„Įsitikinome, kad nors iš pirmo žvilgsnio rinkos skiriasi dydžiu, Lietuvos ir Nigerijos IRT paslaugų profesionalai kalba ta pačia kalba. Dideliu greičiu augančią Nigerijos IT bendruomenę daugiausia sudaro jauni, iki 30 metų specialistai. Dalis jaunimo, ateitį siejančio su IT profesija, suka į verslo vystymą ir steigia startuolius. Kita dalis savo kompetencijas plečia siekdami įgyti kuo daugiau tarptautinės patirties“, – sako Paulius Vertelka, IRT asociacijos INFOBALT vadovas ir „Verslios Lietuvos“ valdybos narys.
Anot jo, iš aplinkinių kaimynių Nigerija išsiskiria tuo, kad suvokusi, kaip greitai pasaulyje auga IT specialistų poreikis, pradėjo sėkmingai siūlyti savo talentus tarptautinei rinkai. Vis daugiau tarptautinių technologinių ir programinės įrangos gigantų samdo vietinius IT specialistus dirbti tiek savo įmonėse, tiek nuotoliniu būdu.
Afrikos tyrimų ir konsultacijų centras „AfriKo“ kartu su vietiniu technologijų parku „Ventures Platform“ gegužės 6-11 d. organizavo specialią mokymų ir kūrybinių verslo dirbtuvių (angl. hackathon) sesiją, į kurią subūrė 80 vietos programuotojų, IT architektų ir IT verslo vystymo specialistų. Visi jie yra kandidatai dalyvauti vienerių metų trukmės karjeros galimybių plėtros programoje „Digital Explorers“, skirtoje tobulinti Nigerijos IT specialistų įgūdžius Lietuvos įmonėse ir padedančioje Lietuvos IRT sektoriui atverti kelius į didžiausią Afrikoje Nigerijos rinką.
„Vienas programos „Digital Explorers“ šūkių – „Unexpected Connections“. Būtent tokios netikėtos jungtys laukė mūsų Nigerijoje. Taip ir jaučiuosi – Nigerijoje atradome labai daug netikėtų dalykų. Visų hakatone dalyvavusių IT specialistų lygis aukštas ir jie visi labai susidomėję galimybe atvykti dirbti į Lietuvą. Nors iš pradžių tikėjomės rasti du IT specialistus savo komandai, tačiau lūkesčiai išaugo net 3,5 karto – norime pasamdyti 7 žmones. Nigerijos IT specialistai turi daug noro ir žinių, tačiau jiems reikia padirbėti su konkrečiais produktais, įgyti praktikos tarptautinėse kompanijose“, – įspūdžiais iš Nigerijos dalijasi Algirdas Stonys, išmaniųjų ir inovatyvių IT paslaugų bendrovės „TeleSoftas“ įkūrėjas ir vadovas, „Digital Explorers“ projekto mentorius.
A.Stonio teigimu, Nigerijos IT specialistai per kūrybines dirbtuves turėjo galimybę susipažinti su Lietuvos rinka, o viena iš komandų sukūrė netgi sukūrė projektą, kuriam davė pavadinimą „Ąžuolas“, kita – programėlę, kuri padėtų įsteigti įmonę Lietuvoje. Iš viso kūrybinių verslo dirbtuvių metu buvo išvystyta 13 skirtingų verslo idėjų, pradedant nuo programėlės ūkininkams, krovinių saugos užtikrinimo sistemos, baigiant miškų nykimą pastebėti padedančia programėle.
Abudžoje viešėję Lietuvos įmonių mentoriai organizavo pristatymus, padėjo Nigerijos IT specialistams plėtoti kūrybinių dirbtuvių idėjas ir dalijosi savo patirtimi. Dirbtuvėms pasibaigus, su geriausiai pasirodžiusiais Nigerijos IT specialistais buvo sutarta dėl dalyvavimo „Digital Explorers“ programoje.
„Iš pradžių skeptiškai žiūrėjau į šią šalį, bet vėliau buvau maloniai nustebintas. IT specialistai Nigerijoje turi stiprius tiek techninius, tiek bendravimo įgūdžius. Jie kupini motyvacijos ne tik projekto atžvilgiu, bet ir deda daug jėgų mokydami kitus, norinčius išmokti programuoti. Taip pat jie itin atidūs pastaboms, kuriomis dalijomės projekto metu. Bendraujant su kandidatais, buvo matyti, kad jie labai vertina darbą ir žinias, kurių gali įgyti dirbdami Europos šalyse, be to, kai kurie jau pradėjo domėtis lietuvių kalba. Galvodami apie ateities planus, kandidatai tikisi sugrįžti namo į Nigeriją ir čia įkurti verslus, taip pat dalytis žiniomis su kitais“, – sako Gediminas Markevičius, „TeleSoftas“ front-end architektas.
Neprisotinta rinka – potencialas plėtrai
Pasaulinės mobiliųjų telekomunikacijos sistemos asociacijos duomenimis, 2017 m. Nigerijos startuoliai atsiriekė penktadalį iš 560 mln. JAV dolerių portfelio investicijų į Afrikos IRT sektorių. Didžioji dalis startuolių savo verslo idėjas vysto finansinių technologijų, švietimo srityse, kuria saulės energijos, el. prekybos sprendimus. Be to, Nigerijos vyriausybė taip pat pradeda žengti pirmuosius žingsnius kuriant e. valdžios paslaugas: skaitmenizuoja privačios nuosavybės registrus, plečia el. mokesčių sistemas ir atveria kreditavimui aktualius duomenis.
„Nigerijos IRT paslaugų sektorius yra vienas sparčiausiai augančių visame pasaulyje, taigi rinka išlieka iki galo neprisotinta. Tiek viešasis, tiek privatus sektoriai demonstruoja norą išnaudoti informacinių technologijų teikiamas galimybes. Nigerijos ir Lietuvos IRT paslaugų rinkos panašios tuo, kad siekiama kurti elektroninės valdžios ir paslaugų platformas, skiriant ypatingą dėmesį naujų finansinių technologijų produktų ir paslaugų vystymui. Šios sritys atveria kelią žinių dalijimuisi ir partnerystėms tarp abiejų šalių IRT sektorių“, – sako Daina Kleponė, „Verslios Lietuvos“ generalinė direktorė.
Pirmojoje „Verslios Lietuvos“ organizuotoje Lietuvos IRT sektoriaus verslo misijoje į Nigeriją įmonės potencialiems verslo partneriams turėjo galimybę pristatyti savo patirtį vystant skaitmeninę ekonomiką ir diegiant e. valdžios projektus. „Verslios Lietuvos“ analitikų skaičiavimais, Nigerija yra tarp penkių didžiausių paslaugų eksporto krypčių Afrikoje, per ketverius metus lietuviškų paslaugų eksporto vertė į Nigeriją išaugo dvigubai. Gegužės 9-15 d. verslo misijoje dalyvavo „TeleSoftas“, „Syno International“, „iTo“, „Ruptela“, „NRD Systems“ ir IRT asociacija INFOBALT. Kartu su IRT sektoriaus įmonėmis Abudžoje viešėjo tvarių inovacijų startuolių akseleratorius bei fondas „Katalista Ventures“.
2019-2020 m. programą „Digital Explorers“ įgyvendins skirtingas ekspertines sritis apjungiantis konsorciumas, kurį sudaro verslumo ir eksporto skatinimo agentūra „Versli Lietuva“, Afrikos tyrimų ir konsultacijų centras „AfriKo“, Nigerijos technologijų parkas „Ventures Platform“, programavimo akademija „CodeAcademy“ ir mobilumo politikos ekspertai „Diversity Development Group“. Konsorciumą konsultuoja bei prie programos įgyvendinimo prisideda asociacija INFOBALT.