„Aš manau, kad mūsų politikai ir valdininkai tinkamai reaguoją į šią labai rimtą situaciją. Yra priimami teisingi sprendimai, ruošiamasi blogiausiems įmanomiems scenarijams. Valstybės sienos apsaugos tarnyba, kitos Vidaus reikalų ministerijai pavaldžios statutinės įstaigos, taip pat krašto apsaugos sistema yra pilnai mobilizuotos. Vyriausybė priėmė sprendimą dėl nepaprastosios padėties, jam pritarė ir Seimas. Dabar pareigūnams vykdyti savo pareigas yra lengviau. Be to, aktyviai bendradarbiaujama su ES „Frontex“ agentūra“, – sako J.Amelinas.
Jis teigia, kad visi VSAT pareigūnai gauna iki 50 proc. dydžio priemokas prie darbo užmokesčio.
„Manau, kad tai yra savaime suprantamas dalykas. Esama situacija reiškia didesnes darbo apimtis, didesnį darbo krūvį, didesnį pavojų pareigūnų sveikatai ar gyvybei. Be tokio skatinimo dar būtina išspręsti ir pareigūnų teisinio saugumo klausimus. Galiu priminti, kad krizės pradžioje Seimo kontrolierius pateikė išvadą, kurioje buvo teigiama, jog Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai, grąžindami migrantus, tiesiogiai pažeidžia žmogaus teises. Visgi aš įsitikinęs, kad VSAT bei kitų tarnybų pareigūnai tiesiog vykdo Ekstremalių situacijų operacijos vadovo įsakymus ir Užsieniečių teisinės padėties įstatymo nuostatas, todėl čia ir negali būti kalbų apie galimą jų teisinę atsakomybę. Su VSAT ir VRM atidžiai sekame padėtį ir esame pasirengę, jei tik bus poreikis, suteikti pareigūnams reikiamą teisinę ar kitokią pagalbą“, – aiškina LPPPS pirmininkas.
Paklaustas, ar Lietuva būtų pajėgi atremti ataką, kuomet vienu metu prie valstybės sienos yra ne keliolika ar keliasdešimt migrantų, o, pavyzdžiui, keli tūkstančiai, J. Amelinas atsako teigiamai. „Žinoma, niekas negali pasakyti kaip viskas atrodys realioje situacijoje. Tačiau aš matau, kad mes tinkamai ruošiamės blogiausiems scenarijams. Yra parengti reikiami planai ir veiksmų algoritmai, nuolat sekama ir vertinama situacija, mobilizuojamos, pildomos, perdislokuojamos pajėgos bei priemonės“.