Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 10 30 /11:27

Loreta Graužinienė nesiūlys naikinti vagyste kaltinamo Algirdo Patacko neliečiamybės

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė trečiadienį pareiškė neteiksianti Seimui generalinio prokuroro Dariaus Valio prašymo naikinti Seimo nario, „Drąsos kelio“ partijos frakcijos atstovo Algirdo Patacko teisinės neliečiamybės. L.Graužinienės teigimu, A.Patacko gyvybė ir sveikata yra svarbiau nei imuniteto naikinimas dėl dešimties litų vertės daiktų vagystės.
Algirdas Patackas
Algirdas Patackas / BFL nuotr.

„Aš informavau prokurorą, kad tikrai Seimui neteiksiu jo prašymo artimiausiu metu įvertindama Seimo nario sveikatos būklę, įvertindama tas aplinkybes, kokiomis jis atliko galbūt nevisiškai tinkamą veiksmą. Aš turiu moralinę teisę įvertinti, ar jis tą savaitės apkaltos procesą Seime dar išgyvens“, – trečiadienį, po susitikimo su generaliniu prokuroru D.Valiu, teigė L.Graužinienė.

Reikėjo rasti kitą išeitį

Ji pridūrė, kad tokį sprendimą priėmė atsižvelgdama į tai, kad A.Patackas įtariamas pavogęs daiktų vos už dešimt litų.

„Neturiu moralinės teisės, kaip Seimo pirmininkė, teikti procesą apkaltai, kaip numato Statutas, nes vertė yra 10 litų 48 centai. Įvertinant Seimo nario A.Patacko indėlį į Lietuvos nepriklausomos valstybės raidą, į nepriklausomybės iškovojimą ir užtikrinimą, aš, kaip Seimo pirmininkė, neturiu moralinės teisės prašyti Seimo nuimti jo imunitetą dėl 10 litų“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.

Pasak jos, prokurorai galėjo nė nesikreipti į Seimą su prašymu naikinti sunkiai sergančio politiko teisinę neliečiamybę, nes savininkai jam jokių priekaištų dėl vagystės neturėjo, nereikalavo atlyginti žalos.

„Man paaiškino apie įstatymų netobulumą, bet nėra taip, kad negalima rasti kitos išeities. Manau, kad šiuo atveju galima buvo rasti ir net privalu buvo rasti kitą išeitį“, – teigė L.Graužinienė.

Prokuroras negalėjo kitaip elgtis

Tuo tarpu generalinis prokuroras Darius Valys pabrėžė, kad, pagal dabar galiojančius įstatymus, jis privalo įvertinti ne moralinius nusikaltimo aspektus ar jo rimtumą, o tik tai, ar Seimo narys yra traukiamas baudžiamojon atsakomybėn dėl politinės veiklos, ar ne.

„Šiuo atveju akivaizdu, kad politinio susidorojimo nėra. Kiek aš žinau, administracinės bylos medžiagą, tai negalime kalbėti apie neatidumą, neatsargumą. Turimi duomenys mums tiesiog leidžia manyti, kad administracinės teisės pažeidimas buvo padarytas“, – teigė jis.

D.Valys sutinka, kad Lietuvos įstatymai nėra tobuli, teisinės procedūros kartais net gremėzdiški, o teisinės neliečiamybės naikinimo procedūros Seime itin brangios, tačiau pažymi, kad, kol įstatymai nėra pataisyti, jis privalėjo griežtai laikytis nustatytos tvarkos.

Bandys keisti įstatymus

Generalinis prokuroras nenorėjo vertinti, ar Seimo pirmininkė elgiasi teisėtai nutardama neteikti Seimui jo prašymo dėl A.Patacko neliečiamybės naikinimo, tik priminė, kad teisingumą Lietuvoje vykto teismas, o ne Seimas. Teismas turi teisę vertinti ir moralinius nusikaltimo aspektus.

Prokuroro teigimu, Seimui per pusmetį nepriėmus sprendimo dėl A.Patacko neliečiamybės naikinimo, adminsitracinės atsakomybės jis išvengs.

D.Valys nurodė, kad artimiausiu metu prokuratūra ketina parengti įstatymų pataisas ir palengvinti teisinės neliečiamybės naikinimo procedūras bei numatyti, kad tokiais atvejais, kaip A.Patacko, procedūros galėtų būti apskritai išvengta.

Primename, kad antradienį generalinis prokuroras D.Valys patenkino Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pateiktą prašymą kreiptis į Seimą dėl išankstinio sutikimo suvaržyti parlamentaro A.Patacko laisvę.

Kauno miesto apylinkės teismui pateiktoje nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylos medžiagoje nurodyta, kad šių metų rugsėjo 2 dieną A.Patackas praėjo pro prekybos centro kasas nesusimokėjęs už vieną elektros lemputę ir vieną saulėgrąžų pakelį, kurių bendra vertė – 10 litų 28 centai.

A.Kubilius: Visa tai susiję su V.Uspaskichu

Opozicinės konservatorių partijos pirmininkas Andrius Kubilius mano, kad L.Graužinienė ne šiaip sau nusprendė neteikti Seimui A.Patacko teisinės neliečiamybės klausimo.

Seime jau kelias savaites guli generalinio prokuroro prašymas atimti Darbo partijos garbės pirmininko Viktoro Uspaskicho teisinę neliečiamybę. D.Valys į Seimą kreipėsi pradėjus tyrimą dėl V.Uspaskicho nepagarbos teismui.

„Matyt, ji nori sukurti naują precedentą – teikti imuniteto klausimus pagal savo norą. Pagrindinė priežastis yra ta, kad guli kreipimasis dėl V.Uspaskicho. Ji nevykdo savo pareigų ir tai bus svarstoma Seime“, – sakė A.Kubilius.  

Konservatorių pirmininkas atkreipė dėmesį, kad Seimo statute yra parašyta, jo Seimo pirmininkas atstovauja Seimui ir vadovauja jo darbui – daugiau statute nenumatyta jokių kitų pirmininko teisių.

„Todėl man jos atsiprašymai už tai, kad prezidentė neatėjo į renginį, man atrodo visiškas nesupratimas Seimo pirmininkės įgaliojimų ir funkcijų. Tai nėra jos teisė spręsti, ar ji tai gali, ar negali teikti. Kaip bebūtų gaila kurio nors žmogaus dėl tam tikrų aplinkybių“, – pabrėžė jis.

Anot A.Kubiliaus, Seimo valdyboje vertėtų surengti diskusiją ir paaiškinti L.Graužinienei apie Seimo pirmininko galias ir pareigas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?