„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 03 09

Lietuvos žvalgyba: Baltarusija ir „Rosatom“ nuslėpė incidentus Astravo AE

Rusijos branduolinės energijos korporacija „Rosatom“ negali užtikrinti jos technologijų patikimumo ir saugumo – tai įrodo Baltarusijos Astravo atominės elektrinėje (AE) 2022 metais įvykę incidentai, keliantys grėsmę branduolinei saugai ir Lietuvos nacionaliniam saugumui, teigia šalies žvalgyba.
Astravo atominė elektrinė
Astravo atominė elektrinė / „Scanpix“ nuotr.

„Branduolinės energijos rinkoje pozicijas išlaikyti bandančios „Rosatom“ technologijos turi defektų, nors korporacija tvirtina, jog jos atitinka aukštus branduolinės saugos standartus“, – rašoma Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos (AOTD) ketvirtadienį paskelbtame kasmetiniame grėsmių vertinime.

VIDEO: Rusija ir jos apsisprendimas naudoti karinę jėgą yra didžiausia grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui

„Korporacija bando išlaikyti savo pozicijas branduolinės energijos rinkoje, tikina nuolat tobulinanti ir diegianti pažangias technologijas, užtikrinančias aukštus branduolinės saugos standartus. Žvalgybos duomenimis, iš tiesų korporacijos diegiamos technologijos turi defektų“, – nurodo VSD ir AOTD.

Žvalgybos duomenimis, Baltarusija ir „Rosatom“ nuslėpė pirmame ir antrame AE blokuose pernai įvykusius incidentus ir reaktorių sistemų defektus. Pernai balandį AE pirmasis blokas buvo sustabdytas planiniam remontui, tačiau apie jo metu nustatytus defektus nepranešta.

Pasak vertinimo, 2022-ųjų gegužę jėgainės kontrolės sistemos nustatė, kad pirmojo bloko reaktoriaus korpuso viršutinių kaiščių suvirinimo siūlės yra įtrūkusios. Specialistų vertinimu, kokybiškai pašalinti defektus būtų įmanoma tik išmontavus reaktorių, tačiau dėl politinių priežasčių toks sprendimas net nesvarstytas.

Techninės problemos trukdė laiku įjungti antrąjį elektrinės bloką, kuris turėjo būti pradėtas naudoti pernai, bet vasarį užfiksuota, kad pakito pirmajame cirkuliaciniame kontūre, kuris aušina bloko reaktorių, esančio vandens cheminė sudėtis, jis buvo užterštas dervomis. Todėl buvo būtina mechaniniu būdu išvalyti visą kontūro vamzdyną ir iškrauti branduolinį kurą – jo rinklės iš reaktoriaus buvo iškraunamos, valomos, o tos, kurių išvalyti nepavyko, keičiamos naujomis.

Labai tikėtina, kad techninių defektų Astravo AE bus fiksuota ir pradėjus veikti antrajam blokui.

Žvalgybos vertinime taip pat nurodoma, kad „Rosatom“ turi interesų plėsti savo įtaką užsienyje, sukurti priklausomybę nuo jo technologijų, o korporacijos vadovybė yra linkusi atsižvelgti į politinius Rusijos valdžios interesus.

Kitose valstybėse branduolines jėgaines statanti ir aptarnaujanti, joms urano produktus tiekianti „Rosatom“ taip papildo Rusijos valstybės biudžetą ir stiprina šalies karinę galią ir prisideda prie Rusijos politinės įtakos augimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“