„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 04 23

LSMU mokslininkų COVID-19 prognozė Lietuvoje: pirmas epidemijos pikas jau praeitas, bet esame arti antro

Antrasis COVID-19 infekcijos pikas Lietuvoje tikėtinas balandžio 25–29 dienomis prognozuoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininkai. Pasak jų, tai gali įvykti dėl karantino apribojimų sumažinimo, taip pat dėl kelių infekcijos židinių atsiradimo.
Medikai, kovojantys su koronavirusu
Medikai, kovojantys su koronavirusu / Vidmanto Balkūno nuotr. (VUL Santaros klinikos)

Mokslininkai pastebi, kad ne tik Lietuvai, bet ir kitoms Baltijos šalims epidemiją suvaldyti sekasi vis geriau, o epidemijos pikas jau praeitas arba esame arti jo. Visiškai priešingai yra kaimyninėje Baltarusijoje ir Rusijoje, kur dėl eksponentinio ir pavojingo epidemijos augimo perkrauta sveikatos apsaugos sistema ir didėja mirštamumas.

LSMU ir LEI mokslininkai bei visuomeninės grupės www.united4health.lt nariai atlieka COVID-19 infekcijos plitimo Lietuvoje epidemiologinę stebėseną ir naujausius modeliavimo bei prognozavimo rezultatus skelbia interneto tinklalapyje: https://lsmuni.lt.

Naujausioje analizėje mokslininkai įvertino, kiek asmenų gali užsikrėsti koronavirusu per dieną dėl balandžio 16 dieną pasikeitusių karantino sąlygų. Įvertinti trys scenarijai (žr. 1 pav.):

  • Jei griežtesnis karantinas būtų tęsiamas (mėlyna taškinė linija).
  • Galimas užsikrėtusiųjų skaičiaus didėjimas dėl karantino sušvelninimo (geltona linija), įvertinant tikėtiną bent kelių naujų infekcijos židinių (klasterių) susidarymą Lietuvoje.
  • Galimas užsikrėtusiųjų skaičiaus didėjimas manant, kad karantino efektyvumas bus kaip Baltarusijoje (raudona taškinė linija).
LSMU nuotr./LSMU prognozės, 1 pav.
LSMU nuotr./LSMU prognozės, 1 pav.

Atsižvelgę į naujausius duomenis LSMU ir LEI mokslininkai pastebi, kad ankstesnė prognozė nesikeičia – Lietuvoje epidemiologinė situacija yra stabili. Prognozuojama, kad net ir palengvinto karantino sąlygomis naujų per dieną koronavirusu užsikrėtusių asmenų skaičius bus nedidelis (geltona linija, žr. 1 pav.). Mokslininkų surinkti duomenys rodo, kad vienadienis šuolis, kai per dieną buvo nustatyta 110 naujų infekcijos atvejų, normalizuojasi ir ilgainiui, praėjus tikėtiną 35–40 naujų atvejų per dieną piką, naujų užsikrėtimų skaičius sumažės.

Lietuvai pritaikius Baltarusijos karantino sąlygas (raudona taškinė linija, žr. 1 pav.) per dieną Lietuvoje būtų nustatoma apie 110–190 naujų koronaviruso atvejų.

Vertindami epidemijos eigą mūsų šalyje mokslininkai Lietuvą palygino ir su kitomis kaimyninėmis šalimis, taip pat įvertino šių šalių epidemiologinę būklę bei galimus geriausio arba blogiausio atvejo scenarijus. Taip pat įvertinta, kurioje epidemijos vystymosi stadijoje yra kitos šalys. Vėliau ši analizė leis vertinti, kada asmenys galės judėti ir kirsti valstybių sienas.

LSMU nuotr./LSMU prognozės, 2 pav.
LSMU nuotr./LSMU prognozės, 2 pav.
LSMU nuotr./LSMU prognozės, 3 pav.
LSMU nuotr./LSMU prognozės, 3 pav.
LSMU nuotr./LSMU prognozės, 4 pav.
LSMU nuotr./LSMU prognozės, 4 pav.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs