Sutartis pasirašyta apsikeičiant laiškais
Dėl pandemijos nepavykus suderinti visoms šalims tinkamo ministrų susitikimo laiko, sutartis dėl abipusio diplomų pripažinimo jau yra pasirašyta rugsėjo 14 d. apsikeičiant laiškais. Pirmadienį šešių valstybių švietimo ministrai dalyvaus sutarties pristatymo ceremonijoje.
„Tikiu, kad tai tik pradžia, kad ši sutartis bus įkvėpimas pažangai šioje srityje visoje Europoje, o kitos šalys seks šiuo pavyzdžiu ir prisijungs prie iniciatyvos. Labai svarbu, kad studentai galėtų kuo geriau išnaudoti visas mokymosi galimybes visoje Europoje“, – sakė ministrė J.Šiugždinienė.
Sutarties šalys dar turės pasirašytą sutartį patvirtinti pagal šalių vidaus reikalavimus. Lietuvoje sutartis turės būti ratifikuojama Seime. Kai visos šalys ratifikuos sutartį, Belgijos, Liuksemburgo, Nyderlandų, Estijos, Latvijos ir Lietuvos piliečių bakalauro, magistro ir daktaro diplomai šiose šalyse bus pripažįstamos automatiškai.
Šešios valstybės pripažins diplomus
Regioninius automatiško kvalifikacijų pripažinimo susitarimus jau iki šiol buvo sudariusios Šiaurės šalys (atnaujinta 2016 m. Reikjaviko deklaracija), Beniliukso šalys (2015 m., papildytas 2018 m.), Baltijos šalys (2018 m.).
Visos ES mastu automatiškas pripažinimas vis dar sunkiai pasiekiamas dėl 1999 metų Bolonijos deklaracijos, kuria siekiama Europos šalių aukštojo mokslo sistemas sujungti į bendrą erdvę, skirtingo priemonių įdiegimo lygio atskirose šalyse.
2019 m. lapkričio 8 d. Briuselyje Baltijos ir Beniliukso šalių (Belgijos, Nyderlandų ir Liuksemburgo) už aukštąjį mokslą atsakingi ministrai ar viceministrai pasirašė Ketinimų deklaraciją dėl automatiško aukštojo mokslo kvalifikacijų tarpusavio pripažinimo, taip išreikšdami politinę valią parengti teisiškai įpareigojančią daugiašalę sutartį.
2019 m. gruodžio mėn. 17 d. Briuselyje susitikę Baltijos ir Beniliukso šalių ekspertai aptarė galimą daugiašalės sutarties aprėptį ir pagrindines nuostatas, buvo parengtas sutarties projektas. Vėliau susitikimų gyvai ir nuotoliniu būdu metu šalių ekspertai teikė savo siūlymus, susitarė dėl visoms šalims priimtinų nuostatų.
Sutartyje numatyta galimybė prie sutarties vėliau jungtis kitoms Europos aukštojo mokslo erdvės šalims.