Už pataisas po svarstymo balsavo 68 parlamentarai, 33 buvo prieš, 11 susilaikė.
Vyriausybė siūlo, kad sveikatos patikrinimas dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios paskelbta ekstremali padėtis arba karantinas, esant vakcinos prieinamumui, būtų finansuojamas darbuotojo lėšomis arba darbdavio sprendimu jo lėšomis.
Išimtis būtų taikoma darbuotojams, kurie negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių. Jų testavimas ir toliau būtų finansuojamas iš biudžeto.
Pataisos svarstomos skubos tvarka, o valdantieji tikisi, kad jos įsigalios nuo gruodžio.
Diskutuojant dėl šių pataisų konservatorius Mindaugas Lingė sakė, kad valstybei remiant testavimą yra remiamas nesiskiepijimas ir tuo pačiu kuriama iliuzija, kad testas atitinka skiepą.
„Bet taip juk nėra“, – pabrėžė jis.
M.Lingė teigė, kad testai nepadeda apsisaugoti nuo apsikrėtimo, tai reiškia, kad jžmonės gali sunkiai sirgti ar mirti.
„Ar testai yra apsaugos priemonė? Atsakykime į šį klausimą. Testai neapsaugo, vakcinos apsaugo“, – kalbėjo jis.
Konservatorius pabrėžė, kad Darbo kodekse rašoma, jog saugos ir sveikatos priemonės yra finansuojamos darbdavio lėšomis, tačiau, anot jo, svarbu suprasti, kad valstybės remiamas testavimas vyko dėl epidemijos, todėl darbdaviui nėra pareigos apmokėti testus.
M.Lingės teigimu, per mėnesį darbuotojų testavimas valstybei kainuoja ne taip ir mažai – 1,5 mln. eurų.
I.Kačinskaitė-Urbonienė: darbuotojų ir taip trūksta
„Darbietė“ Ieva Kačinskaitė-Urbonienė sakė, kad Lietuvoje šiuo metu trūksta 40 tūkst. darbuotojų, o šis sprendimas šią bėdą dar labiau pagilins ir tai galiausiai kainuos Lietuvos ekonomikai.
„Mokami testai nesprendžia problemos. Padarysime meškos paslaugą patys sau“, – kalbėjo ji.
Darbo partijos frakcijos atstovas Mindaugas Puidokas aiškino, kad prievolė mokėti už testus savais pinigais tiek darbuotojams, tiek studentams yra „paslėpta neteisėta prievartinė vakcinacija“.
Tokiu būdu, anot jo, žmogui nepaliekama jokio pasirinkimo.
M.Puidokas aiškino, kad testuoti reikia žmones su simptomais, nes testuojant daugiau žmonių simptominiams ligoniams tenka laukti eilėje ir jie tokiu būdu, parlamentaro įsitikinimu, platina virusą.
„Tas veda prie dar didesnio visuomenės susiskaldymo ir neduoda jokių rezultatų“, – pataisas įvertino jis.
T.Tomilinas – už skiepadienį
Demokratų frakcijoje „Vardan Lietuvos“ dirbantis Tomas Tomilinas kalbėjo, kad pristatydamas šias pataisas sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys aname posėdyje neslėpė, kad jos skirtos priversti pasiskiepyti.
„Aš esu labai didelis vakcinacijos šalininkas, bet ir man kyla konkrečios abejonės dėl šio įstatymo, ar mes einame teisingu keliu“, – teigė Seimo narys.
Jo manymu, nepadaryti visi namų darbai dėl raginimo skiepytis. Jis stebėjosi, kodėl valdantieji neištraukė iš stalčiaus vadinamojo skiepadienio idėjos.
„Galima versti, o galima skatinti, nėra nei vieno argumento už šį įstatymą, kuris negaliotų skiepadieniui“, – įsitikinęs jis.
Jis taip pat piktinosi, kad valdantieji nepalaiko nei vienos opozicijos idėjos, kaip suvaldyti koronaviruso pandemiją. T.Tomilinas klausė, ar kompromisu negalėjo būti prievolės mokėti už testus užkrovimas darbdaviams.
Vyriausybės siūlomose pataisose numatyta galimybė darbdaviams mokėti už testus dėl to sutarus su darbuotoju.