Kanclerę pasveikino Lietuvos Respublikos prezidentas V. Adamkus. Pasak šalies vadovo, susitikimas vyksta svarbiu istoriniu laiku, todėl kalbama ne tik apie mums svarbius dvišalius santykius, bet ir apie pasaulinius klausimus.
„Mes aptarėme šiandieninę tarptautinę situaciją, kuri tikrai yra kritiškoje padėtyje, aš kalbu apie Rusijos ir Gruzijos išsivysčiusį konfliktą. Mes kalbėjome apie tiesioginius energetikos klausimus, kurie buvo būtini, žiūrint į ateitį iš Lietuvos pozicijų“, – teigė V.Adamkus.
Vokietijos ir Lietuvos pozicija panaši
Prezidentas džiaugėsi, jog sutarė su kanclere globaliniais klausimais. Aptarti ir ES rūpimi klausimai, juos taip pat svarstys politikai rugsėjo 1-ąją sušauktame ES viršūnių susitikime.
„Tikimės, jog tuomet tikrai bus rasta išeitis iš padėties, susidariusios tarp Rusijos ir Gruzijos“, – teigė V.Adamkus.
Pasak prezidento, Rusija vienašališkai paneigė tarptautinius įsipareigojimus, Lietuva tokį jos elgesį tikrai atmeta, kadangi tai yra tarptautinės teisės pažeidimas.
„Tai yra savarankiškos valstybės apsisprendimo gyventi laisvai ir išlaikyti savo integralumą pažeidimas. Visa ES šiandien turi įvertinti šitą įvykį ir ieškoti sprendimo, kad būtų išlaikyti principai, už kuriuos pasisako visos valstybės. Tai yra Europos ir visos tarptautinės bendruomenės moralinės atsakomybės klausimas “, – pabrėžė šalies vadovas.
Anot V.Adamkaus, tiek Lietruva, tiek Vokietija savo sprendimus priima, remiantis vertybių pagrindu. Vertybė yra laisvas apsisprendimas. Žmonės turi teisę pasirinkti, kaip jie nori gyventi.
„Šiais laikais mes negalime įteisinti prievartos ir pakartoti praėjusio šimtmečio tragedijos“, – teigia V.Adamkus.
Vokietijos kanclerė dėkojo šalies vadovui už pasveikinimą. Pasak A.Merkel, šiandien per mažai kalbėta apie tarptautinius mūsų šalių santykius, dėmesys buvo skirtas Gruzijos situacijai.
„Ir šiandien Rusija mus nemaloniai nustebino. Ji pažeidžia tarptautinio bendradarbiavimo principus. Mes sieksime, kad Rusija laikytųsi šešių punktų sutarties – toks mūsų tikslas“, – kalbėjo A.Merkel.
Anot kanclerės, Vokietija siųs į Gruziją taikos palaikymo jėgas. O Gruzijos ir Rusijos santykiai bus aptarti pirmadienį vyksiančiame ES viršūnių susitikime.
„Tikimės, jog ES vadovai aptars Gruzijos infrastruktūros atstatymo klausimą, kad žmonės vėl galėtų normaliai gyventi. O su Rusija mes privalome kalbėtis ir bendradarbiauti. Pažadu, jog Vokietija tą ir darys, kitaip nerasime sprendimo. Mums reikia remtis bendromis vertybėmis“, – pabrėžė A.Merkel.
Lietuva – izoliuota sala
Paklaustas apie Lietuvai svarbius energetikos klausimus valstybės vadovas teigė, jog tai nėra susiję su NATO aljansu, todėl lietuviai negali būti užtikrinti energijos tiekimu.
„Energetikos klausimai turi būti atskirti nuo NATO saugumo klausimų. Mes esame šios organizacijos nariai, todėl esame ramūs dėl savo teritorinio vieneto saugumo, nesame vieni. O energijos šaltinių klausimu esame izoliuota sala, mes priklausome nuo Rusijos“, – pabrėžė V.Adamkus.
Jei Rusija uždarytų naftos ar dujų tiekimo kelius, butų sugriautas Lietuvos ekonominis gyvenimas. Būtent todėl prezidentas išreiškė susirūpinimą energetikos klausimais. Bandoma ieškoti kelių, kad galėtų būti sudarytas nepriklausomas energetikos tinklas ir šalis nebūtų parklupdyta.
Lietuvoje viešinti Vokietijos kanclerė teigė, jog energijos saugumo klausimai svarbūs visoms Baltijos valstybėms.
„Svarbu, kad jos nebūtų izoliuotos, tam reikalingas tiltas su Skandinavija. Aš stengsiuosi, kad šis klausimas būtų sprendžiamas. Tiek ES, tiek NATO privalo būti vieningi“, – pabrėžė A.Merkel
Po susitikimo su prezidentu kanclerė išvyko į Vyriausybės rūmus, kur susitiko su šalies premjeru G.Kirkilu.
Tiek prie Prezidento rūmų tiek atvykusią į šalies Vyriausybę kanclerę pasitiko piketuotojai. Prie prezidentūros vyko akcija dėl Šiaurės Europos dujotiekio. Siekta atkreipti politikės dėmesį į Rusijos ir Vokietijos bendrą projektą tiesti dujotiekį Baltijos jūros dugnu, primenant Europos Parlamento patvirtintą ataskaitą, kurioje teigiama, jog Baltijos jūra yra bendras su ja besiribojančių valstybių turtas, taigi su ja susiję klausimai neturėtų būti sprendžiami sudarant dvišalius susitarimus. Reikėtų bendradarbiauti su visomis regiono šalimis.
Per taikų piketą prie Vyriausybės reikalauta ryžtingesnės Vokietijos pozicijos dėl Rusijos agresijos prieš Gruziją bei greitesnės Gruzijos integracijos į NATO.
Į Lietuvą su darbo vizitu kanclerė atvyko pirmą kartą, aplankiusi Švediją ir Estiją. Tai antrasis Vokietijos federalinio kanclerio vizitas mūsų šalyje. Pirmą kartą prieš aštuonerius metus su darbo vizitu į Lietuvą buvo atvykęs kancleris Gerhardas Schroederis.