Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 06 05

Lietuvos bankų asociacija pernai iš narių surinko 200 tūkst. eurų, o kam išleido – nesako

Teisėsauga įtaria, kad Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus galėjo paimti kyšių už jo darytą poveikį priimant įvairius verslo subjektams svarbius teisės aktus. Vienas tyrimo epizodų toks, kad V.Sutkus, galimai susitarė ir priėmė kyšį iš Lietuvos bankų asociacijos prezidento Manto Zalatoriaus už V.Sutkaus atstovavimą 2019 metų pabaigoje svarstant 2020 metų Lietuvos biudžeto įstatymų paketą, įstatymus dėl bankų turto ir pelno mokesčių.
Valdas Sutkus, Mantas Zalatorius
Valdas Sutkus, Mantas Zalatorius / 15min ir Lietuvos bankų asociacijos nuotr. / 15min montažas

„Ponas Zalatorius, būdamas LBA prezidentas ir galėdamas veikti asociacijos vardu kaip lobistas, tą jis ir darė gindamas interesus bankų, tačiau kreipdamasis į LVK prezidentą buvo įtrauktas į galimai nusikalstamą schemą. Ta galimai nusikalstama schema – tai yra atsilyginimas už tai, kad LVK prezidentas atstovautų interesus, jau tie veiksmai šiuo metu traktuojami kaip nusikalstami veiksmai“, – antradienį spaudos konferencijoje dėstė Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Žydrūnas Bartkus.

Jo teigimu, teisėsauga aiškinsis V.Sutkaus turimų 400 tūkst. eurų kilmę. Įtariama, kad dalis šių lėšų galėjo būti gauta neteisėtu būdu. Kokia dalis, teisėsauga neatskleidžia. Nenurodoma ir M.Zalatoriaus LVK prezidentui kaip kyšis galėjusi būti perduota suma.

Pats V.Sutkus sako, kad grynųjų jo namuose teisėsauga rado iki 10 tūkst. eurų, o už visas gautas pajamas mokėjęs mokesčius.

Tačiau į detales V.Sutkus negalėjo leistis, nes yra pasirašęs, kad bylos viešai nekomentuos. M.Zalatorius taip pat plačiai jam metamų įtarimų nekomentuoja – tik sako, kad buvo, yra ir bus doras žmogus.

VIDEO: Korupcija įtariamas V.Sutkus pareiškė kyšių niekam nedavęs ir neėmęs, o R.Masiulį kritikavo už prastą vadybą

LBA pernai rinko tikslinius narių įnašus

Visgi būtų labai keista, jei LBA prezidentas M.Zalatorius Verslo konfederacijos vadovo V.Sutkaus „atstovavimo paslaugas“ būtų pirkęs iš savo kišenės. Greičiau tam galėjo būti skirti asociacijos ar jos narių pinigai, mat, kaip įtaria STT, galimai buvo siekta visiems bankams svarbių sprendimų.

O ką rodo LBA finansinės ataskaitos? Tai, kad pernai, skirtingai nei ankstesniais metais, asociacija neapsiribojo tradiciniu narių mokesčio surinkimu, iš ko surinko 577 143 eurus, bet ir gavo tikslinių įnašų. Nei daug, nei mažai – dar 204 998 eurus.

„Kodėl LBA pernai prireikė rinkti tikslinius įnašus ir kam jie buvo skirti?“ – 15min paklausė LBA Komunikacijos vadovės Valerijos Kiguolienės.

„Lietuvos bankų asociacijos administraciniai kaštai finansuojami iš surenkamo nario mokesčio, o vykdomi projektai ir iniciatyvos – iš jiems skirtų tikslinių įnašų“, – atsakė ji, tačiau į detales nesileido.

Tuomet darkart uždavėme tokius klausimus:

  • Kokie projektai ir iniciatyvos buvo 2019-aisiais, kad prireikė tikslinių įnašų, kurių ankstesniais metais neprireikė?
  • Kurie asociacijos nariai ir kokio dydžio įnašus mokėjo?
  • Ar ši suma buvo skirta LVK ar V.Sutkui, kad LBA interesai būtų stipriau atstovaujami?

V.Kiguolienė konkrečiai atsakyti nepanoro.

„Asociacijos vykdyti projektai ir iniciatyvos yra įvardijami metinėse veiklos ataskaitose, kurios yra viešai prieinamos mūsų interneto svetainėje. Lietuvos bankų asociacija – viena iš pirmųjų asociacijų šalyje, kuri pradėjo viešinti detalias savo veiklos ataskaitas“, – rašė ji.

Ataskaitoje nurodoma, kad pernai vyko Europos pinigų viktorina, buvo pristatytas tyrimas, kurio pagrindu apskaičiuotas Lietuvos finansinio raštingumo indeksas, asociacija vykdė „Smart-ID“ gidų kampaniją, dalyvavo idėjų festivaliuose „Laisvės piknikas“ ir „Būtent“.

Prie svarbiausių metų asociacijos įvykių nurodomi ir faktai, kad gruodį asociacija kreipėsi į prezidentą prašydama vetuoti Pelno mokesčio įstatymo projektą, numatantį bankų ir kredito unijų apmokestinimą papildomu 5 procentų tarifu, tačiau prezidentas įstatymą pasirašė.

Asociacija finansų ataskaitoje nurodė už 2019-aisiais vykdytą rinkodaros kampaniją uždirbusi 37 tūkst. eurų, pati parėmusi viešąją „Visos idėjos“ (3 tūkst. eurų) ir Laisvės televiziją (4 tūkst. eurų).

LVK narių mokesčiai menkesni

Įdomu tai, kad LBA narių mokesčiai asociacijai ir tiksliniai įnašai gerokai lenkia stambesnės asociacijos, atstovaujančios verslui, LVK surenkamus narių mokesčius.

LVA finansinės veiklos ataskaitoje už 2019-uosius metus nurodė, kad pernai išvis gavo 1 814 432 eurus pajamų. Iš jų – vos 231 494 eurus narių mokesčių ir tikslinių įnašų.

Taip pat asociacija nurodė gavusi beveik 30 tūkst. eurų paramos iš šešių įmonių: Legalaus verslo aljanso (11 800 eurų) „Publicum Group“ (1400 eurų), įmonės „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ (2415 eurų), įmonės „Biotechpharma“ (3000 eurų), „ART21“ (7000 eurų) ir Birių krovinių terminalo (4000 eurų).

Daugiausia lėšų 2019-aisiais LVK nurodė gavusi iš Europos Sąjungos, Lietuvos ir užsienio paramos fondų.

Beje, teisėsauga įtaria, kad viename iš LVK vykdytų ES lėšomis finansuotų projektų taip pat vyko neskaidriai. STT duomenimis, V.Sutkus, projekto partnere pasirinko vieną privačią konsultacijų bei mokymų bendrovę, kurios direktorius, veikdamas kartu su vienos privačios informacinių technologijų bendrovės direktoriumi, dalį projekto metu gautų lėšų, kaip kyšį, sumokėjo asmeniškai V.Sutkui.

Ikiteisminį tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai.

VIDEO: Sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos ir Bankų asociacijos prezidentai – abejonių kelia 400 tūkst. eurų suma

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?