Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 09 10

Lietuvos diplomatijai XX amžiuje dažnai tekdavo būti nestandartine, teigia Vytautas Landsbergis

Europarlamentaras, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis pabrėžė, kad 20-ame amžiuje Lietuvos diplomatams ir valstybės atstovams dažnai teko dalia palaikyti dvilypius, nestandartinius diplomatinius santykius su kitomis šalimis.
Pirmasis Kovo 11-osios metinių minėjimas 1991 metais.
Pirmasis Kovo 11-osios metinių minėjimas 1991 metais / Kęstučio Vanago/BFL nuotr.

„XX amžiaus Lietuvos diplomatiniai santykiai su kitomis valstybėmis dažnai buvo nestandartiniai. Galėtume sakyti – nestatutiniai“, – kalbėjo V.Landsbergis Seime vykusiame iškilmingame minėjime, skirtame atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės pripažinimo ir diplomatinių santykių atnaujinimo 20-mečiui paminėti.

Pasak jo, po Kovo 11-osios Lietuvos atstovams dažnai tekdavo susidurti su Vakarų šalių požiūriu, kad pripažinti Lietuvos iš naujo nereikia, nes ji buvo pripažinta tarpukariu.

„O štai sovietų aneksija nepripažįstama. Paprastas klausimas – tai kodėl neužmezgame realių santykių tarp Vyriausybių – susilaukdavo jau kitokių dėstymų? O čia nėra paprasta, pirmiau susitarkite su sovietais. Suprask – ten sėdi jūsų teisių savininkas, kurio mes, vakariečiai, bijome net ir dovanas nešančio. Tegu pirmiau Kremlius pasako, ar jūs valstybė, ar ne. O jis pats niekada to nepasakys, nes tikisi ir planuoja visvien sumalti mūsų nepriklausomybę kaip savo vidaus reikalą“, – prisiminimais dalijosi V.Landsbergis.

Pasak jo, net nuoširdus atkurtos Lietuvos rėmėjas, tuometinės Čekoslovakijos prezidentas Vaclavas Havelas „atsiprašė, kad negalįs 1991 metų pavasarį pasielgti kaip norėtų, nes jo šalis ir žmonės patirtų SSRS energetinį kerštą“.

„Susirinkome paminėti 20 metų sukaktį tokiu džiaugsmingu mėnesiu, kai atkūrėme sovietų smurto sugriautus mūsų valstybės normalius santykius su kitomis valstybėmis. Beveik su visomis būtent atkūrėme tuo gaudami ir santykių, ir pačios Lietuvos valstybės tęstinumo pripažinimą“, – sakė V.Landsbergis.

Renginyje Seime dalyvavo pirmieji Lietuvos diplomatiniai atstovai užsienyje ir pirmieji kai kurių šalių diplomatinių atstovybių vadovai nepriklausomoje Lietuvoje.

Lietuva po pusę amžiaus trukusios sovietų okupacijos nepriklausomybę paskelbė 1990 metų kovo 11 dieną, bet dauguma valstybių nepriklausomybę pripažino tik 1991 metų rugpjūtį ir rugsėjį po žlugusio pučo Maskvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų