„Dėl gerai išplėtotų Rusijos įtakos svertų Baltarusijoje neatmestina provokacijų ar tyčinių incidentų galimybė Lietuvos ir Lenkijos pasienyje karinių mokymų „Zapad 2017“ metu“, – teigia žvalgybos institucijos.
Tai rašoma Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos paskelbtame kasmetiniame grėsmių vertinime.
Dokumente pabrėžiama, kad Lietuvai ir toliau didžiausią grėsmę kelia agresyvi Rusijos užsienio politika, jos karinių pajėgumų telkimas prie šalies sienų ir aktyvi žvalgybinė veikla.
„Zapad 2017“
Baltarusijos gynybos ministras neseniai pranešė, kad pratybose „Zapad 2017“ rugsėjo 14–20 dienomis dalyvaus 13 tūkst. karių, o jos bus gynybinio pobūdžio.
Lietuvos žvalgybos teigimu, „labai tikėtina, kad tikrasis mokymų dalyvių skaičius bus didesnis, o mokymų scenarijuje bus numatytas ginkluotas konfliktas su NATO“.
Dalis mokymų vyks greta Lietuvos sienos, į Baltarusijoje teritoriją bus perdislokuota daug Rusijos karių ir kovinės technikos.
Nerimą dėl pratybų anksčiau yra išsakę ir Lenkijos pareigūnai. NATO teigia besitikinti skaidrumo ir laukianti kvietimo stebėti šiuos mokymus.
Pasirengimui – viena ar dvi paros
Lietuvos žvalgybos vertinimu, šalies vakarinėje dalyje ir Karaliaučiaus krašte karines pajėgas sustiprinusi Rusija šiuo metu sugebėtų per 24–48 valandas pradėti kovos veiksmus prieš Baltijos valstybes.
Anot dokumento, Rusija raketas „Iskander“ srityje dislokuos artimiausiu metu vykdydama suplanuotą perginklavimą, bet „šį žingsnį pateiks neva kaip atsaką į NATO veiksmus“. Iki šiol „Iskander“ į Karaliaučių būdavo atvežami pratyboms, o vėliau išvežami.
Rusija šiuo metu sugebėtų per 24–48 valandas pradėti kovos veiksmus prieš Baltijos valstybes.
Ataskaitos autorių teigimu, vis labiau valdžią telkiantis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas agresyvią užsienio politiką vykdo, siekdamas nukreipti dėmesį nuo ekonominių ir socialinių problemų.
Žvalgybos teigimu, Lietuvai grėsmę kelia ir tai, kad, nepaisant kartais įtemptų santykių, Baltarusija strateginiu partneriu saugumo srityje laiko Rusiją, Maskva lengvatinėmis sąlygomis teikia ginkluotę Minskui.