Tokia išvada pateikta praėjusią savaitę vykusiame Vaikų fizinio aktyvumo skatinimo pamokų mokyklose (angl. ALCIS) projekto baigiamajame renginyje.
Lietuvos sveikatingumo klubų asociacijos (LSKA), vykdžiusios ALCIS projektą Lietuvoje, prezidento dr. Aurimo Mačiuko teigimu, bandomasis vaikų fizinio aktyvumo skatinimo pamokų mokyklose projektas pasiteisino ir suteikė vilčių.
Pirmą kartą Europoje sveikatingumo klubai organizuotai bendradarbiavo su mokyklomis ir pasiūlė modernias bei patrauklias moksleivių fizinio aktyvumo formas.
„Nors Europos Komisija ėmėsi aktyvių veiksmų, tačiau kovojame su pasekmėmis. Bandymai pakeisti situaciją kainuos brangiai ir truks ilgai – rezultatų gali tekti laukti net kelis dešimtmečius, tačiau Lietuvos pavyzdys įrodo, kad jaunoji karta labai imli šiuolaikiškoms ir efektyvioms fizinio aktyvumo formoms“, – sako dr. A.Mačiukas.
Europos nutukimo tyrimų asociacijos (angl. EASO) duomenimis, kas penktas vaikas Europoje turi viršsvorio arba yra nutukęs. Europos vaikai tik 5 proc. pamokų laiko praleidžia užsiimdami fizine veikla, ir mažiau nei 10 proc. iš jų atitinka PSO fizinio aktyvumo rekomendacijas.
Šiemet Europos Komisija paskelbė Europos sporto savaitę (EWoS), ši iniciatyva buvo skirta sportui ir fiziniam aktyvumui skatinti. Viena iš EWoS programų ir buvo ALCIS projektas, pritaikytas 8–12 metų amžiaus vaikams ir vykęs penkiose ES valstybėse narėse (Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, Italijoje, Olandijoje ir Lietuvoje), įtraukiant apie 8 000 vaikų.
Kitais metais planuojame įtraukti daugiau mokyklų ir mokinių. Sieksime ir aktyvesnio mokytojų, tėvų bei bendruomenės įsitraukimo.
Lietuvoje ALCIS projekte dalyvavo 9 sveikatingumo klubai, 9 mokyklos penkiuose Lietuvos miestuose, 22 sveikatingumo instruktoriai ir 18 mokytojų. Per du fizinio aktyvumo skatinimo mėnesius pamokose-treniruotėse sudalyvavo 2649 mokiniai.
Užsiėmimų metu buvo išbandytos funkcinės ir intervalinės treniruotės, Zumba, salės dviračiai, treniruotės su savo kūno svoriu, Box aerobika, X-fit, treniruotės su ratu, vandens aerobika, šokių ir tempimo treniruotės, joga ir daugelis kitų įdomių ir vaikus sužavėjusių užsiėmimų.
„Kitais metais planuojame įtraukti daugiau mokyklų ir mokinių. Sieksime ir aktyvesnio mokytojų, tėvų bei bendruomenės įsitraukimo. Tačiau svarbiausias dalykas – vaikai nėra pasyvūs, jiems norisi įdomesnių ir patrauklesnių fizinės veiklos formų bei profesionalių ir užvedančių trenerių. Tai ir yra didžiausias mūsų ir valsybės uždavinys – sugebėti tuo aprūpinti vaikus“, – sako ALCIS projekto Lietuvoje koordinatorė dr. Simona Pajaujienė.
Anot S.Pajaujienės, tikimasi, jog ALCIS projektas taps ilagalaikis ir padės skatinti vaikus keisti gyvenseną, rinktis fizinio aktyvumo ir streso mažinimo sprendimus, kurie turėtų ilgalaikį poveikį jų gerai savijautai ir, svarbiausia – formuos sveikos gyvensenos įgūdžius.
Šių metų projekto pabaigoje vykdytoje mokinių apklausoje 80 proc. mokinių teigė, kad jie stengsis būti labiau fiziškai aktyvūs ir ateityje, o 64 proc. pažadėjo išlaikyti fizinio aktyvumo grafiką.