Partijos "Tvarka ir teisingumas" frakcijos iniciatyvą dėl minėtų pataisų kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) savo parašais anksčiau parėmė 53 parlamentarai. Už tokį nutarimą vakar balsavo 50, prieš - 13, susilaikė - 35 parlamentarai. Tarp pastarųjų - visas būrys socialdemokratų, nedrįsusių įsiklausyti į partijos bei frakcijos lyderių raginimą atmesti projektą dėl kreipimosi į KT. Šįkart valdančiųjų negelbėjo ir "darbiečiai“ – nemažai jos narių apskritai nedalyvavo balsavime.
Parūpo prestižas
"Besikreipiantieji į KT turbūt pamiršta, kad du trečdaliai „Leo LT" akcijų priklauso valstybei. Kokį ženklą siunčiame strateginiams partneriams?" - retoriškai kolegų klausė Ekonomikos komiteto vadovė socialdemokratė Birutė Vėsaitė. Pasak jos, toks ženklas esą sustabdytų visus prasidėjusius procesus.
Kodėl baiminamės, kad ta afera bus paviešinta ir galbūt klaida laiku ištaisyta? – klausė Algimantas Matulevičius
„Galbūt tie, kurie viską stabdo, nori, kad kuo ilgiau liktume didžiojo rytinio kaimyno glėbyje ir gyventume iš jo malonės“, – spėjo parlamentarė. Tačiau, Mišrios Seimo narių grupės atstovo Algimanto Matulevičiaus teigimu, tai, kad „Leo LT“ – amžiaus afera, esą pripažįsta žinomi šalies ekonomistai. „Kodėl baiminamės, kad ta afera bus paviešinta ir galbūt klaida laiku ištaisyta?“ – klausė jis.
Socialdemokratui Broniui Bradauskui parūpo tarptautinis Lietuvos prestižas. Seimo pirmininkui jis siūlė apskritai nutraukti posėdžius, nes „baisu pagalvoti, kokių nesąmonių galima pridaryti per tris savaites“.
Liberalų sąjūdžio atstovo Kęstučio Glavecko nuomone, kreipimasis į KT visiškai logiškas, nes priimant Atominės elektrinės įstatymo pataisas, vėliau jas koreguojant, taip pat pasirašant steigimo sutartis iškilo daug klausimų, į kuriuos nebuvo atsakyta. Kartu K.Glaveckas pripažino, kad kreipimasis į KT – daugiau moralinis dalykas, nes net atsakymas, jog įstatymo nuostatos prieštarauja Konstitucijai, realiai nieko nepakeistų.
Nusprendė susilaikyti
Daugiau kaip 10 socialdemokratų vakar nedrįso atvirai pasisakyti prieš kreipimąsi į KT. Petras Baguška, Zigmantas Balčytis, Vilija Blinkevičiūtė, Algirdas Butkevičius, Jonas Jagminas, Jonas Lionginas, Milda Petrauskienė, Julius Sabatauskas, Algimantas Salamakinas bei kiti frakcijos ir valdančiosios koalicijos nariai pasirinko „balos" taktiką – susilaikė. Ištikimi iki galo savo įsitikinimams liko premjeras Gediminas Kirkilas, Seimo pirmininkas Česlovas Juršėnas, B.Vėsaitė, Irena Šiaulienė, Justinas Karosas, B.Bradauskas, ūkio ministras valstietis liaudininkas Vytas Navickas.
Kliuvo trys aspektai
Priminsime, kad kreipimosi į KT iniciatoriai prašė išaiškinti tris aspektus, kurie, jų nuomone, gali neatitikti Konstitucijai. Pirmiausia suabejota, ar įstatyme numatytas nacionalinio investuotojo bendrovės tikslas siekti naudos sau ir savo akcininkams neprieštarauja Konstitucijoje įtvirtintai nuostatai, kad valstybė gina vartotojo teises. Taip pat prašoma paaiškinti, ar perduodant nacionalinio investuotojo bendrovei elektros gamybos, perdavimo, skirstymo, eksporto, importo veiklas nepažeidžiama Konstitucijos nuostata, draudžianti monopolizuoti rinką. Abejonių sukėlė ir nuostata, ar Konstitucijos normas atitinka sprendimas be konkurso pakviesti „NDX energiją" prisidėti prie nacionalinio investuotojo bendrovės kapitalo.