Valstybės vadovės teigimu, branduolinė sauga Lietuvai yra viena prioritetinių sričių. Lietuva vykdo visus saugos reikalavimus tiek uždaromoje Ignalinos AE, tiek planuojamoje statyti Visagino AE.
„Su Lietuva tikrai nėra absoliučiai jokių problemų“, – pabrėžė TATENA vadovas.
Tačiau, pasak Prezidentės, Lietuvos žmonėms susirūpinimą kelia šalies kaimynystėje, Kaliningrado srityje ir Baltarusijoje statomų atominių elektrinių sauga, statybų vykdymas nesilaikant tarptautinių konvencijų ir standartų.
„Tarptautinių organizacijų dėmesys ir vaidmuo užtikrinant planuojamų ir jau veikiančių branduolinių jėgainių saugumą ypač svarbus žmonių pasitikėjimui branduoline energetika. Lietuva siekia, kad ir kaimyninėms, ir visoms pasaulio atominėms jėgainėms būtų taikomi vienodai griežti saugos reikalavimai, o jų priežiūrą ir kontrolę vykdytų tarptautinės organizacijos“, – teigia Prezidentė.
Lietuva visuose tarptautiniuose renginiuose siūlo griežtinti branduolinės saugos reikalavimus ir padaryti juos privalomus, taip pat sustiprinti TATENA vaidmenį prižiūrint tų įpareigojimų įgyvendinimą. ES Vadovų Taryba jau pernai, atsižvelgdama į šią Lietuvos iniciatyvą, pavedė ES institucijoms siekti, kad atsparumo testai nepalankiausiomis sąlygomis būtų atliekami ne tik ES teritorijoje, bet ir už jos ribų veikiančioms atominėms jėgainėms.
Lietuva sveikina ir visas TATENA iniciatyvas šioje srityje ir siekia, kad TATENA atliekamos būsimų atominių elektrinių aikštelių ir infrastruktūros vertinimo misijos būtų visuotinai privalomos, o jų rezultatai turėtų būti skelbiami viešai.
Informacija apie TATENA misijas ir jų rezultatus Baltarusijoje ir Kaliningrade, pasak Prezidentės, užtikrintų skaidresnį šių projektų įgyvendinimą. TATENA vadovas informavo apie balandžio mėnesį planuojamą vizitą į Baltarusiją, kurio metu bus aptarti Lietuvai rūpimi klausimai dėl Astravo AE statybų.
Apie atominių elektrinių saugumo klausimus diskutuojama ir Seule vykstančiame Branduolinio saugumo viršūnių susitikime.
D.Grybauskaitė su J.Amano aptarė Lietuvos iniciatyvą kurti Branduolinio saugumo centrą ir jo bendradarbiavimo galimybes su TATENA. Tikimasi, kad kovą su branduolinių medžiagų kontrabanda stiprinsiantis centras ateityje galėtų tapti ir regioniniu centru.
TATENA vadovas pabrėžė, kad labai palaiko mūsų šalies iniciatyvą įsteigti Branduolinio saugumo kompetencijos centrą ir oficialiai pažadėjo Lietuvai teikti visokeriopą pagalbą kuriant ir vystant jo veiklą.
Prezidentės teigimu, tai svarbus tarptautinės bendruomenės pasitikėjimo Lietuva ženklas.