Pratybas stebi su vizitu Islandijoje besilankantis Lietuvos kariuomenės vadas generolas Valdemaras Rupšys.
„Susitikome su Lietuvos kariais, dalyvaujančiais pratybose, išgirdau apie šių mokymų naudą ir iššūkius. Dar naudingiau buvo pamatyti platesnį pratybų paveikslą, susitinkant su organizatoriais ir skirtingų lygmenų dalyviais. Mes esame maža, bet svarbi šių pratybų dalis“, – apie vizitą mokymuose kalbėjo gen. Valdemaras Rupšys.
Šių kasmetinių pratybų tikslas – dalintis patirtimi ir žiniomis improvizuotų sprogmenų neutralizavimo srityje tarp NATO sąjungininkių. Mokymai vyksta sausumoje ir vandens telkiniuose, tobulinami išminuotojų įgūdžiai bei sąveika, plečiamos kompetencijos vykdant užduotis kompleksinėje aplinkoje, didelis dėmesys skiriamas uosto ir jo infrastruktūros apsaugai.
Pratybose taip pat dalyvauja išminuotojų komandos iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Danijos, Norvegijos, Lenkijos, Švedijos ir Prancūzijos.
,,Pratybose turime progą mokytis vieni iš kitų, pritaikome technologines naujoves, glaudiname standartines veiklos procedūras, dirbame kartu ir remiame vieni kitus. Pratybos orientuotos į išminuotojų tiesioginį darbą su improvizuotais sprogstamaisiais užtaisais sudarant kuo realistiškesnes sąlygas, todėl tai yra viena geriausių vietų, kurioje išminuotojai gali pasitikrinti savo teorines žinias, praktinius įgūdžius ir komandinius gebėjimus“, – pasakoja Povandeninių veiksmų komandos išminuotojų grupės vadas kpt. ltn. Rapolas Jurgelis.
Pratybų ,,Šiaurės iššūkis 2023“ metu Lietuvos kariuomenės kariai bendradarbiaujant su atstovais iš NATO šalių vykdė įvairias išminavimo užduotis, kurios, besivystant pratybų scenarijui, buvo sunkinamos. Kariams teko išminuoti improvizuotus sprogstamuosius užtaisus sausumoje ir vandens telkiniuose.
Priklausomai nuo komandos atliekamų standartinių veiksmų išminuojant sprogmenis, kitų užduočių metu sprogstamieji užtaisai būdavo nutaikyti prieš išminuotojo veiksmus, taip priverčiant išminuotojus aktyviai reaguoti į besikeičiančią situaciją, adaptuoti standartinių veiksmų procedūras, taikyti papildomas saugumo priemones ir veiksmus.
Pratybas “Šiaurinis iššūkis 23”, organizuoja Islandijos Pakrančių apsaugos tarnyba bendradarbiaujanti su Didžiosios Britanijos ir Danijos kariuomenės išminuotojais. Pratybose dalyvauja atstovai iš 15 NATO šalių, 27 komandos vykdė kompleksiškas išminavimo operacijas sudėtingomis gamtinėmis sąlygomis Islandijos saloje.