Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 17 /12:23

S.Skvernelis nemato reikalo viešinti užsikrėtusių koronavirusu žmonių maršrutus

Premjeras Saulius Skvernelis teigia nematantis reikalo viešinti užsikrėtusių COVID-19 asmenų kelionių maršrutų.
Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Viešinti tikrai nematau reikalo, kam tą daryti. O žinoti specialistams – taip, jeigu tokios techninės galimybės bus, prie to bus pereita“, – antradienį Seime žurnalistams komentavo jis.

Apie tai, kad Lietuvos Vyriausybė svarsto galimybę panaudojant mobiliųjų telefonų informaciją bandyti atsekti naujuoju koronavirusu užsikrėtusių žmonių kelionių maršrutus, antradienį pranešė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Duomenis iš telefonų, pasak jo, būtų galima perduoti technologijų specialistams.

S.Skvernelis teigė, kad ši iniciatyva gali prieštarauti teisei į privatų gyvenimą.

„Supraskime, kad čia esame arti ribos, kada kalbame apie žmogaus teisė į privatų gyvenimą, į susirašinėjimo, telekomunikacijų laisvę, tai riba yra pakankamai trapi“, – kalbėjo jis ir pažymėjo, kad šio klausimo su ministru neaptarė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

A.Veryga apie sergančiųjų kelionių maršrutų atsekamumą pasakojo kalbėjęs su verslininku Vladu Lašu.

„Šiandien kaip tik kalbėjau ir su (verslininku) Vladu Lašu, ir su technologijų žinovais, kad iš viso mes duosime tuos telefonų numerius ir paprašysime, kad jie bendrai atsektų maršrutus, nes, pasirodo, dalis žmonių net ir nepasakė, kur jie buvo, kai ko mes ir nežinome, kur jie vaikštinėjo“, – LRT televizijos laidoje „LRT Forumas“ pirmadienio vakarą sakė A.Veryga.

„Jie ieško tokio sprendimo, kurį mes galėsime parodyti, kur tas judėjimas buvo“, – pridūrė jis.

Verslininkas Vladas Lašas BNS sakė, jog ruošiamasi per atstumą surengti hakatoną, ieškant technologinių sprendimų kovai su koronavirusu, taip pat ir padedančių nustatyti asmens judėjimo trajektorijas bei galimus kontaktus.

„Šiandien darėme diskusiją kaip technologijų, startuolių, inovacijų bendruomenė gali padėti sprendžiant tuos uždavinius, kurie iškilę valstybei ir kaip daugiau bendrauti inovatyviam verslui. Viena iš idėjų yra hakatonas – nuotoliniu ryšiu, bet suburiantis žmones, turinčius idėjų, ir galinčius padėti išspręsti vieną ar kitą problemą“, – pasakojo jis.

„Čia turime pavyzdžių, kaip tai sprendžia Korėja, kuri jau džiaugiasi tuo, kad baigia suvaldyti tą epidemiją savo šalyje, kaip darė Singapūras, kuris suvaldė, nebuvo net daug atsiradę ir dabar tą sparčiai diegia Ispanija – aplikacijos, kurios pirmiausia gali padėti atvykstant oro uoste: iki šiol turėjome kažkokią popierinę anketą pildyti, ką galima viską padaryti atsisiunčiant aplikaciją, prisijungiant telefonu, užpildant ir kartu mes, atvažiuodami iš užsienio, turime sutikti ir pasižadėti, kad mes tikrai suprantame padėties rimtumą“, – kalbėjo V.Lašas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vladas Lašas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vladas Lašas

Jis pabrėžė, kad dabar ypač svarbu susitelkti, nes neapdairiai pasielgęs vienas situacijos rimtumo nesuprantantis žmogus gali pražudyti daug savo aplinkos žmonių.

„Valstybė turi teisę ir technologines galimybes tokiomis ekstremaliomis situacijomis įjungti svertus ir padėti – neskelbiant tų pacientų, kurie yra užsikrėtę tuo virusu, jiems patiems jau yra sunku atgaminti, kur jie buvo. Technologijos šiuolaikinės, taip, kaip tą taikė ir Singapūras, jos leidžia neblogai nustatyti tą paskutinių kelių dienų maršrutą, kada jie net ir nežinodami, kad jie yra viruso nešiotojai, jie galėjo judėti ir taip, neskelbiant to žmogaus vardo, galima suprasti, kuriose vietose galėjo įvykti kontaktas“, – pasakojo verslininkas.

V.Lašo teigimu, jeigu pavyks imtis tinkamų priemonių kovojant su koronavirusu, tai gali tapti pavyzdžiu, kuriuo ateityje galėsime didžiuotis.

Hakatonas „Hack The Crisis“ planuojamas kovo 20–22 dienomis, tačiau, pasak V.Lašo, dalį idėjų bus pradėta įgyvendinti nuo antradienio.

Jo teigimu, technologijos galėtų pasiūlyti ir įdomių būdų pažvelgti į karantiną: pavyzdžiui, leisti palyginti, kuris miestas geriau jo laikosi.

„Galima nustatyti, kas statistiškai sugeba, kuris rajonas, kuris miestas, miestelis labiausiai laikosi to, neindividualizuojant kiekvieno atskirai, bet žiūrint į bendruomenę, išrenkant geriausią ir skatinant tas bendruomenes“, – pasakojo jis.

Lietuvoje iš viso jau patvirtinta 18 koronaviruso COVID-19 atvejų, visi jie – įvežtiniai.

Pirmoji pacientė, kuriai buvo diagnozuota infekcija, jau pasveikusi ir išleista iš ligoninės į namus.

Siekiant stabdyti koronaviruso plitimą nuo pirmadienio Lietuvoje įvestas karantinas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?