„Nuo karo siaubo pabėgusioms ukrainiečių šeimoms reikalinga visapusė pagalba. Siekiame, kad mokyklinio amžiaus vaikai kuo greičiau galėtų įsijungti į ugdymo procesą mūsų šalyje. Jiems, kaip ir mūsų šalies vaikams, tokiomis pat sąlygomis bus teikiamas nemokamas maitinimas ir parama mokinio reikmenims įsigyti“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Pagal Socialinės paramos mokiniams įstatymą socialinė parama mokiniams – nemokamas maitinimas ir parama mokinio reikmenims įsigyti – skiriama nepriklausomai nuo to, kokiu pagrindu asmuo gyvena Lietuvoje. Jeigu vaikas mokosi mokykloje, jis turi teisę į socialinę paramą mokiniams, kuri skiriama tokia pačia tvarka kaip Lietuvos piliečiams.
Tai reiškia, kad ukrainiečių šeimos, auginančios mokyklinio amžiaus vaikus, kurie Lietuvoje pradės lankyti mokyklą ir mokytis pagal priešmokyklinio ar bendrojo ugdymo programas, turi teisę į nemokamą maitinimą mokykloje ir paramą mokinio reikmenims įsigyti.
Priešmokyklinukams, pirmokams ir antrokams nemokamas maitinimas mokykloje skiriamas nevertinant šeimos pajamų be atskiro kreipimosi, o parama mokinio reikmenims įsigyti ir nemokamas maitinimas 3–12 klasių mokiniams – vertinant šeimos pajamas.
Pagal įstatymą vertinamos trijų mėnesių šeimos pajamos, tačiau, anot ministerijos, daugeliu atvejų iš karo zonos Ukrainoje pasitraukusių šeimų finansinė padėtis pasikeitė, todėl ketinama atsižvelgti tik į pastarojo mėnesio pajamas, o jų greičiausiai ukrainiečiai neturės.
Pagal įstatymą, mokinio reikmenims įsigyti vienam mokiniui skiriama dviejų bazinių socialinių išmokų dydžio suma, šiuo metu yra 84 eurai.
Dėl socialinės paramos mokiniams, išskyrus, kai pajamos nevertinamos, reikia kreiptis į savivaldybės administraciją pagal gyvenamąją vietą, o dėl nemokamo maitinimo galima kreiptis tiesiogiai į mokyklos administraciją.
Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, į Lietuvą iš Ukrainos bėgdami nuo karo veiksmų atvyko mažiausiai 3,2 tūkst. asmenų – tiek ukrainiečių registravosi migracijos sistemoje.