„Besiklostančiai situacijai turės būti adekvatūs ir konsuliniai veiksmai, kad būtų efektyviau atsakoma į mūsų piliečių skambučius ir klausimus. Kaip, pavyzdžiui, įvyko Turkijos perversmo metu, kada buvo sunku prisiskambinti į mūsų diplomatinę atstovybę“, – žurnalistams po susitikimo su Lietuvos ambasadoriais trečiadienį sakė D.Grybauskaitė.
„Į visą tai reikės kreipti dėmesį ir gerinti mūsų atstovybių darbą“, – pridūrė ji.
Praėjusią savaitę nepavykusio karinio perversmo metu Turkijoje buvo daugiau nei 2 tūkst. Lietuvos piliečių, tačiau daugiausiai jų poilsiavo kurortuose, kurie yra toli nuo politinių centrų, kur vyko neramumai.
Premjeras Algirdas Butkevičius susitikęs su ambasadoriais sakė, kad šiuo metu užsienio politika yra itin greitai kintanti, o pasaulis išgyvena įvairius sukrėtimus ir terorizmo grėsmę.
„Negalime ignoruoti siautėjančio teroro ne tik Europos pašonėje, bet ir Europos šalyse. Rūpinantis savo piliečiais, Užsienio reikalų ministerijai ir diplomatinėms atstovybėms tenka pirminė pareiga laiku ir efektyviai suteikti konsulinę pagalbą. Noriu pabrėžti, kad krizės atveju turi būti atitinkamai reaguojama, jeigu reikia, operatyviai pasitelkiant daugiau resursų, užtikrinant piliečių ir pačių ambasadų darbuotojų saugumą“, – pranešime teigė ministras pirmininkas.
Užsienio reikalų ministerijos politikos direktorius Rolandas Kačinskas praėjusį šeštadienį BNS sakė, kad konsulai visą penktadienio naktį dirbo tiek Užsienio reikalų ministerijoje, tiek Lietuvos ambasadoje Turkijoje.
„Ambasados darbuotojai visą naktį dirbo, teikė pagalbą, raportavo apie įvykius Turkijoje, kur link viskas krypsta, ir kartu pranešinėjo tokias žinias apie sprogimus šalia ambasados. Keletą kartų visiškai greta ambasados vyko sprogimai, nepaisant to, ambasados darbuotojai dirbo toliau“, – teigė R.Kačinskas.
Neramumų metu Lietuvos ambasadorius Turkijoje Audrius Brūzga buvo Lietuvoje. Jis buvo grįžęs į Lietuvą dalyvauti šiomis dienomis vykstančiame Lietuvos ambasadorių susitikime. BNS kol kas nepavyko su juo susisiekti.
Per Turkijoje surengtą nesėkmingą perversmą žuvo mažiausiai 290 žmonių, lietuvių tarp jų nėra.
Paragino išeiti iš kabinetų
„Šalies vadovės teigimu, diplomatai turi būti arti Lietuvos žmonių, girdėti ir matyti jų problemas bei lūkesčius ir visose srityse ginti valstybės interesus. Lietuvos ambasadoriai turi išeiti iš savo kabinetų ir aktyviai megzti kontaktus su užsienio šalių politikais, visuomene, verslu, žiniasklaida, pristatydami mūsų šalies galimybes ir spręsdami mūsų valstybei svarbius klausimus“, – pranešė prezidentės spaudos tarnyba, šalies vadovei trečiadienį priėmus Lietuvos ambasadorius.
Krizinių situacijų metu kiekvienas užsienyje esantis Lietuvos žmogus diplomatinę pagalbą turi gauti operatyviai, kokybiškai ir laiku.
Jos teigimu, pasaulyje tęsiantis politiniams ir kariniams neramumams, kylant vis naujoms terorizmo grėsmėms, krizinių situacijų metu kiekvienas užsienyje esantis Lietuvos žmogus diplomatinę pagalbą turi gauti operatyviai, kokybiškai ir laiku. Prezidentė sakė, kad dėmesingumas savo piliečiams turi tapti neatsiejama ambasadų darbo dalimi.
Pasak D.Grybauskaitės, šalies saugumo užtikrinimui itin svarbus spartus NATO viršūnių susitikime Varšuvoje priimtų sprendimų įgyvendinimas. Ypatingą dėmesį šiandien reikia skirti ir Lietuvos interesų apsaugai kuriant Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės ateities santykius, migracijos krizės sprendimui, Rusijos keliamoms grėsmėms, paramai Ukrainos, Gruzijos ir Moldovos eurointegracijai bei tarptautinių branduolinės saugos standartų užtikrinimui ES kaimynystėje. Tvirtų ryšių su Baltijos ir Šiaurės šalimis, JAV, Vokietija išsaugojimas taip pat išlieka tarp Lietuvos užsienio politikos prioritetų.
Prezidentė taip pat atkreipė dėmesį, jog dėl globalių ekonominių iššūkių ir augančios pasaulinės konkurencijos itin didelę reikšmę įgauna efektyvi ekonominė diplomatija. Siekdami padėti mūsų šalies verslui įsitvirtinti prioritetinėse eksporto ir turizmo rinkose bei pritraukti į Lietuvą užsienio investicijas, Lietuvos diplomatai turi veikti kaip vieninga komanda ir dirbti valstybei, o ne juos deleguojančioms atskiroms ministerijoms. Diplomatų darbo rezultatai turi būti matuojami sukurta pridėtine verte Lietuvos ekonomikai.
D.Grybauskaitės teigimu, taip pat viena svarbiausių diplomatų užduočių – padėti pažangiam užsienio verslui atrasti Lietuvą. Tam būtina tęsti kryptingą darbą su užsienio investuotojais ir toliau glaudžiai bendradarbiauti su inovacijų ir investicijų plėtros agentūromis Lietuvoje.
Lietuvos ambasadorių suvažiavimas yra kasmetinis renginys.