Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2015 06 15

Loreta Graužinienė: nepaisant represijų, lietuvių tauta nepalūžo

Lietuvos okupacija ir genocidas buvo skaudžiausia praėjusio amžiaus Lietuvos istorijos dalis, bet nepaisant nuožmių represijų lietuvių tautos dvasia nepalūžo, sako Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.
Loreta Graužinienė
Loreta Graužinienė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Savo kalboje per iškilmingą minėjimą pirmadienį Seime ji pabrėžė, kad „žiauri 1940-ųjų okupacija ir ciniškas, suplanuotas lietuvių tautos genocidas yra skaudi istorinė tiesa, kuri negrįžtamai ir iš esmės pakeitė mūsų tautos gyvenimą“.

„Tautos, kuri anuomet jau daugiau nei du dešimtmečius gyveno savarankišką gyvenimą, kūrė savo valstybę, diegė modernias naujoves, padovanojo pasauliui talentingų mokslo, literatūros, meno kūrėjų kartą. Pirmoji nepriklausoma Lietuva, inteligentijos padedama, sukūrė itin stiprią pilietinę visuomenę savo kalba, kultūra, lietuvių tautos didingos istorijos pažinimu, tautinio tapatumo savivoka, pagarba asmens laisvei kaip esminei žmogiškumo vertybei“, – kalbėjo parlamento vadovė.

Ji pabrėžė, kad ir sovietų okupacijos metu tauta nesiliovė priešinusis – vyko partizanų pasipriešinimo judėjimas, vėliau neginkluota pogrindinė rezistencija su slaptomis organizacijomis, kunigų ir pasauliečių veikla.

„Visus juos iki pat Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo vedė ir įkvėpė nepalaužiama tautos dvasia bei gyvoji istorinė atmintis“, – sakė L.Graužinienė.

„Dar daugiau – pasaulis buvo liudininkas, kai mažos tautos stiprybė ir kova davė lemtingą postūmį XX amžiaus pabaigos įvykiams, kai griuvo didžiulė melo, agresijos ir žmogaus nudvasinimo imperija – Sovietų Sąjunga. Galime didžiuotis savo stiprybe, kai kovojome už teisę išlikti savimi ir būti laisvi. Nepaisant nuožmių represijų ir sovietinės ideologijos brukimo, lietuvių tautos dvasia nepalūžo“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.

Savo kalbą ji baigė dabarties Lietuvos pasiekimais: „Esame čia – laisva valstybė pažangioje, demokratiškoje ir taikioje Europos šeimoje. Esame gerbiami, matomi ir girdimi pasaulyje. Stiprybės semkimės iš praeities ir ta stiprybe dalinkimės su tais, kuriems jos šiandien labai reikia“.

1940 metų birželio 15 dieną Sovietų sąjunga, sulaužydama tarptautines sutartis, okupavo Lietuvą. 1941 metų birželio 14-osios naktį prasidėjo pirmasis masinis Lietuvos gyventojų trėmimas į Rusiją.

Iš viso per 1940 – 1953 metais iš Lietuvos į tremtį ir lagerius buvo išvežta daugiau nei 280 tūkst. žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos