Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2013 12 09

Lytinis švietimas: ne vaikams, o tėvams?

Antradienį Europos Parlamentas balsuos, ar pritarti vadinamajam „Estrelos pranešimui“, kuris sulaukė didelio Lietuvos ir ir kitų Europos šalių konservatyvių grupių pasipriešinimo.  „Estrelos pranešime“ kviečiama, kad seksualinio švietimo klasės būtų privalomas ir pradinukams. Natūralaus šeimos planavimo lektorė Elena Čypienė mano, kad vaikai lytinį švietimą pirmiausia turėtų gauti šeimoje.
Vaikai
Vaikai / Shutterstock nuotr.

„Bet kuris tėvas pasakytų, kad čia iš viso yra nusikaltimas. Jeigu aš žinočiau, kad mano vaikas mokykloje gauna tokį švietimą, aš labai pasistengčiau tą vaiką iš tokios mokyklos paimti. Manau, kad bet kokie pokalbiai apie lytiškumą turėtų būti pirmiausia šeimoje“, - laidoje „Dienos klausimas“ pirmadienį sakė E. Čypienė.
 
Pasak jos, šeimoje turėtų būti kalbama apie lytinį švietimą nuo pat mažens: „Nuo kokių 4 metų vaikai pradeda domėtis savo lytiškumu. Pagal jų amžių ir suvokimą, tėvai turėtų pradėti su jais kalbėti: pradedant, nuo kaip aš atsiradau, baigiant, kaip aš išėjau iš mamytės pilvelio.“
 
E. Čypienės teigimu, reikėtų šviesti ne vaikus, o tėvus, kad jie žinotų, kokia forma vaikams viską papasakoti.
 
„Tėvams labai sėkmingai galėtų būti karts nuo karto organizuojami susitikimai su psichologais, kuriuose kalbėtų apie pradinukų tarpsnį, apie paauglių tarpsnį, kaip kalbėtis su vaikais, kaip prie jų prieiti.“

Nuo kokių 4 metų vaikai pradeda domėtis savo lytiškumu. Pagal jų amžių ir suvokimą, tėvai turėtų pradėti su jais kalbėti: pradedant, nuo kaip aš atsiradau, baigiant, kaip aš išėjau iš mamytės pilvelio.

Europarlamentarės Editos Estrelos pateiktas dokumentas dėl seksualinės ir reprodukcinės sveikatos teisių aiškina apie lyčių lygybę, smurtą prieš moteris, ŽIV, abortų draudimo panaikinimą visoje Bendrijoje, seksualinį švietimą nuo pradinių klasių.
 
Lietuvos tėvų forumo narys Renaldas Jančiauskas mano, kad „Estrelos pranešimas“, remdamasis dokumentais, kalbančiais apie vaikų masturbacijos švietimą, yra amoralus.
 
„Dėl ko ir vadinu šitokias rezoliucijas klastingomis, (...) nes jeigu mes priimame rezoliuciją, reiškia, kad mes tuo pačiu sutinkame su tais dokumentais, kuriais remiamasi buvo, kurie yra rekomenduotini.“
 
E. Čypienės nuomone, „Estrelos pranešime“ neteisingai sudėliojami akcentai:
 
„Labiausiai skatinama kontracepcija, kad vaikai ir jaunuoliai ją pažintų. Tai skatina atsitiktinius lytinius santykius. Kadangi mes sakome: štai, yra jums priemonė, tai mes preziumuojame, kad jūs tų lytinių santykių turėsite.“
 
Pasak jos, pirmiausia turi būti skatinamas kūno ir vaisingumo pažinimas, kuriamos programos savigarbai ugdyti: „Pirmiausia mergaitėms, kad jos pajustų savo kūną, pajustų, koks nuostabus yra jų vaisingumas, pajustų, kad jos yra orios asmenybės, kad joms nebūtina turėti lytinių santykių tam, kad jos save kažkaip įtvirtintų. Berniukai turėtų būti mokomi tų pačių dalykų: kad mergaitės yra orios ir jų negalima imti savo poreikiams patenkinti.“
 
Pasak E. Čypienės, jei yra mokoma kontracepcijos, bent jau turi būti paaiškinama, kaip ji veikia.
 
„Dažnai susiduriu su suaugusiais žmonėmis, kurie (...) kažkuriuo savo amžiaus tarpsniu yra gavę kontraceptinę priemonę, tarkim hormoninę piliulę. Jie nuėjo pas gydytoją, ji sako: tau, vaikeli, spuogais beria, imk hormoninę piliulę. Ta moteriškė galbūt 10 metų vartoja tą kontracepciją ir net nežino, kaip ji veikia.“
 
„Estrelos pranešimas“ rekomenduoja, kad aukštos kokybės aborto paslaugos turi būti legalios, saugios ir prieinamos visoje ES.
 
Visą laidos „Dienos klausimas“ įrašą klausykite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos