojus aprūpinti apsaugos priemonėmis, skelbti karantiną, stabdyti lankymą ir dalyvavimą masiniuose renginiuose.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kancleris Karolis Vaitkevičius ketvirtadienį taip pat susitiko su įstaigų, veikiančių prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, vadovais bei pasiūlė imtis visų reikiamų atsargumo priemonių, sudaryti sąlygas besilaukiančioms darbuotojoms ar gretutinėmis ligomis sergantiems darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu, stebėti situaciją, keistis informacija, o iš koronaviruso paveiktų šalių grįžusius klientus aptarnauti nuotoliniu būdu.
Sveikatos apsaugos ministerija plečia rizikingų teritorijų sąrašą
15:29
Dėl plintančio koronaviruso į rizikingų teritorijų sąrašą Sveikatos apsaugos (SAM) ministerija įtraukė Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą.
„Nuo šiol šios šalys priskiriamos rizikingoms teritorijoms. Anksčiau tokiomis buvo laikoma visa Kinijos Liaudies Respublika, o vasario 24 dieną šį sąrašą papildė Šiaurės Italijos regionai – Veneto, Lombardijos, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos“, – teigiama ketvirtadienį išplatintame SAM pranešime.
Anot ministerijos, patikslina, kad įtariamu atveju laikoma, kai žmogui pasireiškia ūmi kvėpavimo takų infekcija – jaučiamas bent vienas iš šių simptomų: kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas.
„Taip pat 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios atitinka bent vieną iš šių epidemiologinių kriterijų: arba žmogus turėjo artimą sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju, arba keliavo į Kiniją, Šiaurės Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą, arba dirbo aplinkoje, kurioje buvo gydomi asmenys, sergantys COVID-19“, – teigia ministerija.
Visų keliautojų, per pastarąsias dvi savaites buvusių Kinijoje, Šiaurės Italijoje – Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionuose, taip pat Honkonge, Irane, Japonijoje, Pietų Korėjoje ir Singapūre SAM prašo registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų.
59 neigiami tyrimai, 2 atsakymų laukiama
14:07
Sveikatos apsaugos ministerija atnaujino duomenis apie koronaviruso tyrimus Lietuvoje:
- Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų: 0
- Iki šiol iš viso atlikta tyrimų dėl įtariamo koronaviruso: 59
- Laukiama rezultatų dėl: 2 mėginių
- NVSC turimi duomenys apie keliavusius į Kiniją ir Šiaurės Italiją (stebima jų sveikatos būklė): 2787 asmenų.
Prasideda ekstremaliųjų situacijų centro posėdis
14:05
Vyriausybėje prasideda Valstybės ekstremaliųjų situacijų centro posėdis.
Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas LRT televizijai sako, kad informacija nėra pakitusi – Lietuvoje nėra nė vieno koronaviruso atvejo.
Pasak jo, visuomenėje kilusi panika ir žmonių sprendimai pirkti maisto, vaistų ateičiai nėra pagrįsti realia situacija.
Anot jo, tai galima vadinti „infodemija“.
Ragina neplanuoti ekskursijų į Seimą
13:57
Seimo kanceliarija taip pat pranešė, kad dėl koronaviruso grėsmės šalies parlamentas taiko papildomas higienos priemones – reguliariai dezinfekuojamos visos patalpos, o dažniau – bendro naudojimo erdvės ir įvairūs paviršiai.
Be kita ko, parlamente ir tarnybiniuose automobiliuose papildomai bus įrengta dezinfekcinių priemonių, o Seimo nariams, kanceliarijos darbuotojams ir lankytojams bus pateiktos higienos rekomendacijos.
Seimo kanceliarija taip pat ragina artimiausiu metu neplanuoti ekskursijų į Seimo rūmus ir kitų renginių, tačiau jau suplanuotų renginių atšaukti nerekomenduoja.
Dėl koronaviruso grėsmės didieji miestai papildomai dezinfekuoja viešąjį transportą
13:56
Europoje plintant koronavirusui, Lietuvos didieji miestai imasi prevencinių priemonių jo grėsmėms suvaldyti – Vilnius, Kaunas ir Klaipėda papildomai dezinfekuoja viešąjį transportą.
Vilniaus savivaldybė taip pat pranešė apie nurodymą miesto įstaigoms papildomai dezinfekuoti daiktus, kurie yra dažnai liečiami.
Be kita ko, sostinės savivaldybė sako, kad kad visos jos įstaigos apsirūpinusios higienos priemonėmis, o švietimo įstaigų reikalaujama dažniau vėdinti patalpas.
Vilniaus savivaldybė taip pat rekomenduoja ir mieste esančioms verslo įmonėms pasirūpinti savo darbuotojais ir jiems grįžus iš koronaviruso paveiktų regionų, sudaryti sąlygas dirbti nuotoliniu būdu.
Bendrovės „Kauno autobusai“ atstovė Patricija Elžbieta Zarankaitė informavo BNS, kad nuo ketvirtadienio kasdien planuojama atlikti papildomą viešojo transporto dezinfekavimą, taip pat dezinfekcinėmis priemonėmis aprūpinti kontrolierius, vairuotojus.
Bendrovės atstovė taip pat patikino, kad nuolat konsultuojamasi su Kauno savivaldybe ir nuolat stebima situacija – prireikus ruošiamasi imtis ir kitų prevencinių priemonių.
Kaip BNS informavo Klaipėdos miesto savivaldybės atstovė Aušra Lukauskienė, kasdien savivaldybėje tariamasi dėl koronaviruso grėsmės bei prevencinių veiksmų.
Tuo metu uostamiesčio viešasis transportas kasdien vakarais yra dezinfekuojamas – nuvalomi turėklai, kėdės, kitos keleivių rankomis liečiamos detalės, taip pat miesto autobusuose bus pritvirtintos dezinfekcinio skysčio talpos.
Klaipėdos švietimo įstaigoms savivaldybė nurodė atlikti analizę, kiek jas lankančių vaikų, mokinių bei jose dirbančių mokytojų pastaruoju metu grįžo iš Šiaurės Italijos ar Kinijos.
Uostamiesčio savivaldybė taip pat informuoja, kad miesto sveikatos priežiūros įstaigos yra pasiruošusios suvaldyti situacijas, jeigu būtų nustatyti koronaviruso atvejai – medicinos darbuotojai aprūpinti priemonėmis bei instruktuoti apie veiksmus.
Lietuvoje koronaviruso nėra – visi 59 tyrimai neigiami
12:20
Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas nurodė, kad koronaviruso Lietuvoje nėra – ketvirtadienį ištirti dar dvylika mėginių ir visi jie neigiami.
„Neseniai gauta paskutinė informacija iš tyrimus atliekančios laboratorijos. Nei vienas iš naujai gautų 12 mėginių nepasitvirtino. VISI, KAS PRANEŠA APIE JAU NUSTATYTUS ATVEJUS LIETUVOJE TIESIOG MELUOJA“, – feisbuke skelbia S.Malinauskas.
Išvis Lietuvoje jau atlikti 59 koronaviruso tyrimai. Visi jie neigiami.
Nuo šiol informacija apie koronaviruso tyrimus bus atnaujinama tris kartus per parą.
Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje informacija neatnaujinta. Čia apie dvylika ištirtų mėginių neskelbiama.
Karantiną svarsto griežtinti Kauno klinikinė ligoninė
12:07
Trečiadienį Santaros klinikose nutarta pradėti taikyti ekstremalios situacijos valdymo priemones. Dėl to bus ribojamos planinės operacijos ir hospitalizacijos, uždrausta lankyti ligonius.
Griežtinti karantiną svarsto ir Kauno klinikinė ligoninė, šiuo metu paskelbusi karantiną dėl gripo.
Respublikinė Panevėžio ligoninė kol kas papildomų atsargumo priemonių netaiko, BNS nurodė ligoninės atstovai.
Su Klaipėdos universitetine ligonine, turinčia Infekcinių ligų skyrių, BNS ketvirtadienį nepavyko susisiekti.
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika taip pat sako, kad įstaiga papildomų saugumo priemonių dar nesiėmė, nors po ketvirtadienį Vilniuje vykstančio Valstybės ekstremaliųjų situacijų centro posėdžio gali sugriežtinti ligonių lankymą.
Šiuo metu Užsienio reikalų ministerija yra pateikusi rekomendacijas nevykti į kai kuriuos Kinijos, Italijos, Pietų Korėjos regionus.
Kinijoje sausį kilus COVID-19 viruso protrūkiui, jis išplito daugiau nei 30-yje pasaulio valstybių. Pasaulyje registruota daugiau nei 80 tūkst. susirgimų, mirė 2,7 tūkst. žmonių.